Enerģētika

Nord Pool birža atver durvis

Līva Melbārzde, 08.03.2013

Nord Pool Spot prezidents Mikaels Lundins

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nord Pool Spot biržā ar elektrību var tirgoties visi, kas vēlas, tomēr tas nav mājsaimniecību līmeņa tirgus.

To intervijā DB sacīja Nord Pool Spot (NP) prezidents Mikaels Lundins, kurš kopā ar citu NP speciālistu komandu ieradās Latvijā uz pirmo NP konferenci. DB jau ziņoja, ka pēc vairāku gadu sagatavošanās posma šā gada 3. jūnijā arī Latvija – pēdējā no trīs Baltijas valstīm - pievienosies NP.

Latvijā tiks izveidota atsevišķa elektrības biržas NP cenu zona un Latvijā esošajiem elektrības tirgus dalībniekiem būs iespējams gan tieši, gan pastarpināti pirkt un pārdot elektrību NP.

«NP var piedalīties visi, kas to vēlas, ne tikai elektroenerģijas ražotāji. Aktīvajiem dalībniekiem ir jāparaksta biržas dalībnieku līgums un jāmaksā fiksēta dalībnieku nodeva. Papildu tam ir jāmaksā arī nodeva par katru pārdoto un nopirkto megavatstundu (MWh),» skaidro M. Lundins.

Fiksētā dalībnieku maksa ir 15 tūkst. eiro, bet maksa par MWh – 0,035 eiro, raksta Nozare.lv. Katram biržas dalībniekam jāveic arī papildu drošības iemaksa. «Minimālā drošības maksa ir 30 tūkst. eiro – vienas nedēļas tirdzniecības apjoma ekvivalents,» piebilst NP komunikāciju vadītāja Stina Johansena. Kamēr Latvijā nav savas NP cenu zonas, kopš pagājušās vasaras NP mājaslapā redzama indikatīva elektrības cena uz Latvijas un Igaunijas robežas ELE, kas pārsvarā ir augstāka nekā Igaunijā un ko nosaka pārvades jaudu ierobežojumi starp Latviju un Igauniju.

Komentāri

Pievienot komentāru