Redakcijas komentārs: Sagaida atbildīgu rīcību 

Rīgas domes deputātiem šodien būs jālemj par Āgenskalna tirgus nodošanu nomā uz 30 gadiem. Pie šāda lēmuma Pilsētas īpašumu komiteja nonāca pirms nedēļas. Tikmēr lielākais un senākais Pārdaugavas tirgus kopš šā gada sākuma ir slēgts, cik zināms, pagaidām uz nenoteiktu laiku.

Sandra Dieziņa - DB žurnāliste, 2018. gada 24. janvāris plkst. 6:59

Foto: no DB arhīva

Vai Āgenskalna tirgus projektētājs, Latvijas kultūras kanonā iekļautais arhitekts Reinholds Georgs Šmēlings varēja iedomāties, ka reiz pienāks šāds brīdis un greznā jūgendstila ēka būs novesta līdz kliņķim, un to nāksies slēgt? Jāatgādina, ka Āgenskalna tirgu aizvēra, jo ēka nonākusi bīstamā situācijā. Tas noticis ilgstošā laikaposmā un faktiski visu rīdzinieku acu priekšā, jo gadiem katram tirgus apmeklētājam bija redzamas neremontētās telpas un sliktie tirgošanās apstākļi. Kā uz delnas bija skatāma nomnieka bezatbildība, lai situāciju uzlabotu vai kardināli mainītu. Un ilgstoši tas bija redzams arī tirgus īpašniekam – Rīgas domei un tās deputātiem. Jājautā – kāda bijusi domes amatpersonu un Rīgas Centrāltirgus bijušo vadītāju atbildība, lai šādu iznākumu nepieļautu? Atbildes uz jautājumiem, vai nav notikusi apzināta Valsts nozīmes kultūras pieminekļa novešana līdz avārijas stāvoklim, meklēs Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, kas uzsākusi resorisko pārbaudi. Jāatgādina, ka tirgus tika iznomāts uzņēmumam Roveks, ar kuru pērn tika lauzts līgums saistību neizpildes dēļ. Roveks īpašnieks iepriekš bija ziedojis līdzekļus partijai Saskaņa.

Lai arī Rīgas Centrāltirgus Āgenskalna tirgu no pašvaldības nomā kopš 1996. gada un šomēnes iesniedzis savu attīstības vīziju, Rīgas domes deputāti tomēr nolēma lauzt līgumu ar Rīgas Centrāltirgu un nodot Āgenskalna tirgu ilgtermiņa nomā. Interesanti, ka vēl pagājušā gada vasarā domes vadība ar RCT noslēdza ilgtermiņa līgumu par šī tirgus nomu uz 30 gadiem. Atbildes uz jautājumu, kas pēkšņi mainījās un bija par pamatu līguma laušanai, pagaidām nav. Taču šobrīd skaidrs, ka tirgum drīzumā būs jauns nomnieks. Tiesa, jaunajam nomniekam no nomas līguma spēkā stāšanās dienas 1,6 gadu laikā būs jāizstrādā būvprojekts, bet tirgus jāatjauno un jānodod ekspluatācijā ne vēlāk kā 3,6 gadu laikā. Tāpat potenciālajam nomniekam būs jāiesniedz kredītiestādes apliecinājums par brīvo līdzekļu rezervēšanu vai kredītresursu pieejamību vismaz piecu miljonu eiro apmērā, kas ļautu veikt ieguldījumus tirgū.

Tikmēr portālā manabalss.lv savāktie vairāk nekā 2000 paraksti paužot atbalstu iniciatīvai par Āgenskalna tirgus glābšanu iesniegti Rīgas domē. Tas nozīmē, ka Rīgas domei pēc iniciatīvas iesniegšanas būs jālemj par tās apstiprināšanu un jāizstrādā Āgenskalna tirgus attīstības plāns, saglabājot tirgus funkcionalitāti. Šī iniciatīva paredz uzlikt par pienākumu pašvaldības atbildīgajam departamentam izstrādāt attīstības plānu noteiktā termiņā. Kad iniciatīvu pašvaldība apstiprinās, pagaidām nav skaidrs. Tikmēr āgenskalnieši sagaida konkrētu un atbildīgu rīcību, lai tirgus tiktu atjaunots un saglabāta tā primārā funkcija.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 18. janvāris plkst. 7:47

Gaisā joprojām noteicēji esam mēs, jo mums ir nacionālā lidsabiedrība airBaltic. Bet tas arī viss, ar ko esam pārāki par kaimiņiem transporta jomā.

2018. gada 17. janvāris plkst. 6:39

Neatbildēts ir jautājums (tiesa, ar skaidri saprotamu potenciālo atbildi) par to, kas notiks ar valsts ieguldīto naudu metalurga mīta uzturēšanā.

2018. gada 16. janvāris plkst. 17:31

Pēc Rīgas domes deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas...

2018. gada 16. janvāris plkst. 7:43

Mūsu politikas un valstiski nozīmīgu jautājumu risināšanas kultūras līmeņa paraugstundu varējām vērot gadumijā.

2017. gada 13. decembris plkst. 15:10

«Tirgus tur būs. Tur nebūs ne lielveikals, ne citas tirdzniecības vietas. Mums plānos ir,...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...