Kopējā graudu raža šogad varētu būt par apmēram 40% mazāka nekā pērn 

Kopējā graudu raža šogad Latvijā varētu būt par apmēram 40% mazāka nekā pērn un sevišķi zems graudu ražas līmenis būs Kurzemē, aģentūrai LETA prognozēja biedrības «Zemnieku saeima» priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

LETA, 2018. gada 16. augusts plkst. 16:34

Foto: pixabay

Viņš atzina, ka no ražas viedokļa tik sliktu gadu neatminas. Graudu raža pa reģioniem atšķiras, teiksim, Kurzemes reģionā ražas līmenis ir katastrofāli zems. Zemgales reģionā situācija ir atšķirīga - ir vietas, kur raža ir kritusies par 20%, un ir vietas, kur raža ir par 50% zemāka. Vidzemē un Latgalē - raža ir par 20-30% zemāka nekā normālā ražas gadā. Tikmēr kopējā graudu raža varētu būt par apmēram 40% zemāka salīdzinājumā ar pagājušo gadu.

«Mums ir arī pamatoti iemesli, kāpēc šogad ir tāda neraža - pērnā gada plūdi un šā gada sausums. Protams, ziemāju kultūrām kvalitāte šogad bija sliktāka sausuma dēļ. Arī kvalitāte reģionāli atšķiras. Tur, kur bija lietus, proteīna līmenis ir augstāks, bet tur, kur nebija lietus, tas ir zems. Savukārt vasarāju kultūrām, vasaras kviešiem ir izteikti augsts proteīna līmenis, kas arī ir neraksturīgi Latvijai,» sacīja Lazdiņš.

Vienlaikus viņš piebilda, ka patērētājus zemākas graudu ražas šogad neietekmēs, jo miltu un maizes cena šo apstākļu dēļ īpaši nemainīsies.

Lazdiņš pastāstīja, ka patlaban turpinās graudu ražas novākšana. Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē tas praktiski jau paveikts. Latgalei šis process vēl tikai priekšā. «Protams, ka Latgalē pavisam cita sējumu struktūra - 80-90% - no kopējās platības pērnā gada plūdu dēļ ir vasarāji. Līdz ar to arī tur lielākās daļas ražas novākšana vēl priekšā,» sacīja «Zemnieku saeima» priekšsēdētājs.

Kooperatīva «VAKS» valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai LETA atzina, ka šogad Latvijā būs graudu ražas kritums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, taču par konkrētu ražas samazinājuma apmēru būs iespējams spriest vēlāk. Vidzemē un Latgalē patlaban ir novākta apmēram puse labības, un jau tagad redzams, ka ziemājiem vidēji raža ir par 20% zemāka. Savukārt vasarāju ražas kritums sasniedz pat 30-40%. Vietām Vidzemē un Latgalē, kur lietus šogad ilgstoši nav lijis, raža kritusies par 50% un vēl vairāk.

«Situācija ir ļoti lokāla. Vietās, kur bija kāds lietus mākonis, raža ir. Savukārt tur, kur nav bijis lietus, ir sliktāk,» sprieda Jansons. Turpretī vasarāju ražas vākšana vēl priekšā, jo lietus dēļ ražas novākšana patlaban tikpat kā nenotiek. Šogad laika apstākļu dēļ graudu ražu vāc vidēji divas nedēļas agrāk nekā parasti, līdz ar to ražas vākšanas ziņā nekas vēl neesot nokavēts. Ja drīzumā izdoties sākt vākt atlikušo daļu graudu ražas, tās kvalitāte necietīs.

Jansons pastāstīja, ka šogad graudi padevušies labā kvalitātē. «Šogad laika apstākļi bija labi attiecībā uz graudu kvalitāti un līdz ar to lielākā daļa kviešu atbilst pārtikas kvalitātei. Tas nozīmē, ka proteīna rādītāji ir augsti, krišanas skaitlis pats par sevi sausumā ir augsts un, neraugoties uz sausumu, graudu tilpummasa arī ir tādā līmenī, ka iznācis daudz pārtikas graudu,» viņš sacīja.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas prognozēm kviešu raža Latvijā šogad saruks par 9% salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati liecina, ka, ņemot vērā nelabvēlīgos laika apstākļus - sausumu un karstumu - 2018.gada aprīlī, maijā un jūnijā, var prognozēt, ka 2018.gadā būtiski samazināsies graudu raža, un, piemēram, kviešu raža Latvijā samazināsies par 9%.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 16. augusts plkst. 8:32

Šogad izmēģinājuma kārtā uzņēmums Mārupes Siltumnīcas uzsācis tomātu šķirnes Chocomato...

2018. gada 15. augusts plkst. 14:46

Lietuvas uzņēmums AUGA group ar papildu akciju emisiju plāno piesaistīt finansējumu bioloģiskās...

2018. gada 14. augusts plkst. 17:52

Nevar izslēgt, ka Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss tā skartajā Saldus novada...

2018. gada 03. augusts plkst. 17:57

Konkrētu cēloni Saldus novada SIA «Druvas Unguru» mājas cūku saslimšanai ar...

2018. gada 03. augusts plkst. 11:42

Saldus novada SIA «Druvas Unguriem» izmaksājamā kompensācija par zaudējumiem, kas radušies Āfrikas...

2018. gada 03. augusts plkst. 9:03

Pēc Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma Saldus novada uzņēmumā SIA «Druvas Unguri»...

2018. gada 01. augusts plkst. 15:52

Piena pārstrādes uzņēmums AS «Preiļu siers» reģistrējis divas jaunas komercķīlas, ar kurām...

2018. gada 01. augusts plkst. 12:20

Bioloģiskā saimniecība Kaņepītes Kocēnu novadā kutina nervu galus lielajiem miltu ražotājiem...

2018. gada 01. augusts plkst. 11:14

Amerikas latviete Linda Bilsens-Brolis ir pārliecināta, ka urbānajiem dārziem un kompostam tajos...

2018. gada 20. jūlijs plkst. 15:08

Zemgales rajona tiesa pieņēmusi lēmumu pagarināt Baltic Dairy Board termiņu tiesiskās aizsardzības...