Piektdienas intervija ar tirdzniecības kompleksa Spice direktori Ivetu Lāci 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 2016. gada 08. aprīlis plkst. 11:07

Uz jautājumiem šonedēļ atbild tirdzniecības kompleksa Spice direktore Iveta Lāce. «Daudzi šodien populāri veikali nākuši caur Spici, tādēļ mums vienmēr ir no citiem centriem atšķirīgs piedāvājums,» ir pārliecināta vadītāja.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Man patīk Spicei raksturīgie izaicinošie, vērienīgie attīstības projekti, nemitīgā attīstība un iespēja savu pieredzi pielietot plašāk. Konsultēju mūsu mātes uzņēmuma tirdzniecības centrus arī Igaunijā un Lietuvā, tādējādi gūstot starptautiska darba pieredzi. Strādājot Spicē, varu likt lietā savu turpat 15 gadu pieredzi tirdzniecības centru biznesā,  mārketinga zināšanas un intuīciju.

Turklāt man patīk mode dažādās tās izpausmēs, kosmētika, skaistumkopšana un dažādu zemju virtuves noslēpumi. Darbs tirdzniecības centrā ir lielā mērā saistīts ar šīm jomām, un tāpēc man tas patīk.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Noteikti iepriecina tas, ka, pateicoties privātajiem investoriem, tirdzniecības centru segments Rīgā ir lielā mērā sakārtots. Ir daudz profesionāli attīstītu un pārvaldītu tirdzniecības centru, un pircēji ar saviem maciņiem var balsot ne tikai par to kvalitatīvo saturu - dažādu cenu kategoriju un zīmolu precēm, bet arī par katra projekta pievienoto vērtību – atmosfēru, interjeru, klientu servisu un galu galā emocijām, kuras sniedz iepirkšanās pieredze šajos centros.

Dažkārt apbēdina infrastruktūras attīstība - pārāk maz uzmanības tiek pievērsts sabiedriskā transporta un automašīnu plūsmas organizācijai, kā arī atpūtas vietu izveidei. Satiksmes problēmas tieši skar mūsu apmeklētājus. Kurš gan vēlas stundu stāvēt sastrēgumā, lai nopirktu kreklu?

- Kas Jums ir šā brīža lielākā aktualitāte?

Daudziem cilvēkiem šodien laiks ir dārgākais resurss, un viņi vēlas sameklēt un iegādāties preces īsos atpūtas brīžos pie datora. Iepirkšanās internetā ir viens no «karstākajiem» izaicinājumiem mūsdienu tirdzniecības centriem. Cenšamies izprast pircēju vēlmes un strādājam, lai attīstītu tos klientu servisa virzienus, kāpēc tomēr pircēji dotu priekšroku fiziskam veikala apmeklējumam nevis pirkumam internetā.

Otra svarīgā tendence ir ēdināšanas sektora attīstīšana. Esam novērojuši, ka tirdzniecības centrs apmeklētājiem kļūst par universālu pakalpojumu sniedzēju. Cilvēkiem patīk vienviet garšīgi paēst, nopirkt nepieciešamās lietas, nodot tīrītavā drēbes, izklaidēt bērnus un palutināt pašiem sevi. Tādēļ tagad strādājam pie ēdināšanas piedāvājuma dažādošanas, lai apmeklētāji allaž var nobaudīt kaut ko jaunu.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos? Kāpēc – jā vai nē?

Sociālie tīkli mums ir kļuvuši par tikpat nozīmīgu informācijas nodošanas veidu kā masu mediji. Nereti tie ir pat efektīvāks instruments, jo palīdz uzrunāt konkrētu mērķauditoriju. Tādēļ esam sociālajos tīklos un savu klātbūtni arvien centīsimies stiprināt.

- Atklājiet savu labāko un sliktāko īpašību?

Sadarbības partneri un kolēģi saka, ka esmu komunikabla, ar spēcīgu intuīciju un lojāla. Tā varētu būt taisnība. Re, Spicē strādāju jau 14. gadu!

No biznesā nederīgākajām īpašībām es nosauktu pārlieku jūtīgumu, emocijas. Pieļauju, ka reizēm pārāk daudz ņemu pie sirds to, ko vajadzētu mierīgi laist gar ausīm. Iespējams, par daudz satraucos par sīkumiem.

- Ko jūs noteikti tuvāko piecu gadu laikā gribētu sasniegt/izdarīt?

Ceļojumi ir mani vitamīni. Gribētu no jauna atklāt dažādas vietas, piemēram, Dienvidameriku un Āziju. Ļoti vēlētos aizbraukt uz Ņujorku – gan privātas, gan arī profesionālas intereses vadīta.

Kādreiz labi zināju vācu valodu, bet nu tā ilgstoši palikusi novārtā un piemirsusies. Tādēļ gribētu atjaunot zudušās prasmes.

Interesanti izaicinājumi gaidāmi arī profesionālajā jomā. Spice nemitīgi attīstās un nākamajos piecos gados paredzēti vairāki būtiski uzlabojumi un jaunumi, kas arī pašai liks šo to iemācīties un gūt jaunu pieredzi, apmeklējot kvalitatīvus objektus ārpus Latvijas.

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Pats svarīgākais, lai cilvēkam būtu interese par nekustamo īpašumu biznesu, tirdzniecību, modi un klientu servisu. Manuprāt, tā ir universāla recepte visās nozarēs. Ja jaunajā darbiniekā nebūs intereses par izvēlēto sfēru, viņam ātri kļūs garlaicīgi.

Protams, potenciālajam darbiniekam jāpiemīt vēlmei mācīties, komunikācijas dotībām un lielām darba spējām. Jārēķinās, ka būs jāstrādā ļoti intensīvi, jo mēs esam salīdzinoši neliela vadības komanda, kas ar dažādu ārpakalpojumu uzņēmumu un aģentūru palīdzību pārvalda lielus aktīvus.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Studējot LU Komunikācijas zinātni, 2.kursā sāku strādāt žurnālistikā. Pirmās darba vietas bija LTV kā redaktora asistentei un korespondentes amats 1990.gadu vidū ļoti populārajā avīzē Vakara Ziņas.

Pēc tam ceļš aizveda mārketinga virzienā. A/S Hanzas Maiznīca izgāju visus karjeras posmus, sākot ar kāpienu no pārdošanas asistentes pozīcijas līdz pat mārketinga direktores postenim, no kura nonācu Spicē.

Par nozīmīgu virsotni manā profesionālajā dzīvē uzskatu Executive MBA diploma iegūšanu Rīgas Ekonomikas augstskolā (Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā), kas deva ne vien vērtīgas zināšanas un pieredzi, bet arī starptautiskus kontaktus.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Spice pie pašreizējā nosaukuma tika tirdzniecības centra celtniecības laikā 2001.gadā. Vārdam bija jābūt īsam un labskanīgam, kas labi izklausītos gan latviešu, gan krievu, gan angļu valodās. Reklāmas un mārketinga aģentūra Adell Saatchi & Saatchi piedāvāja centru nosaukt par Spici, kas nozīmē virsotni. Proti, tirdzniecības centrs ir «spicākais», labākais, ar īpašu piedāvājumu. Vārda izvēli rosināja arī fakts, ka, raugoties Rīgas kartē, ēka atrodas pašā spicē – vietā, kur krustojas Lielirbes iela un Ulmaņa gatve.

Īpašniekiem ideja iepatikās un īpaši simpātisks šķita potenciālais sauklis «satiksimies Spicē!».

Gadu gaitā Spice ir izaugusi par tirdzniecības kompleksu ar diviem centriem, taču koncepcija piesaistīt «spicākos», spilgtākos un atšķirīgākos zīmolus nav mainījusies.

- Vai ir kas tāds, ko Jūs nepiedodat darbā vai dzīvē kopumā?

Godīgi sakot, es diezgan ātri piedodu un aizmirstu pāridarījumus un kļūdas. Bet nodevību laikam nevarētu piedot.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Nesen runāju ar kādu lietuvieti, kurš bija pārsteigts, ka tirdzniecības centram vispār vajadzīgs direktors. Iespējams, cilvēki nezina, ka tirdzniecības centrs nav tikai ēka veikaliem, bet gan speciālistu komanda, kas pēta pircēju uzvedību, pārvietošanos pa gaiteņiem un veikaliem, un, ņemot vērā iegūto informāciju, veido ērtāku iepirkšanās vidi.

- Vai jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?

Laika gaitā izstrādājušās un pārbaudītas vairākas metodes, un to pielietojums atkarīgs no situācijas. Māka noteikt sev prioritātes pat vissarežģītākajā situācijā ir veiksmes atslēga. Ja jārisina «nedegošu» problēmu, tad mēģinu vispirms atpūsties un sakoncentrēties. Aizeju sevi kaut kā palutinu – ar kādu masāžu vai SPA procedūru, cenšos labi izgulēties un pasmaidīt pati sev spogulī.

- Kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Mani patīkami pārsteigušas estrādes zvaigznes, kas arvien prot atrast jaunus veidus, kā noturēties slavas zenītā, piemēram, Prāta Vētras puiši, Laima Vaikule un Dons. Cenšos iedvesmoties no šiem piemēriem un attīstīt idejas, lai arī Spice cilvēkiem vienmēr būtu interesanta un vilinoša.

Nepatīkamu pārsteigumu un vienlaikus skarbu atgādinājumu par notiekošajām klimata pārmaiņām piedzīvoju Austrijas Alpos. Ierodoties slēpošanas kūrortā izrādījās, ka trasēs bija tikai mākslīgais sniegs, un gar to malām bija zaļa zāle. Ko tādu pieredzēju pirmo reizi.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Ideālās pusdienas būtu tādas, kurās klāt ir man tuvie cilvēki un draugi. Taču es tās gatavotu pati. Tā kā esmu gardēde, man ļoti patīk jaunu recepšu izmēģināšana. Turklāt ēdienu gatavoju un pasniedzu kā mākslas darbu, piemēram, saldo ēdienu dekorētu ar svaigiem ziediem. Varu virtuvē pavadīt daudzas stundas, vienai maltītei sagatavojot pat piecus ēdienus. Tas ir radošs process, pilns iedvesmas un prieka. Gatavojot tematiskus ēdienus no dažādu tautu virtuvēm, domās vēlreiz apceļoju zemes, kurās esmu bijusi, un tās, kuras pagaidām ir tikai manos nākotnes ceļojumu plānos.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Labs kino ir viens no maniem iedvesmas avotiem. No nesen redzētajiem darbiem uz mani vislielāko iespaidu atstāja Paoli Sorrentīno filma Jaunība. Lieliska filma par bailēm no novecošanas, kas īpaši saasinās, sastopoties ar jaunības daili.

- Kas Jūs iedvesmo un motivē?

Lielu prieka un laimes hormonu devu man sniedz tikšanās ar draugiem. Šajos pasākumos, kas notiek pāris reizes gadā, mēs sanākam kopā, klačojamies un dziedam dziesmas.

Vēl mani iedvesmo spilgtas personības, ceļojumi, dejošana un mode.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Dodoties ceļojumā. Man patīk iepazīt jaunas vietas un cilvēkus, un iesaku to darīt arī citiem. Cita vide palīdz atbrīvoties no ikdienas domām un stresa. Pasaule ir liela un vienmēr būs kāds zemes nostūris, kurā vēl nav būts.

- Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību? Vai Jums ir savi īpašie rituāli darba dienu uzsākot, tās laikā vai to noslēdzot?

Tā kā mana darba ikdiena ir piesātināta, svarīgas ir sakārtotas domas un skaidri dienas plāni. Rūpīgi saplānota diena ļauj man justies labi un izvairīties no lieka stresa. Tāpat svarīgi kārtīgi izgulēties un atgūt spēkus. Lai sakārtotu domas, vismaz reizi nedēļā rakstu dienasgrāmatu.

- Izstāstiet savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Visspilgtākās atmiņas saglabājušās par pirmo Spices paplašināšanas posmu 2004.-2006. gadā. Toreiz Spicei tika piebūvēta jauna ēkas daļa un mēs pa biroja logu varējām vērot, kā mazdārziņu vietā paceļas celtne. Tā auga, auga un aizsedza mums skatu uz pasauli, jo projekts paredzēja, ka vecā ēka tiek iebūvēta jaunajā. Kad svinējām spāru svētkus, uz vēl nepabeigto korpusu varējām nokļūt tikai caur biroja logu. Tādēļ pielikām kāpnes un gan viesi, gan oficianti ar ēdieniem devās uz svētku norises vietu caur logu. Bija amizanti redzēt, kā pieauguši cilvēki svētku apģērbā rāpjas uz jumta gluži kā skolas laikā.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Dzīvē jāiemācās trīs lietas – zaudēt, piedot un būt pacietīgam. To arī novēlu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2016. gada 07. aprīlis plkst. 10:13

Viedtālruņu plašajā piedāvājuma klāstā  izvēlēties to īsto nav nemaz tik vienkārši...

2016. gada 07. aprīlis plkst. 8:18

Maksātnespējas process Latvijā bieži vien tiek izmantots ļaunprātīgi – lai izvairītos no...

2016. gada 08. aprīlis plkst. 7:03

Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ieskatīties Jelgavas uzņēmuma Cross...

2016. gada 06. aprīlis plkst. 13:48

Arvien salīdzinoši zemais atalgojums valsts pārvaldes speciālistus mudina doties strādāt...

2016. gada 06. aprīlis plkst. 13:09

Daudzzāļu kinoteātru skatītāju skaits tikpat kā nepalielinās, savukārt apgrozījums pēdējā...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

No šīs sadaļas
2016. gada 08. aprīlis plkst. 10:12

Portāls db.lv publicē informāciju par pasākumiem, uz kuriem nākamās nedēļas laikā doties...

2016. gada 08. aprīlis plkst. 8:33

Bieži vien lauksaimnieki izmanto ES fondu naudu, pērkot visu pēc kārtas, arī...

2016. gada 07. aprīlis plkst. 15:38

«Laimīgā latvieša» portretu veido 25 – 35 gadus veca sieviete, kura ir...

2016. gada 06. aprīlis plkst. 13:09

Daudzzāļu kinoteātru skatītāju skaits tikpat kā nepalielinās, savukārt apgrozījums pēdējā...

2016. gada 05. aprīlis plkst. 10:18

Rīgas modes nedēļas laikā, kas notika no 2016.gada 30. marta līdz 3....

2016. gada 04. aprīlis plkst. 15:41

No šā gada 18. janvāra līdz 28. martam norisinājās uzņēmuma Latvijas Maiznieks...

2016. gada 01. aprīlis plkst. 15:47

Db.lv šodien piedāvā īpašo 1. aprīļa Fotonedēļu....

2016. gada 01. aprīlis plkst. 12:07

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2016. gada 01. aprīlis plkst. 9:03

Krīzes gados iestudētā komēdija Ja mana sieva to uzzinās ir bijusi ienesīgākā...

2016. gada 30. marts plkst. 16:04

Lai gan bizness ir nopietna nodarbe, kas prasa tikpat nopietnu attieksmi, daļa...