Enerģētika

OIK atļaujas atceltas jau 21 elektrostacijai

Zane Atlāce - Bistere, 07.03.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

#Atļauju atcelšana ministrijas ieskatā ļāvusi novērst iespējamo OIK kopējo izmaksu pieaugumu turpmākajos 10 gados par aptuveni 334,8 miljoniem eiro.

Ekonomikas ministrija pieņēmusi lēmumu par atļauju atcelšanu vēl trijām atjaunojamo energoresursu (AER) koģenerācijas elektrostacijām pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros - SIA AM Energy solution Vecumnieku novadā, SIA Briedis būve Saldus novadā un SIA Barkavas enerģija vienai elektrostacijai Madonas novadā.

Līdz ar to kopumā līdz šim ministrija atcēlusi atļaujas 21 elektrostacijai, kas ļāvis novērst iespējamo OIK kopējo izmaksu pieaugumu turpmākajos 10 gados par aptuveni 334,8 miljoniem eiro.

Atļaujas pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros SIA AM Energy solution un SIA Briedis būve atceltas, jo konstatēts, ka elektroenerģijas ražošana koģenerācijā noteiktajā termiņā atbilstoši normatīvo aktu prasībām nav uzsākta.

Savukārt SIA Barkavas enerģija atsūtījusi Ekonomikas ministrijai vēstuli, atsakoties no piešķirtajām tiesībām vienai no divām elektrostacijām pārdot koģenerācijas procesā saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, līdz ar to Ekonomikas ministrija arī pieņēmusi lēmumu par atļaujas atcelšanu.

Ja elektroenerģijas ražotājs nepārdod elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, tam ir tiesības darboties brīvā tirgus apstākļos un vienoties ar jebkuru elektroenerģijas tirgotāju par elektroenerģijas pārdošanu par vienošanās cenu. Tāpat ražotājs koģenerācijas stacijā var turpināt ražot un pārdot arī siltumenerģiju, par cenu vienojoties ar siltumenerģijas pircēju un lietotāju.

2017. gada decembrī atļaujas tika atceltas trim elektrostacijām - SIA Elektro Rīdzene Cēsu novadā, SIA ENERGO FORTIS Līvānu novadā un SIA E Strenči Strenču novadā. Savukārt šogad atļaujas atceltas elektrostacijām SIA Madonas Eko Madonas novadā, SIA Eiro-Āzijas investīciju aģentūra Alūksnes novadā, SIA EVOKEM Līvānu novadā, SIA M Parks Amatas novadā, SIA Eco Latvis Tukuma novadā, SIA Baltekogen trīs elektrostacijām Raunas novadā, Kārsavas novadā un Ludzas novadā, SIA Tektus Amatas novadā, SIA Digne Vecumnieku novadā, SIA ATAUGA-G Olaines novadā, SIA Krustpils AER Krustpils novadā, SIA Pellets Energy Talsu novadā, SIA E Seda stacijai Strenču novadā un SIA Rīgas enerģija Rīgā.

Iepriekšējo gadu laikā līdz 2017. gada beigām Ekonomikas ministrija 70 komersantiem anulējusi atļaujas pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros (lielākoties par ražošanas neuzsākšanu noteiktajā laikā, kā arī par gada pārskatu neiesniegšanu); 250 komersantiem izteikusi brīdinājumus par gada pārskatu neiesniegšanu, nepilnībām gada pārskatos vai prasību neizpildi; 35 komersantiem izteikusi brīdinājumus par nodokļu parādiem.

Lai uzlabotu AER koģenerācijas elektrostaciju kontroles efektivitāti nākotnē, šā gada martā izskatīšanai valdībā plānots iesniegt grozījumus normatīvajos aktos, kas ļaus šogad veikt vispusīgu OIK atļauju saņēmēju auditu. Tāpat šogad vēl plānots veikt neatkarīgu Ekonomikas ministrijas līdzšinējās faktiskās rīcības izvērtējumu, kā arī sistēmas izvērtējumu no ietekmes uz tautsaimniecību un izmaksu efektivitātes viedokļa. Visu minēto pārbaužu rezultāti sniegs vispusīgu un neatkarīgu ekspertīzi, kas ļaus pieņemt tiesiskus lēmumus un pilnvērtīgi vērtēt visu iesaistīto iestāžu un uzņēmēju rīcību.

Komentāri

Pievienot komentāru