Finanses

FOTO: Apbalvoti Latvijas 2019. gada sekmīgākie investori

Ilze Žaime, 24.01.2020

"Gada Investors 2019" laureāti

PUBLICITĀTES FOTO

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pasniegti apbalvojumi "Gada investors" par 2019. gada Latvijas sekmīgākajām investīcijām.

Par "Gada investors 2019" laureātiem privāto investoru sektorā nominācijā "Gada investīcija" par investīcijas apjomu un perspektīvāko nākotnes prognozi kļuva Uldis Ūsītis, Guntars Stabulnieks un Juris Birznieks ar veikto investīciju 76 000 eiro apmērā interaktīvo tirdzniecības plauktu displeju ražotājā "VividTech". Ar investoru palīdzību piesaistīts arī "Altum" līdzaizdevums 114 000 eiro apjomā.

Nominācijā "Gada videi draudzīgākā investīcija" par apjomīgāko investīciju ar pozitīvāko ietekmi uz vidi apbalvojumu saņēma Kārlis Babulis un Jānis Grīnbergs par investīciju 20 000 eiro apjomā uzņēmumā "Fertilizer Group" un kredītlīnijas piesaisti četru miljonu eiro apmērā.

LatBAN valdes apbalvojums "Gada nozares atbalstītājs" tika pasniegts "TechHub Rīga" par ilggadēju investīciju vides atbalstu un jaunuzņēmumu kopējās mājas veidošanu. "TechHub Rīga" vadītāja Līna Marta Sarma atzina, ka apbalvojums nācis kā pārsteigums, taču pagājušajā gadā patiesi paveikts daudz un cītīgi strādāts pie jaunuzņēmumu centra konkurētspējas veicināšanas un attīstīšanas.

Par "Gada investors 2019" laureātiem uzņēmumu un institucionālo investoru sektorā nominācijā "Gada investīcija" tika atzīti fondi "Karma Ventures", "Practica Capital", "SuperAngel", "Imprimatur Capital"; un "Revo Capital" par A sērijas investīciju audiotehnoloģiju uzņēmumā "Sonarworks", kas kļuva arī par pērnā gada lielāko investīciju Latvijas jaunuzņēmumā 5 miljonu eiro apmērā.

"Gada finanšu konsultants" apbalvojums tika pasniegts "Callidus Capital" par "KOOL Latvija" konsultēšanu par dažādu veidu finansējuma (riska kapitāla, valsts atbalsta, kredītiestāžu finansējuma un privātā kapitāla) piesaistīšanu uzņēmuma attīstībai un par pircēja konsultēšanu A/S "Smiltenes piens" iegādes darījumā.

Savukārt apbalvojumu "Gada juridiskais konsultants" saņēma "COBALT" par "Marguerite Fund" konsultēšanu "Conexus Baltic Grid" akciju pārdošanas procesā un par juridisko atbalstu Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācijai (LVCA), palīdzot panākt Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likuma grozījumus, kuru rezultātā būtiski tika samazināti fondu maksājumi FKTK un to atskaišu pienākumi.

Apbalvojumu "Gada nozares atbalstītājs" uzņēmumu un institucionālo investoru sektorā saņēma Reinis Znotiņš un Gatis Eglītis par atbalstu Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likuma grozījumu un citu riska un privātā kapitāla nozarei svarīgu jautājumu risināšanā.

Sveicot investorus, ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro sacīja, ka, sadarbojoties gan ar LVCA, gan citām iesaistītajām institūcijām, līdzfinansējuma no valsts puses apmērs uzņēmumos šobrīd ir sasniedzis jau 75 miljonus eiro, tādējādi palīdzot sekmēt privātās investīcijas. Tā kā Lietuvā un Igaunijā investīciju apmērs ir lielāks, tas nozīmē, ka Latvijai jāstrādā aktīvāk, veicinot ieguldīto investīciju apmēru.

"Tas ir globāls jautājums, ko ietekmē tādi apstākļi kā nodokļu politika, prognozējamība, investīciju aizsardzība, kā arī stabilas un prognozējamas investīciju vides nodrošināšana, kas aizraujoša šķistu arī ārzemju investoru acīs," uzsvēra ministrs. "Investori nāk ar zināšanām un iepriekšējo pieredzi, līdz ar to nesot arī gaidas, ka veiktās investīcijas nesīs sekmīgus rezultātus. It sevišķi svarīgi tas ir tādās nozarēs kā IT un elektronika, kur tirgus ir ļoti dinamisks un ļoti strauji attīstās," atzīmēja ministrs.

LVCA valdes priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa ceremonijas atklāšanas laikā uzsvēra, ka viena no būtiskākajām lietām, ko var novērot pašreizējā investīciju vidē un arī 2019.gada "Gada Investoru" vidū ir tas, ka aizvien biežāk investīcijas no Latvija fondiem nonāk uzņēmumos Lietuvā un Igaunijā, vai arī līdzekļi no Igaunijas un Lietuvas fondiem tiek investēti šeit: "Ļoti pozitīvi vērtējam, ka runāt vairs nevaram tikai par Latvijas fondiem, jo šie fondi investē arī ārpus valsts robežām." Kā nozīmīgu notikumu aizgājušajā gadā viņa atzīmēja visu trīs Baltijas valstu un Eiropas Investīciju fonda vienošanos par Baltijas Inovāciju fonda II izveidi.

LatBAN valdes priekšsēdētājs Jānis Rancāns pauda, ka biedrība kopumā piecu gadu laikā 115 jaunuzņēmumos ieguldījusi teju 11 miljonus eiro. "Tāpat arī esam bijuši konsultanti un mentori, izskatot vairāk nekā 650 projektu un rīkojuši 60 investīciju sesijas. Vidējās investīcijas apmērs vienā uzņēmumā šobrīd pārsniedz vidējo summu šādām investīcijām Eiropā. Apmēram 40% no visām investīcijām veiktas IT nozares uzņēmumos, tāpat daudz investēts elektronikas uzņēmumos, arī produktu ražotāju un pakalpojumu sniedzēju vidū". Šā gada biedrības plānos ietilpstot apmācības programmas izveide investoriem, atklāja J.Rancāns.

"Pozitīvi ir tas, ka parādās arvien lielāks finansējums fondiem gan no publiskiem, gan privātiem investoriem, kā arī tas, ka uzņēmēju izpratne par riska kapitālu ir augusi," sacīja Guntars Krols, revīzijas, nodokļu, vadības un darījumu konsultāciju pakalpojumu sniegšanas uzņēmuma "EY Latvija" partneris.

"Gada investors" ir Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācijas (LVCA) un Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla (LatBAN) iniciatīva, kas izveidota 2015. gadā ar mērķi godināt investorus un darījumu konsultantus, kā arī nozares atbalstītājus, kuri snieguši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas investīciju vides un uzņēmējdarbības attīstībā.