Bankas

Gada griezumā: Bankas spējušas pelnīt mainīgā vidē

Žanete Hāka, 08.12.2014

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bankas turpināja audzēt peļņu, taču darbības vide bija izaicinājumu pilna, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Šajā gadā labāki finanšu rezultāti bijuši kredītiestādēm, kuras apkalpo nerezidentus. Kopumā sektoram būtisks izaicinājums bija izmaiņas likumos, vienotā banku uzraudzības mehānisma izveide eirozonā, spēja noturēt ienākumu līmeni līdzšinējā apmērā, ņemot vērā dažu ienākumu avotu zudumu un pasīvo kreditēšanas attīstību.

Neņemot vērā iepriekšējā gadā paustās bažas par ieņēmumu kritumu, šogad bankas atgriezās pie stabiliem peļņas rādītājiem. Kā liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) dati, banku peļņa šā gada desmit mēnešos ir augusi, salīdzinot ar pērno gadu, sasniedzot 275 milj. eiro. Tiesa gan, banku ienākumu apmēra palielināšanās ir saistāma ar Latvijas banku finanšu pakalpojumu eksporta pieaugumu, skaidro Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Melnace. Peļņas apmēru kopējā banku sektorā šajā gadā noteikušas nerezidentus apkalpojošās bankas, kā arī krīzes gados veikto uzkrājumu atgūšana, piekrīt Nordea Bank vadītājs Latvijā Jānis Buks. Šā gada pirmajā pusgadā saskaņā ar Latvijas Bankas datiem finanšu pakalpojumu eksports audzis par 12%, un eksporta kopsumma šajā gadā kopumā varētu būt virs 400 milj. eiro jeb 1,7% no IKP. To apliecina arī kapitāla atdeves radītājs ROE. Ievērojami augstāks šis rādītājs ir bankām, kas orientējas uz finanšu pakalpojumu eksportu, nevis sniedz finanšu pakalpojumus vietējā tirgū. Gada sākumā bankām noslēdzās iepriekšējos gados veiktā gatavošanās eiro ieviešanai, taču skaidrās naudas apmaiņa no latiem pret eiro bankās turpinājās vēl visu pirmo gada pusi, un šajā laikā bankās pret eiro tika apmainīti 281,4 milj. latu, veicot vairāk nekā 739 tūkst. darījumu, liecina LKA dati. «Bankām šī pāreja ir nozīmējusi valūtas darījumu ieņēmumu samazinājumu, taču, turpinot kāpināt darba efektivitāti, piesaistot jaunus klientus un izvēršot sadarbību ar esošajiem, šogad ir izdevies uzlabot peļņas rādītājus,» situāciju apraksta SEB bankas valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols.

Šajā gadā turpināja sadārdzināties pakalpojumi, kas saistīti ar skaidras naudas darījumiem. J. Buks uzsver, ka bankas turpina pārskatīt un vienkāršot darbības modeļus, uzmanību vēršot efektivitātes uzlabošanas iniciatīvām ikdienas darbā, kas gan nesniedz tūlītēju, tomēr vērā ņemamu rezultātu kopējam biznesam. Pēc viņa teiktā, arī daļēja cenu politikas pārskatīšana ir veids, kā pielāgoties šī brīža tirgus prasībām, saglabājot stabilu attīstību. «Ģeopolitiskie satricinājumi, kas ir skāruši Ukrainu un Krieviju, atstāj negatīvu ietekmi uz makroekonomisko situāciju. Krievijas noteiktās sankcijas Eiropas Savienības uzņēmumiem ir skārušas arī mūsu klientus, taču kopīgi ar šiem uzņēmumiem esam strādājuši, lai tās mazinātu,» stāsta A. Ozols.

Visu rakstu Spējušas pelnīt mainīgā vidē lasiet pirmdienas, 8. decembra, laikrakstā Dienas Bizness (13. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru