Premjera Kariņa septiņi soļi 

Eiropas Parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa veidotā valdība pārņem stafeti no Māra Kučinska Ministru kabineta, bet problēmjautājumu loks no tā nemainīsies.

Māris Ķirsons, 24.1.2019
1/3

Foto: Edijs Pālens/LETA

Tā DB aptaujātie uzņēmēji vērtē vakar Saeimas vairākuma (61 balss no 100) atbalstu guvušās valdības turpmāko darbību. Krišjānis Kariņš pārstāv 13. Saeimā vismazāko frakciju — tikai astoņas vietas, taču viņam izdevās sastādīt valdību atšķirībā no divreiz vairāk mandātu parlamentā guvušajām JKP un KP LV, kuru līderus Jāni Bordānu un Aldi Gobzemu Valsts prezidents bija nominējis valdības vadītāja amatam, taču viņiem tas izdevās.

Pēc vairāku aptaujāto domām, šajā jautājumā lielu lomu nospēlējusi K. Kariņa ilggadējā darba pieredze Eiropas Parlamentā, kaut arī šis faktors tika minēts kā trūkums, lai spētu saprast Latvijā notiekošo. Esot liela atšķirība starp to, par kādiem jautājumiem diskutē Strasbūrā un par kādiem – Rīgā. K. Kariņu ar apstiprināšanu Ministru prezidenta amatā apsveica arī Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas (ietilpa arī K. Kariņš) vadītājs Manfreds Vēbers. Viņaprāt, ir labi, ka pēc sarežģītām sarunām politisko partiju koalīcijai ir izdevies izveidot jaunu valdību šajos sarežģītajos laikos, un ETP grupa būs gatava vienmēr palīdzēt, kad Latvijai šāda palīdzība būs nepieciešama.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Septiņi punkti

K. Kariņš, uzrunājot parlamentāriešus, uzsvēra, ka visām valdību veidojošajām partijām ir kopīgi mērķi - celt tautas labklājību, nodrošināt taisnīgumu un tiesiskumu valstī un samazināt nevienlīdzību visās tās izpausmēs. Valdības prioritātes ir valdības deklarācijā, kam sekos konkrēta rīcības plāna izstrāde.

«Pirmais - mums ir jāsakārto mūsu finanšu sistēma. Visi zinām Moneyval ziņojumu ar rekomendācijām, ko mums kopīgiem spēkiem darīt, lai mūsu valsts neiekļūtu tā saucamajā pelēkajā sarakstā. Tas faktiski būtu apdraudējums visai mūsu sabiedrībai. Mums šis apdraudējums ir jānovērš,» uzsvēra K. Kariņš. Viņš norādīja, ka stiprinās taisnīgumu un tiesiskumu valstī, bez tam īstenos iepriekšējās valdības uzsākto kursu veselības un izglītības sistēmas reformās. «Mēs nenoārdīsim, mēs būvēsim uz tā, kas jau ir, un uzlabosim,» tā K. Kariņš. Kā piekto soli premjers min OIK likvidēšanu, sestais punkts - teritoriālo reformu veikšana. «Septītais – risināsim valstī demogrāfijas jautājumu, jo, runājot par mūsu valsts nākotni, jānodrošina tas, ka pirmkārt valsts iedzīvotāju skaita lejupslīde apstātos un ka mēs atgrieztos uz stabilas izaugsmes takas arī iedzīvotāju skaita ziņā,» tā K. Kariņš. Viņš arī pieminēja, ka valdība ievēros fiskālo disciplīnu, ko apliecina parakstītais Fiskālās disciplīnas līgums.

Nosacīti jauna

«Par jaunu valdību šo valdību ir grūti nosaukt, kaut arī līdzās politikas dinozauriem, kuri politikā ir vairāk nekā 15 gadus, būs arī «zaļi» jaunpienācēji, kuri nav bijuši ievēlēti nedz parlamentā, nedz arī darbojušies kā ministri ar visām no izrietošajām darībām un atbildību,» vērtē Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols. Viņš vērš uzmanību uz valdības deklarācijā iecerēto attiecībā uz nodokļiem. «Uzņēmējiem ir labā ziņa — nodokļu sistēmā pašlaik nekas mainīts netiks. Bet par to, ka šajā sistēmā notiks pārmaiņas, liecina deklarācijā rakstītais – turpināsim nodokļu sloga pārnesi no darbaspēka nodokļiem uz netiešajiem nodokļiem. Citiem vārdiem sakot, ir jautājums, ko ar to saprot. PVN pamatlikmes palielināšanu? Ja palielina, tad uz kādu līmeni - uz 22%, kas savulaik jau bija, vai varbūt pat 23% vai vēl vairāk? Varbūt PVN samazinātās likmes paaugstināšana vai atcelšana? Tikpat labi tas var arī nozīmēt akcīzes nodokļa likmju pacelšanu, ko nodokļu reformas laikā jau paredzēja – šogad alkoholam un cigaretēm, nākamgad arī degvielai,» neskaidro situāciju rāda A. Dābols. Viņš arī steidz piemetināt, ka ir paredzēts izstrādāt jaunas nodokļu politikas pamatnostādnes. «Ko tas nozīmēs, to rādīs laiks, bet skaidrs, ka valdību veidojošo politisko partiju priekšvēlēšanu solījumu pildīšanai būs vajadzīgi papildu resursi, kādu valsts makā nav. Cerēt uz tādu rašanos tikai ar IKP pieaugumu un ēnu ekonomikas apkarošanu ir naivi. Taču iegūt naudu solījumu pildīšanai var tikai divos veidos – samazinot vai likvidējot kādus no esošajiem tēriņiem vai arī palielinot kādas nodokļu likmes vai ieviešot jaunus,» analizē A. Dābols.

Visu rakstu Premjera Kariņa septiņi soļi lasiet ceturtdienas, 24.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Publicējam Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) šodien apstiprinātās valdības finanšu...

Publicējam jaunās valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa (JV) biogrāfiju....

Publicējam Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības tieslietu ministrija Jāņa Bordāna...

Publicējam Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV.LV)...

Saeima šodien ar 61 balsi apstiprināja jauno valdību, kuru vadīs parlamenta vismazākās...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Publicējam Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) šodien apstiprinātās valdības finanšu...

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK)...

Publicējam Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības tieslietu ministrija Jāņa Bordāna...

Publicējam Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV.LV)...

Publicējam jaunās valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa (JV) biogrāfiju....

Saeima šodien ar 61 balsi apstiprināja jauno valdību, kuru vadīs parlamenta vismazākās...

Ministru prezidenta amata kandidāta Krišjāņa Kariņa (JV) topošās valdības partneri šorīt parakstīja...

Rīt, 23.janvārī, plkst. 9:00 Saeimas Sarkanajā zālē Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis...

Aptuveni 100 cilvēku otrdien pulcējušies protesta akcijā pie Saeimas, ar dažādiem plakātiem...

Vācijas tieslietu ministre Katarīna Bālija otrdien atzinusi, ka ir vīlusies tajā, kā...