Redakcijas komentārs: Šaujam sev kājā dubultīgi 

Politiķu dzīvē, īpaši pirms vēlēšanām, gadās brīži, kad neko nevar izdomāt, bet kaut ko tomēr baigi vajag. Pēc viena no šādiem gadījumiem izskatās nu jau vairākus mēnešus ilgstošā ņemšanās ar elektrības obligātā iepirkuma komponenti, tautā sauktu par OIK.

Līva Melbārzde - DB galvenā redaktore, 17.9.2018

Foto: no DB arhīva

Ekonomikas ministrēšanas laiks iet uz beigām, un nāk atskārsme, ka kaut ko pēc sevis tomēr vajag atstāt, jo ar visādām fantazēšanām par startapiem un braukāšanu apkārt tomēr ir stipri par maz dziļam nospiedumam politikas vēsturē. Tad nu Ašeradena kungs nolēma ķerties klāt titāniskajai cīņai ar OIK bubuli. Bubulis, starp citu, ir mākslīgi uzpūsts. Latvijas Zinātņu akadēmijas pētījums liecina, ka 2/3 no OIK maksājuma visi patērētāji maksā dabasgāzes stacijām un tikai 1/3 - tā sauktajai zaļajai enerģijai, taču cilvēku prātos šis temats ir pamatīgi sajaukts un samežģīts, jo tā skaidri šo kutelīgo patiesību valsts amatpersonām netīk pateikt.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Pasakot, kā tas ir, varētu nākties pamatīgi skaidroties, kāpēc Latvijas patērētājiem tik milzīga nauda ir jātērē importētajai dabasgāzei, un nezin kas no tādas skaidrošanās vēl varētu sanākt... Tomēr fakti no politiķu klusēšanas un dezinformācijas piesegšanas nemainās.

Ekonomikas ministrs piepūta vaigus un zem OIK atcelšanas lozunga sāka rīkot pseido darba grupas, kas caur sevi izlaida milzīgus laika un papīra resursus, lai uz priekšu virzītu tieši to, kas ilgajās darba grupas sēdēšanās visvairāk kritizēts.

Lai nu kā, ekonomikas ministrs piepūta vaigus un zem OIK atcelšanas lozunga sāka rīkot pseido darba grupas, kas caur sevi izlaida milzīgus laika un papīra resursus, lai uz priekšu virzītu tieši to, kas ilgajās darba grupas sēdēšanās visvairāk kritizēts, - subsidētās enerģijas nodokli (SEN), kas patiesībā tikai palielina, nevis samazina izmaksas un citas eksotikas, kā, piemēram, zaļos sertifikātus. Kāds tam visam sakars ar lietas būtību? Nu nekāds. 2009. gadā kleinajā OIK sistēmā vēl varēja kaut ko labot, 2011. gadā - vajadzēja labot, bet tad pie šprices Ekonomikas ministrijā arī bija speciālisti - Artis Kampars un Daniels Pavļuts, kuru laikā OIK atļaujas tika izdalītas vēl nebijušos apjomos.

Kas paliek, kad notīra nost visu šo politisko žļurgu kopā ar atsevišķiem negodprātīgiem OIK sistēmas izmantotājiem un arī dabasgāzes stacijām? Paliek uzņēmēji, kuri ir iesaistījušies Eiropas Savienībā par prioritāti atzītā enerģētikas virzienā, ražojot enerģiju no atjaunojamiem energoresursiem un tādējādi uzturot tīru vidi. Šie uzņēmēji radījuši 4,1 tūkst. jaunu darba vietu un nodokļos gadā samaksājuši ap 46 milj. eiro, neskaitot SEN. Vai tas būtu slikts pienesums tautsaimniecībai? Šo staciju izveidē ir ieguldīts aptuveni miljards eiro, vēl aptuveni miljards kopumā ir samaksāts caur OIK, un tas darīts, lai Latvijā atjaunojamo energoresursu jomā kaut kas (neskaitot Daugavas HES) būtu, kā to paredz ES kopējā politika. Ar nepārdomātiem politiskiem lēmumiem šo nozari tagad iznīdējot, mēs būsim izdarījuši sev dubultu lāča pakalpojumu, kas jau pārskatāmā nākotnē var rūgti atspēlēties.

Tevi varētu interesēt

Nesen Rīgā notika eiroparlamentārieša un Francijas bijušā Eiropas lietu ministra Alēna Lamasūra...

Lai arī ziediņu, odziņu un citu nodokļu reformas velšu ienākšanās gaidāma vien...

Tautiešu aicināšana atgriezties Latvijā varētu beigties ar totālu fiasko, ja aicinājumam atsauktos...

Jaunākais VID pētījums liecina, ka summa, par kuru Latvijā netiek nomaksāti darbaspēka...

Šobrīd, jo sevišķi priekšvēlēšanu noskaņā, daži politiķi mēdz atskaņot fanfaras, cik labi...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...