Paraksti iesniegti tikai pāris minūtes pēc tam, kad finanšu ministrs izskatīšanai Saeimā iesniedza 2008.-2010. gada valsts budžeta likumprojektu.
Šādi Db rīkojās, jo valdība budžetu un to pavadošo likumprojektu paketi jau ir akceptējusi, un tagad lēmumu pieņemšana ir likumdevēju - Saeimas deputātu ziņā. Savāktie paraksti tiks iesniegti Saeimas Budžeta komisijai, un ekonomikas eksperti izvērtēs uzņēmēju prasību īstenošanas iespējamo ietekmi uz valsts ekonomiku, sarunā ar izdevniecības Dienas bizness valdes priekšsēdētāju Gastonu Neimani un Db galveno redaktori Līgu Dzirnekli apsolīja Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze. «Paldies jums par to, ka jums vispār ir izdevies sabiedrību iesaistīt akcijā šajos laikos, kad tā ir tik inerta un grūti iekustināma. Tas vien jau apliecina, ka šī problēma ir aktuāla,» tā G. Daudze.
Iepriekš apsolīts
Jāatgādina, ka akcijā Pieprasi nodokļu samazināšanu! politiķi tiek aicināti jau no 2008. gada 1. janvāra samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi no pašreizējiem 25 % līdz 20 %, bet nākamo divu gadu laikā - līdz 15 %. Akcijā pieprasīts mainīt slimības lapu apmaksas kārtību, nosakot, ka valsts darba nespējas lapas apmaksā, sākot no 10. dienas, nevis no 15., kā tas ir pašlaik, kā arī noteikt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu pieaugumu ierobežojumu 25 % apmērā visiem šī nodokļa maksātājiem. Šīs prasības izpildi gan paredz arī valdības izstrādātie grozījumi likumā «Par nekustamā īpašuma nodokli». «Akciju uzsākām pēc pārrunām ar ļoti daudziem uzņēmējiem. Lai cik skaisti izskatās ekonomikas izaugsme, kas pārsniedz 10 %, nākamais gads uzņēmējiem paredzams ļoti grūts. Līdz ar inflāciju pieaug arī darbaspēka izmaksas. Es gribētu atgādināt, ka visas šīs prasības skar lietas, par kurām ir dibinātas darba grupas un kuru risināšana ir solīta tieši šo pašu iemeslu dēļ, kuru dēļ mēs organizējām šo akciju,» tiekoties ar parlamenta spīkeru G. Daudzi, uzsvēra L. Dzirnekle.
Esot jāvērtē
G. Daudze gan sola, ka deputāti izvērtēs iespējas izpildīt prasības par nodokļu samazināšanu, taču, viņaprāt, ekonomikas ekspertiem ir «jāizvērtē visi par un pret», proti, nodokļu samazināšanas iespaids uz inflāciju un valsts budžeta ieņēmumiem. Viņš tomēr atzina: «Bieži vien samazinoties nodokļa likmei, ir palielinājusies iekasēto nodokļu masa.» Turpretī L. Dzirnekle uzsvēra: «Uzņēmējiem ir jāceļ darbinieku algas vismaz par inflācijas procentu, lai nesamazinātos darba ņēmēju ienākumi laikā, kad strauji pieaug pārējie izdevumi. Ja ar ienākuma nodokļa samazināšanu šis pieaugums tiktu izlīdzināts, uzņēmēji varētu necelt cenu. Šobrīd mūsu eksportētāji vairs nav konkurētspējīgi augsto izmaksu dēļ.» G. Daudze norāda, ka ir vairākas ES valstis, kur nodokļu slogs un energoresursu cenas ir vēl augstākas, taču to eksportētāji ir konkurētspējīgi. Turpretī L. Dzirnekle teica: «Nevienam nav noslēpums, ka vācieši un zviedri pārceļ savas ražotnes uz Ķīnu. Tādēļ te vietā ir jautājums: vai tas ir tas, ko mēs gribam panākt? Neticu, ka nodokļu sloga samazināšana radīs lielus zaudējumus.» Ar anketu iesniegšanu Saeimā akcija nebeidzas - Db arī turpmāk skaidros uzņēmēju pozīciju Saeimas deputātiem, cenšoties panākt viņu atbalstu nodokļu samazināšanai.