Pakalpojumi

Instagram slavenību laikmets

Anda Asere, 21.10.2019

Jaunākais izdevums

Influenceru mārketings papildina reklāmas misiju un parāda, ka cilvēki konkrēto produktu lieto, padarot reklāmu cilvēcīgāku.

Influenceru mārketinga aģentūras Honeymoon High vadītāja Agnija Grigule uzskata, ka viedokļu līderis virtuālajā vidē jeb t.s. influenceris ir slavenība komplektā ar savu mediju. Šodien šo mārketinga veidu izmanto pat bankas un citas samērā konservatīvas nozares, papildinot kopējo reklāmas kampaņu. Tomēr, pirms sākt izmantot šo mārketinga veidu, viņa iesaka piedomāt, vai saturs ir gana «garšīgs», lai kāds tam vēlētos sekot. Vairāk par influenceru mārketingu un izaicinājumiem tajā A. Grigule stāsta intervijā Dienas Biznesam.

Fragments no intervijas

Kā jūs raksturotu šo jauno ekonomiku, kas attīstās Instagram platformā?

Es influenceri definētu kā slavenību interneta vidē. Es to neuzskatu par atsevišķu profesiju. Tā ir slavenība, kam klāt ir savs medijs, kur var analizēt atdevi, auditoriju. Tagad daudzi uzņēmumi izmanto influenceru mārketingu, bet es neuzskatu, ka to vajag visiem. Es šajā nozarē sāku darboties pirms pieciem gadiem un sākumā strādāju ar ārzemju zīmoliem tīri uz bartera principa – viņi uzticējās manai gaumei, un es viņu produktu smuki ieliku savā ikdienā. Šodien influenceru mārketings mainās pa stundām un minūtēm. Tagad pat bankas un dažādi pakalpojumu sniedzēji sadarbojas ar influenceriem.

Kā īsti darbojas influenceru mārketings?

Bieži vien tas tiek savienotas ar reklāmas kampaņām, ko izstrādā lielās aģentūras, – ir vides un televīzijas reklāma, un paralēli tam tiek izmantoti arī viedokļu līderi sociālajos tīklos, pielāgojot saturu lielajai kampaņai. Ej pa ielu, ieraugi bankas kartes reklāmu – ok, pamanīji, ej tālāk. Pēc kāda laika atpūtas mirklī ieej Instagram, ieraugi vērtīgu ierakstu no kāda, kam seko, un sāc aizdomāties, ka cilvēki to izmanto. Influenceru mārketings izpilda nākamo misiju pēc reklāmas – parāda, ka cilvēki to arī lieto. Latvijā daudzi influenceri īsti nedomā par to, kā palīdzēt pārdot produktu. Viņi tikai to atrāda, jo par to samaksāja normālu naudiņu. Arī man pirms pāris gadiem vienā brīdī nolaidās rokas strādāt biroja darbu, kur esmu padotā, jo vienubrīd mani ienākumi par reklāmām Instagram pārsniedza trīs minimālās algas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki nevēlas strādāt un turpina nodarboties ar šo. Protams, kādā brīdī tas pašam var kļūt garlaicīgi, jārēķinās arī, ka noveco gan influenceris, gan viņa auditorija un tā sāk domāt kritiskāk – kāpēc es, pie velna, šim cilvēkam vēl sekoju? Ir svarīgi, kāds saturs tiek likts Instagram, jo cilvēki tur nesekos vides reklāmām.

Kā nolēmāt izveidot aģentūru, kas specializējas tieši sociālo mediju viedokļu līderu izmantošanā?

Man sāpēja sirds, ka uzņēmumi jauniešus bieži vien nesaprot un neuztver nopietni, un izmanto tikai tos, kuriem ir daudz sekotāju. Patiesībā viņi ir ļoti talantīgi un jau tagad var ietekmēt mūsu sabiedrību vairāk, nekā daudziem šķiet. Mammas, tēti, omītes un krustmātes saviem jaunajiem radiniekiem mēdz prasīt, kas tagad ir aktuāli. Jāsaprot arī, ka gados jauni cilvēki ir svarīga auditorija, jo viņiem ir vecāku nauda, ko tērēt. Es savu aģentūru Honeymoon High veidoju kopā ar McCANN grupu, jo Kristaps Siliņš un Ainārs Ščipčinskis domā laikmetīgi un atbalsta eksperimentus. Daudzas Rīgas sabiedrisko attiecību, reklāmas un mediju aģentūras veido kampaņas cilvēkiem zem 25, bet bieži autoriem nav ne jausmas, kā šo paaudzi uzrunāt. Auditorija to jūt un par kampaņām mēdz smieties. Joprojām, ejot uz konferencēm, nereti redzu, ka par šīm lietām nestāsta īstie cilvēki. Pati ilgi atteicos no dalības konferencēs, jo uzskatīju, ka man vēl daudz jāmācās.

Kā tas nākas, ka visi kampaņveidīgi reklamē vienu un to pašu? Ko domājat par to, ka visi reizēm vienā dienā atpako groziņu ar maizi vai ēd šokolādi?

Tās ir kampaņas, ko organizē, kad iznācis kāds jauns produkts. Mani gan kā influenceri, gan kā aģentūras vadītāju tās pat «uzrunā» – rodas interese, piemēram, par jaunu maizi, tas mani pamudina to nopirkt un pagaršot. Pieejamos produktus parasti izsūta masveidā. Zīmoliem, protams, jāsaprot, ka to nedrīkst darīt bieži, ir jāskatās, vai uzrunātie nav strādājuši ar konkurentiem. Piemēram, ja viņš ir strādājis ar vienu maizes zīmolu, vismaz pusgadu atsaka citiem, lai nav tā, ka vienu dienu reklamē vienu, nākamajā dienā kādu citu un sekotāji viņam vairs netic.

Kas ir ētiska «influencēšana»? Vai ir jābūt tēmturim, kas parāda, ka ieraksts ir reklāma vai apmaksāta sadarbība? Varbūt tiek pieņemts, ka sekotājs pats saprot, ka šokolādītes reklāma ir reklāma, nevis patiess cilvēka ieraksts par savu iecienītāko produktu? Piemēram, man ļoti patīk, ka lielo valstu Instagram lietotāju profilos augšpusē virs bildes, kur rādās atrašanās vieta, ir uzrakstīts, ka tā ir apmaksāta sadarbība.

Pie mums nav pieņemts likums, ka obligāti jāatzīmē, ka tā ir reklāma. Ārzemēs gan to raksta, un cilvēkiem uzreiz ir skaidrs, ka tā ir sadarbība un viņiem necenšas aizmālēt acis. Tas ir jauki. Latvijā šādas iespējas nav, jo tirgus ir pārāk mazs.

Es domāju, ka būtu tikai un vienīgi pareizi, ja tiktu norādīts, ka tā ir apmaksāta reklāma vai sadarbība. Labāk to pateikt, jo cilvēki nav muļķi. Esmu redzējusi pāris kampaņu, kur viena influencere rakstīja, ka tā nav apmaksāta sadarbība, kaut gan man tas pats uzņēmums bija atrakstījis, sakot, ka par to var maksāt tik un tik. Šādas situācijas ir ļoti sliktas.

Šobrīd jaunā tendence ir ironiski rakstīt – man par to nesamaksāja.

Latvijā attieksme pret influenceriem ir mazliet biedējoša. Cilvēki uz viņiem skatās mazliet nosodoši. Tas nav labi. Tāpēc bieži vien influenceri var šķist diezgan aroganti pret sabiedrību. Protams, visās valstīs ir pseido un īstie influenceri. Tirgu jauc pseido influenceri. Tāpēc arī uz īstajiem skatās šķībi.

Latvijā influencerus visvairāk izmanto jaunu produktu palaišanas kampaņās un dažādos pasākumos, kur visi sanāk un sabildējas. Latvijas budžetiem tas ir viens no labākajiem veidiem, jo var uzaicināt neierobežotu cilvēku skaitu. Protams, daudzi var neierasties vai neko nepublicēt. Taču kopumā, ja gribi masveidā redzēt atdevi, tas ir labs variants. Būtu super dārgi ko līdzīgu panākt ar atsevišķu ierakstu apmaksāšanu.

Jāsaprot, ka lielākajai daļai spēcīgo influenceru Latvijā ir darbs un viņi ir aizņemti. Vajadzētu rēķināties ar viņu laiku. Tūlīt sāksies periods līdz aprīlim, kad uztaisīt bildes ārā būs ārkārtīgi sarežģīti. Viņiem būs jādomā kaut kas super interesants. Taču mana pieredze liecina, ka tieši ziemā man ir vislielākais sekotāju pieplūdums.

Visu rakstu lasiet 21. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Kas slēpjas aiz influenceru vieglā darba fasādes?

Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas virziena prodekāne Daina Einberga, 17.10.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viena no aktualitātēm, par ko pēdējā laikā tiek veikti dažādi pētījumi un diskutēts plašsaziņas līdzekļos, ir influenceri — populāri sociālo mediju lietotāji, kas mēdz pelnīt naudu ar dažādu lietu vai zīmolu reklamēšanu. Kamēr vieni pārmet influenceriem sekotāju maldināšanu, tikmēr lielai daļai bērnu un jauniešu tā šķiet sapņu profesija.

Neraugoties uz šķietamību, arī šis darbs nav bez garoziņas un daudzi influenceri noklusē ēnas puses, ar ko nākas saskarties.

Kā pārdzīvot neizdošanos

Mūsdienās ļoti daudzi jaunieši uzskata, ka kļūt par influenceri ir vienkārši, domājot, ka šis darbs būs viegls un ātri nesīs lielu peļņu. Nenoliedzami, ir gadījumi, kad arī trīspadsmit un četrpadsmit gadus veci jaunieši nopelna salīdzinoši lielu naudu, ar savu komunikāciju tikai pastiprinot mītu, ka peļņa nākusi ātri un viegli. Jaunieši ātri notic šādām iespējām. Daudzi mēģina sākt influencera karjeru, un daļai, piedzīvojot neizdošanos, būtiski krītas pašapziņa.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sācis Latvijas influenceru uzraudzības programmu, jo liela daļa «Instagram» un «Youtube» viedokļu līderu pārkāpjot Reklāmas likumu un maldina savu auditoriju.

Vienlaikus, arvien redzamāk sašķēlusies pati Latvijas influenceru vide, kad kvalitatīvā satura veidotāji un blogeru ētikas ievērotāji kritizē naudas mediniekus, – vēstīja «LNT TOP10».

Likuma uzraugi vēl pirms gada īsti nezināja, kā disciplinēt skaitliski daudzos influencerus, kas publiski nenorāda, ka par sponsorētā satura izveidi un izvietošanu savos sociālajos kontos ir saņemta nauda vai bartera prece un pakalpojums. PTAC situāciju atvieglojuši sabiedrisko attiecību aģentūru veidotie reitingi, kuros sociālo mediju influenceri sarindoti pēc ietekmes spēka uz savu sekotāju auditoriju.

«Šobrīd mēs esam pievērsuši uzmanību 80 influenceriem. Tie ir gan lielie un vidējie, gan nano-influenceri. Pret 18 influenceriem mēs esam uzsākuši uzraudzības lietas, īpaši pievēršot uzmanību viņu ierakstiem, vai izmanto tēmturus,» – «LNT TOP10» skaidroja PTAC pārstāve Evija Lene.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mūsdienu pasaulē gandrīz katru jaunu dienu nākas dzirdēt par dažādiem influenceriem, kas, atspoguļojot daļu savas dzīves internetā, cita starpā reklamē produktus un no tā attiecīgi nopelna.

Pirms laika pasaules miljardieru bariņam pievienojās, piemēram, influencere/kosmētikas nozares pārstāve Kailija Džennere. Var ironizēt – tam, ko saka un dara populārākie influenceri, ir gandrīz tikpat liela ietekme kā kādu pasaules kārtības noteicēju ziņojumiem.

Tradicionālā izpratnē ierasts, ka šādi influenceri ir pavisam reāli cilvēki. Tiesa gan, tehnoloģijām attīstoties, tas var arī nebūt akmenī kalts. Proti, arī šajā jomā var runāt par robotizāciju un to, ka līdztekus reāliem cilvēkiem-influenceriem darbojas arī šādi virtuāli personāži.

Turklāt “Bloomberg” izpētījis, ka šādi ar datoru radīti virtuāli influenceri ir pietiekami populāri un saviem īpašniekiem var nopelnīt miljonus. Citiem vārdiem sakot, tiek izveidotas virtuālas personības, kurām piemīt daudz maz reālistiskas cilvēku īpašības, rakstura iezīmes un personība. Attiecīgi pie šādu tēlu uzturēšanās strādā veselas komandas, kas ar to nopelna.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Paziņoti ietekmīgākie Baltijas «Instagram» influenceri.

Šobrīd influenceru skaits strauji aug, un uzņēmumiem kļūst arvien sarežģītāk saprast, kurus izvēlēties par savu produktu vēstnešiem. Influenceru tops palīdz šajā jomā orientēties un noskaidrot, ar kurām «Instagram» zvaigznēm uzņēmumiem būtu sadarboties visefektīvāk.

Par Baltijas Instagram influenceru topa līderi kļuva @akvuzeee no Lietuvas. Turklāt lietuviešu influenceri dominē gan pirmajā desmitniekā, gan visā topā. Pirmajā desmitniekā izdevies iekļūt tikai vienam latvietim un vienam igaunim – @niklavs un @hensugusta.

Baltijas «Instagram» influenceru tops tika noteikts pirmo reizi, atsevišķi topi tika izveidoti arī katrā no Baltijas valstīm.

Latvijas Instagram influenceru top 5 – @niklavs, @movieevelina, @kporzee, @lauriszalans, @betabeidz.

Komentāri

Pievienot komentāru
Internets

Kā iegādāties Instagram sekotājus

Raksts tulkots no BBC - autors Edvīns Leins (Edwin Lane); sagatavojusi Lelde Petrāne, 20.11.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mans jaunākais "Instagram" ziņojums ir publicēts mazāk kā stundu, un tas jau ir nolaikots vairāk nekā 1000 reizes.

Es esmu diezgan lepns par fotoattēlu - tie ir makaroni, ko es ēdu pusdienās, nofotografēti no augšas, un tas kļuvis par manu visu laiku populārāko "Instagram" ziņojumu.

Taču patiesība ir tāda, ka tikai trīs no 1003 laikiem jeb "patīk" ir no īstiem cilvēkiem. Pārējie 1000 ir viltoti, raksta BBC žurnālists Edvīns Leins.

Viltotos laikus viņš ieguvis no puiša ar segvārdu Dries Depoorter - mākslinieka no Beļģijas, kurš veido uz tehnoloģijām balstītu mākslu. «Man principā ir tūkstošiem viltus kontu, un tie var jums sekot vai nospiest «patīk» jūsu jaunākajam ierakstam,» stāstījis Dries Depoorter. «Tas, ko jums vajadzētu no tā mācīties, ir - ekrānā redzamie skaitļi ne vienmēr ir reāli,» viņš akcentē.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu tirgū izvēlēties tādus ieguldījumus, kuriem vērtības pieauguma ziņā vajadzētu klāties labāk, ne vienmēr ir tas pats pateicīgākais darbs.

Turklāt bieži vien tiek ironizēts, ka profesionāļu darbu šajā ziņā vismaz īsākos termiņos var salīdzināt ar šautriņu mešanu, ko tikpat labi var darīt arī kāds mērkaķis. Proti, ja tam tiek iedotas šautriņas, kuras tiek attiecīgi mestas uz akciju saraksta pusi (ieguldījumu portfelis tad tiek izvēlēts no tām kompāniju akcijām, kuru vārdam ir trāpīts), tad šī portfeļa guvums var nebūt sliktāks par to, ko klientiem nodrošinās tirgus profesionālis, kad tas, ņemot vērā visas savas zināšanas uz konkrēto brīdi, izvēlēsies konkrētas akcijas, kurām investoru tad it kā vajadzētu aplaimot ar lielākiem guvumiem.

Jau ziņots, ka šajos gadījumos tiek citēts Prinstonas Universitātes pasniedzēja Bērtona Malkiela darbs "A Random Walk Down Wall Street", kurā viņš izvirzīja hipotēzi, ka nejauši izvēlētu akciju portfelis var būt tikpat veiksmīgs/neveiksmīgs kā labi apmaksātu tirgus profesionāļu darbs. Šis darbs iemantojis lielu popularitāti, jo tam pamatā bija visai interesants pētījums un galu galā nebūt nevar apgalvot, ka šī hipotēze būtu pilnīgi greiza. Rezultātā arī šobrīd puspajokam tiek veikti līdzīgi eksperimenti, kas bieži atklāj, ka "mērkaķošanās" rezultātā, piemēram, ar tām pašām šautriņām patiešām var izveidot visai cienīgu ieguldījumu portfeli, kas pārspēj dažādu tirgus "guru" veikumu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Miljardieru skaits pasaulē turpinājis augt un šogad sasniedzis jaunu rekordu.

Proti, tādu cilvēku skaits, kuru bagātība pārsniedz miljardu ASV dolārus, globālā mērogā gada laikā palielinājies par 346 līdz 2816 indivīdiem (dati rēķināti uz 31. janvāri), liecina "Hurun Global Rich List 2020" informācija.

Kopējā miljardieru bagātība sasniegusi 11,2 triljonus ASV dolārus, kas ir par 16% vairāk nekā attiecīgajā periodā pirms gada.

Pasaulē ir tikai divas tautsaimniecības - ASV un Ķīna, kuras ir lielākas par kopējo šādu miljardieru bagātību. Lielā mērā par šādu pieaugumu paldies jāsaka spīdošajām tendencēm akciju tirgū. Pēdējo dienu laikā gan akciju tirgus pamatīgi papurinājusi neskaidrība, ko radījusi koronavīrusa izplatīšanās. Tiesa gan, jāņem vērā, ka nedaudz ilgākā termiņā akcijas tāpat to īpašniekiem daudzviet nodrošinājušas ļoti dāsnu peļņu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Žurnāla Dienas Bizness izdevums #43

DB, 03.11.2020

Dalies ar šo rakstu

Šīsnedēļas žurnālā “Dienas Bizness” uzsver sistēmas nepilnības, kas mudina ierēdņus uzņemties tiesas lomu, pieprasot uzņēmējam izpildīt prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas ierobežošanai, kas pat izmeklētājam kriminālprocesa ietvaros nebūtu vienkārši izpildāmas.

Lasi žurnāla #DienasBizness 3. novembra numurā:

  • viedokļi - vai gribam palikt darbaspēka eksportētāji?
  • aktuāli – esam oficiāli atpalicēji Baltijā
  • tēma - VID lēmums mudina meklēt atbildes Eiropas Savienības Tiesā
  • intervija - Kristaps Klauss, Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors
  • DB klubs - pārmaiņu laiki ir sākušies
  • lauksaimniecība - Latvijā no zirņiem veidos produktus ar pievienoto vērtību
  • biznesa prognozes - izmaksas plāno piesardzīgi
  • auto - cīņa par digitālo konkurenci, cilvēku prātiem un varu
  • influenceri - influenceru tirgus uz robežas
  • brīvdienu ceļvedis - Sandis Jansons, AS Sadales tīkls valdes priekšsēdētājs, izpilddirektors

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Influenceriem Latvijā ir gan brīvākas rokas darbībai, gan mazāks risks saņemt sodu, salīdzinot ar kolēģiem, kuri strādā, piemēram, Ķīnā. Iespējams, ka nākotnē šī joma tiks regulēta daudz plašāk nekā patlaban, liecina BDO pētījums par influenceru darbības tiesiskajiem aspektiem.

"Influenceru pakalpojumus izmanto arvien vairāk dažādu produktu un pakalpojumu ražotāju un tirgotāju, un šī joma pēdējos gados piedzīvo salīdzinoši strauju izaugsmi, kurā bieži vien ir strīdīgas situācijas. Turklāt dažādas valstis atbildības un prasību robežas nosaka krasi atšķirīgi," pētījuma datus skaidro ZAB BDO Law juriste Linda Lielbriede.

Robotizē arī influencerus 

Mūsdienu pasaulē gandrīz katru jaunu dienu nākas dzirdēt par dažādiem influenceriem, kas,...

Viņa kā piemēru min Ķīnu, kur influencera darbības prasību pārkāpumi var rezultēties ar darbības liegumu līdz pat trim gadiem. Pētījums rāda, ka citās valstīs par neatbilstošu reklāmu atbild gan uzņēmumi, kas izmanto influenceru mārketinga pakalpojumus, gan arī paši influenceri.

Līgumu specifika

"Latvijas normatīvie akti jau šobrīd paredz virkni garantiju patērētāju aizsardzībai, kā arī ievērojamus naudas sodus pārkāpumu gadījumā. Vienlaikus uzņēmumu un influenceru vidū nav vienota viedokļa par sadarbības modeļa izveidošanu un turpmāku uzraudzību, kā arī par iespējamu atbildību pārkāpumu gadījumā," atzīst L. Lielbriede.

Viņa sacīto ilustrē ar 2019. gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centra publicētajiem ieteikumiem influenceru darbības regulēšanai. "Līdzšinējie centieni atzīstami par nepietiekamiem, ņemot vērā nozares straujo attīstību. Veicinot influenceru mārketinga jomas sakārtošanu, iestādēm būtu jāvērtē iespēja izstrādāt papildu informatīvos materiālus influenceru izglītošanai par piemērojamo normatīvo regulējumu, atbildību un citiem aspektiem, veidojot sadarbību ar uzņēmumiem," iesaka L. Lielbriede.

Viņa atgādina, ka par pārkāpumiem šajā jomā juridiskā atbildība var iestāties ne vien influenceriem, bet arī uzņēmumiem, tāpēc būtiski izstrādāt sadarbības līgumus, kas nosaka atbildības sadalījumu un regulē citus būtiskus aspektus, piemēram, reklāmas saturu un sadarbības līguma izpildes kontroli, datu apstrādi un intelektuālā īpašuma jautājumus. Viņa atzīst, ka, izvēloties uzņēmuma tēla un tā piedāvāto preču vai pakalpojumu popularizēšanai izmantot influenceru mārketinga sniegtās iespējas, visbiežāk tiek uzsvērti tikai ieguvumi – plašāka atpazīstamība, daudz potenciālo klientu un ērts veids darbības paplašināšanai jaunos tirgus segmentos –, savukārt informācija par iespējamajiem riskiem un atbildību, kas cieši saistīti ar influenceru darbību, uzņēmumu vadībai iet secen.

Visu rakstu lasiet 3.novembra žurnālā "Dienas Bizness"!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru