Nekustamais īpašums

Latio: Vairāk interesējas par nekustamā īpašuma maiņas iespējām

, 05.02.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šā gada janvārī vidējā sērijveida dzīvokļu cena Rīgā ir samazinājusies par 7.9%, sasniedzot 820 eiro/m2. Salīdzinot ar pērnā gada janvāri, šī cena ir zemāka par 40 %, — šādus datus ir akopojusi kompānija Latio.

Db.lv jau ziņoja, ka, pēc kompānijas Ober Haus aprēķiniem, kas ir samērā līdzīgs, vidējās cenas kritums janvārī bijis 9.2 %, bet vidējā cena sasniegusi 866 eiro/m2.

Turpina samazināties dzīvokļu kopējais piedāvājums, palielinās lētāku dzīvokļu īpatsvars, — liecina Latio statistika.

Arvien biežāk notiek darījumi, izmantojot skaidras naudas līdzekļus. Šādi pircēji ir gan ārzemēs strādājoši latvieši, gan vietējie iedzīvotāji, kuri izvēlas naudu ieguldīt nekustamajā īpašumā. Taču notiek arī darījumi, izmantojot kredītlīdzekļus, ja kredītņēmējs atbilst banku noteikumiem, norādījusi Latio dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības daļas vadītāja Vija Gailīte.

«Iepriekš pirmie drosmīgie pārdevēji cenu nolaišanā bija privātpersonas, bet tagad stafeti ir pārņēmuši arī attīstītāji. Tirgū sāk parādīties paziņojumi par būtisku cenu pazeminājumu kādam jaunajam projektam, kam seko reāli pārdošanas darījumi īsā laika posmā,» teica Vija Gailīte.

Atsevišķas bankas turpina piedāvāt kredītus zemes iegādei privātmājas būvniecībai, ja zemes gabalā veikti uzlabojumi un ierīkoti inženiertīkli. Tiek pieļauts, ka, pavasarim tuvojoties un turpinoties tendencei samazināties būvizmaksām, tas varētu veicināt māju būvniecību. «Lai arī privātmāju darījumi šobrīd notiek retāk, tomēr tie notiek gan mikrorajonos, gan ekskluzīvās vietās,» komentēja Latio speciāliste.

Kompānija atzīmē, ka palielinās interese par nekustamā īpašuma maiņas iespējām, lai arī varbūtība satikties tirgus dalībniekiem, kuru prasības maiņai sakrīt, ir nelielas. Maiņai tiek piedāvāti gan nekustamā, gan kustamā manta. Piemēram, mājas pircējs piedāvā apmaiņai dzīvokli un mašīnu. Tā dažreiz ir iespēja cilvēkiem, kuri nav apgrūtinājuši savu īpašumu ar hipotēku, veikt darbības ar īpašumu, nepiesaistot kredītresursus. Gadījumā, ja īpašumi ir ieķīlāti, pircējam jārēķinās, ka kredītu nosacījumi pie maiņas nesaglabājas iepriekšējie, bet tiek piemēroti šobrīd spēkā esošie noteikumi un prasības.

Pretēji iepriekš novērotajai tendencei samazināties īres piedāvājumam, janvārī īres dzīvokļu skaits palielinājies. Janvārī turpinājās īres maksu samazināšanās, kas ir skaidrojams ar īres un komunālo maksājumu proporciju izmaiņām. Pēc Latio decembra pārskata datiem, gada laikā īres maksas bija samazinājušās par 25 – 40 %, tai pat laikā komunāliem maksājumiem pieaugot par apmēram 50%. Latio eksperti uzsvēruši, ka īres cenām ir jākompensē komunālo maksājumu pieaugums.

Šobrīd jo īpaši jūtama cenas atšķirība pēc īpašuma novietojuma un tā kvalitātes. Savu pārākumu tirgū atgūst restaurētas pirmskara mājas vēsturiskajā centrā, kur cenu kritums ir mazāks kā pārējā dzīvokļu segmentā, — norādīja Latio.