Nodokļi

LOSP: Rodas iespaids, ka tiek bruģēts ceļš PVN shēmotājiem

Zane Atlāce - Bistere, 26.01.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Medijos izskanējusī informācija par cenu pieaugumu pēc 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešanas Latvijā augļiem ogām un dārzeņiem, nav objektīva un ir tendenciozi atspoguļota, uzskata Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).

5% PVN tiek piemērots Latvijai raksturīgajiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem (gan vietējiem, gan importētajiem produktiem). Piemēram, gurķiem, kurus šobrīd Latvijas ražotāji piegādā ļoti mazos apjomos un ievestā produkcija var ievērojami ietekmēt produkcijas tirdzniecības cenu, informē LOSP pārstāve Krista Garkalne..Dažādās veikalu ķēdēs augļu, ogu un dārzeņu cenas ir atšķirīgas un sabiedrības maldināšanai tiek izvēlētas dārgākās cenu kategorijas, bet uzsveram, ka Latvijas lielākie ražotāji, kas piegādā augļus, dārzeņus un ogas Latvijas lielveikaliem, cenu nav palielinājuši, neskatoties uz to, ka ir pieauguši izdevumi par degvielu, elektrību un uzglabāšanu, jo siltās ziemas dēļ papildus jādarbina aukstuma iekārtas. Tāpat jāmin tas, ka šogad ražotāji cieta slikto laika apstākļu dēļ iegūstot ievērojami mazākas ražas.

«Esam neizpratnē, gadiem cīnoties, par samazināto PVN likmi augļiem, ogām un dārzeņiem, lai samazinātu pārtikas nelegālās tirdzniecības apjomus, palielinātu vietējo ražotāju konkurētspēju, samazinātu pārtikas cenas mazumtirdzniecībā un veicinātu Latvijā ražoto pārtikas produktu patēriņu. Cik esam veikalu plauktos sekojuši līdzi, šīs kategorijas produktiem cenas ir samazinājušās. Ir absurdi salīdzināt tādas augļu un dārzeņu grupas, kas fiziski Latvijā šajā laika periodā nav pieejamas un pasniegt to kā sistēmas izgāšanos. Mūsu ilglaicīgais darbs tika vērsts uz to, lai mēs spētu cīnīties ar ēnu ekonomikas graujošo ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību, bet, ja tagad sabiedrībā tiek kultivēts viedoklis, ka sistēma nestrādā, kaut arī ir pagājušas 25 dienas kopš sistēmas ieviešanas, tad mums paliek iespaids, ka tiek bruģēts ceļš PVN shēmotājiem,» uzskata LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

Jau vēstīts, ka PVN samazinātā likme 5% apmērā augļiem un dārzeņiem ieviesta uz laiku no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.

LOSP ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionālā līmeņa lauksaimnieku konsultatīvā padome, kas apvieno 60 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku. LOSP iesaistās Latvijas lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, Zemkopības ministriju un citiem sociālajiem sadarbības partneriem.