Investors

Kritums uz pauzes

Jānis Šķupelis, 17.03.2020

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc lieliem kritumiem arī finanšu tirgi mēdz ievilkt elpu.

Šīs nedēļas pirmdiena ASV akcijām bija sliktākā kopš 1987. gada oktobra. Tā kā – ir bijis arī sliktāk!

Togad 19. oktobra “melnās pirmdienas” ietvaros ASV Dow Jones Industrial Average vērtība saruka par 22,6%, kas joprojām ir lielākais vienas dienas kritums vēsturē. Savukārt šajā “melnajā pirmdienā” “Dow Jones” indeksa vērtība saruka teju par 13%. Kopš pagājušā mēneša virsotnēm ASV akciju vērtība tādējādi ir samazinājusies jau gandrīz par trešo daļu.

Otrdien finanšu tirgi mēģināja attapties un meklēt nākotnes virzienu. Rezultātā lielākajos akciju tirgos līdz šīs dienas pēcpusdienai nebija vērojama ļoti noteikta cenu kustība uz vienu vai otru pusi. Arī ASV akcijas atvērās pozitīvā teritorijā.

Kopumā – finanšu tirgus dalībnieki ir manāmi nervozi un to var saprast.

Būtībā šāds pirmdienas kritums signalizē par ievērojamu skepsi, ka šoreiz vadošo pasaules kartības noteicēju atbilde uz izaicinājumiem būs efektīva. Šobrīd, šķiet, lielāko daļu nespēj mierināt ne ziņas par procentu likmju samazinājumiem un centrālo banku drukāšanas atsākšanu (vai esošo šo programmu palielināšanu), ne valdību stimuliem. Vēl nupat ASV Federālo rezervju sistēma savas likmes apcirpa līdz nullei, lai gan šo rīcību daudzi pat drīzāk uztvēra kā šo centrālo baņķieru paniku (gluži kā - izšaut visas patronas un palikt bez munīcijas).

Tādējādi vienīgie cipari, kas varētu radīt zināmu mieru, droši vien būs koronavīrusa saslimšanas gadījumu samazināšanās.

Vēsture rāda, ka pat pēc milzīgiem cenu sabrukumiem kādā brīdī atkal seko atkopšanās. Cenu krahus (un pat ierindas recesijas) paredzēt ir faktiski neiespējami. Protams, vienmēr ir kāds eksperts, kam to izdodas izdarīt, tādējādi uz kādu laiciņu nodrošinot sev finanšu pasaules uzmanību. Tiesa gan, dažkārt šādi eksperti ir slaveni ar konstantām drūmām prognozēm, kas nebūt neder pēc tam sekojošajam cenu atgūšanās periodam.

Šobrīd ir aktīvi mēģinājumi dažādos pieņēmumos ierēķināt recesiju. Piemēram, ASV investīciju banka "Morgan Stanley" nākusi klajā ar ziņojumu, ka pasaules recesija nu ir tās bāzes scenārijs. Pagaidām gan vismaz šī iestāde neparedz, ka kritums būs tikpat straujš, kāds tas bija 2008. gada krīzes laikā. Šogad kopumā "Morgan Stanley" joprojām paredz pasaules ekonomikas pieaugumu par 0,9%. Tiesa gan, tā brīdina – ja vīrusa sāga trešajā ceturksnī ievilksies, kritums būs dziļāks. Savukārt "Goldman Sachs" paredz, ka Ķīnas tautsaimniecība šogad pirmajā ceturksnī būs sarukusi par 9% un ASV otrajā ceturksnī – par 5%.

Otrdien zemāk turpināja planēt arī naftas cena. Tā (Brent jēlnaftai) saruka zem apaļās 30 ASV dolāru par barelu atzīmes. Nu nafta pasaulē ir pārprodukcijas stadijā un pagaidām zvaigznēs nezīmējas, ka šādi laiki beigsies.

Komentāri

Pievienot komentāru