Nekustamais īpašums

Kurš nekustamā īpašuma tirgus atgūsies pirmais

, 09.07.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Nekustamā īpašuma tirgus pasaulē atgūsies visai ātri, taču analītiķu domas dalās par to, kurā valstī pirmajā būs vērojamas atveseļošanās pazīmes.

Lietišķo ziņu portāls rynok.biz, apkopojot izskanējušo informāciju publiskajā telpā, ziņo, ka daļa ekspertu un investoru pieļaujot, ka pirmais atgūsies krīzes papluinītais Lielbritānijas nekustamā īpašuma tirgus, savukārt citi domā, ka pirmie uzlabojumi būs vērojami jaunattīstības valstīs.

Massey Knakal Realty Services piesauc faktu, ka šā gada 1. ceturksnī, ņemot vērā ierobežoto kreditēšanu, ko izraisīja Lehman Brothers, Fannie Mae un Freddie Mac sabrukums, darījumi ar īpašumiem Manhetenā ir sasnieguši zemāko atzīmi pēdējos 25 gados.

Arī komercīpašumu segments ASV neviešot optimismu. Arvien tiek prognozēts darījumu skaita un apjoma samazinājums šogad. Tiesa, analītiķi no Royal Institution of Chartered Surveyors norādījuši, ka komercīpašumu vērtība ir samazinājusies faktiski visās attīstītajās valstīs.

Tajā pašā laikā ASV tirgus sakarā ir izskanējušas arī pozitīvas ziņas: salīdzinot ar aprīli, nepabeigtu darījumu indekss ar mājokļiem maijā palielinājies par 0.1 %. Turklāt tas bija palielinājies arī aprīlī. Indeksa palielināšanās varētu rezultēties reālu darījumu apjomu pieaugumā tuvākajos mēnešos.

Vērtējot Lielbritānijas nekustamā īpašuma tirgu, analītiķu viedokļi ir atšķirīgi. Šis tirgus bija pirmais Eiropā, kas piedzīvoja recesiju — tas notika vēl 2007. gadā, kad piecus gadus briedušais burbulis plīsa. Šā gada maijā aprēķināts, ka īpašuma cenas kopš augstākā punkta samazinājās par 44 %.

Henderson Global Investors eksperti atzīmē, ka, viņuprāt, būtu jāpievērš uzmanība tiem tirgiem, kas recesijas fāzē iegājuši pirmie, tostarp Lielbritānijai. Tur tirgus varētu atgūties viens no pirmajiem. Šajā tirgū daudzi naudīgi cilvēki šobrīd meklējot mājokli.

Lielbritānijas lielākās bankas Halifax tirgus apskatnieki norādījuši uz pozitīvām tendencēm — mājokļu cenas maijā šajā valsī palielinājušās par 2.6 %. Tas tiek vērtēts kā rekords pēdējos gados.

Tomēr ir analītiķi, kas uzskata, ka kreditēšanas sistēmas kraha sekas šajā valstī būs nekustamā īpašuma stagnācija visai ilgu laiku.

Pavisam pesimistisku prognozi ir sniegusi kompānija Numis Securities, kuras analītiķi šopavasar pieļāvuši, ka Lielbritānijā mājokļu cenas samazināsies būs samazinājušās par 55 % līdz šā gada beigām, un valsts būs bankrota priekšā. Pēc šī uzņēmuma datiem, cenas jau ir samazinājušās par 21 % no augstākā punkta. Recesija ilgs vēl līdz nākamā gada beigām, prognozē Numis Securities.

Konsultāciju kompānijas Jones Lang LaSalle eksperti uzskata, ka ātrāk atgūsties Brazīlijas, Krievijas, Indijas un Ķīnas nekustamā īpašuma tirgus. Īpaši tiek uzsvērts, ka Indijā jau šā gada beigās vai nākamā gada sākumā nekustamā īpašuma tirgus rādīs pirmās atlabšanas pazīmes, jo par šo valstī arvien ir globālo investoru interese. Turklāt IKP šajā valstī uzrāda ļoti strauju pieaugumu — 9 %.

Krievijas tirgus varētu atgūties ātrāk nekā Eiropas valstu tirgus, uzskata LSR Group direktors Igors Levits. Tiek piesaukts izteiktais mājokļu deficīts šajā valstī, kā arī norādīts, ka naftas cenas ir sākušas pieaugt.