Atpūta

Mūziķi - gaidīšanas režīmā

Monta Glumane, 02.04.2020

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šobrīd līdzīgi kā citas kultūras un mākslas organizācijas Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ir "gaidīšanas režīmā". LNSO vēro kā situācija tālāk attīstīsies, cer, ka izolācija nebūs ilgstoša un vīrusa izplatību būs iespējams apturēt drīz.

"Covid-19 krīze mūs nepārsteidza pilnīgi nesagatavotus – nedēļā no 9. marta, kad sākās mēģinājumi programmai "Mālera Piektā un RIX", no dienas uz dienu bija aizvien sliktākas ziņas par vīrusa izplatību Itālijā un citviet Eiropā, tādēļ sākām apsvērt domu kā rīkoties, ja Latvijā tiktu pieņemts lēmums par publisku pasākumu atcelšanu. 12. martā jau bija skaidrs, ka valdība šādu lēmumu pieņems, un, tā kā koncerta programma bija jau gatava, nolēmām, ka ieguldīsim līdzekļus, lai šo koncertu straumētu publiski pieejamā tiešsaistē LMT Straumē. Tas notika 13. martā, pirmajā izolācijas dienā Latvijā," stāsta LNSO direktore Indra Lūkina.

LNSO koncertu savās viedierīcēs noskatījās vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku un droši vien šis koncerts ieies LNSO vēsturē ar vislielāko klausītāju skaitu.

Līdz aprīlim LNSO mūziķi atradās iepriekš plānotā atvaļinājumā, turpmākā rīcība tiks plānota pēc apstākļiem. Pēc I.Lūkinas domām, mūziķa profesijas priekšrocība šajā situācijā ir tā, ka lielākoties ir iespējams vingrināties arī mājās. Orķestris kā vienība nevar kopīgi muzicēt, līdz ar to vienīgā iespēja ir katram individuāli uzturēt un pilnveidot savu meistarību, apgūt jauno repertuāru, lai tad, kad atsāksies normāls mēģinājumu process, tas notiktu augstā kvalitātē.

"Domājot par pirmās izolācijas dienas pieredzi, straumējot koncertu digitāli, esam sapratuši, ka regulāri šādā veidā savu darbību nevaram organizēt. Pirmkārt, jau tas nav iespējams cilvēku skaita dēļ. Pirmajā krīzes dienā ierobežojums bija 200 cilvēku, orķestra mūziķu sastāvs bija ap 100. Šobrīd zinām, ka situācija ir radikāli citāda. Pati orķestra būtība jau ir liela skaita cilvēku pulcēšanās, tādēļ nav pieļaujams pakļaut cilvēkus vīrusa apdraudējumam," stāsta I.Lūkina.

LNSO direktore norāda, ka, ņemot vērā, ka mūziķu pamata atalgojums ir valsts finansēts, šobrīd LNSO dalībnieki ir sociāli aizsargāti. Taču orķestra darbībā ļoti būtiska nozīme ir pašu ieņēmumiem – gan no biļešu pārdošanas, gan arī telpu izīrēšanas. Šos finanšu līdzekļus LNSO izmanto māksliniecisko plānu īstenošanai, viesmākslinieku uzaicināšanai, mūzikas instrumentu iegādei un remontam, mūziķu veselības apdrošināšanas polišu iegādei. Orķestra zaudējumi šobrīd ir neieņemtie ienākumi.

"Tomēr ceram pārdzīvot šo krīzes periodu un gatavojamies jaunajam posmam, kad dzīve ieies normālās sliedēs un cilvēkiem būs ļoti nepieciešams mūzikas spēks un stiprinājums," pauž I.Lūkina.

Komentāri

Pievienot komentāru