Eksperti

Šis gads pārbaudīs finanšu tirgu optimismu

Deniss Pospelovs - AFI Investīcijas dibinātājs, 16.01.2018

Deniss Pospelovs

Foto: Publicitātes

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Nu jau pagājušā gada decembra galvenais notikums bija jauna gada iestāšanās. Tieši tik garlaicīgs pasaules finanšu tirgos padevās pērnā gada pēdējais mēnesis. Finanšu teorētiķu lokā pastāv viedoklis, ka jauna gada iestāšanās ir vien mākslīgs, kalendārs atskaites punkts, kuram nebūtu jābūt nekādai faktiskai ietekmei uz finanšu tirgu pamatrādītājiem pretēji, piemēram, būtiskiem politiskiem vai ekonomiskiem notikumiem. Taču realitātē tā nav. Investori apzināti vai ne, taču jaunu gadu uztver kā nogriezni rezultātu apzināšanai, savu stratēģiju izvērtēšanai, peļņas vai zaudējumu fiksēšanai. Jauns gads nozīmē jaunu pieeju, jaunas tirdzniecības stratēģijas, varbūt jaunus tirdzniecības limitus un jaunu attieksmi pret risku. Tam visam ir pavisam reālas sekas finanšu tirgos un 2018. gads nesīs jaunas vēsmas neatkarīgi no pērnajā gadā uzņemtā virziena.

Iepriekšējo gadu laikam vislabāk raksturo vārds «mierīgs». Finanšu tirgi kopumā bija pat mierīgāki, kā sociālekonomiskā vai ģeopolitiskā situācija pasaulē. Fondu tirgi ir būtiski pieauguši, S&P 500 indekss audzis par gandrīz 500 punktiem, fiksējot 21% izaugsmi un 62 reizes tirdzniecības dienas beigās uzrādot jaunus vēsturiskos rekordus. Tirgus korekcijas, ja skatāmies tikai uz dienas beigu rezultātu, bija īsas un nepārsniedza 3%. 2500 punktu it kā psiholoģiski nozīmīgais līmenis tika sasniegts un pārsniegts bez īpaša stresa vai eiforijas. Negatīvas politiskas vai ekonomiskas ziņas tirgus vai nu nepamanīja, vai ātri virzījās tālāk pēc pavisam īsa krituma. Par specifiskiem tirgiem jāsaka, ka tehnoloģiju uzņēmumu fondu aktīvi aktīvi auga straujāk par citiem, NASDAQ indekss pieauga vairāk par ceturtdaļu. Nelielu uzņēmumu finanšu aktīvi, savukārt, vērtībā auga lēnāk un RUSSELL2000 indekss pieauga mazāk par 15%. Interesanti, ka individuālu uzņēmumu lokā lielāko pieaugumu uzrādīja nevis tehnoloģiju veiksminieki Micron Technology (+87%) vai PayPal (+86%), bet gan pavisam tradicionālais, taustāmais Boeing ar iespaidīgu +90% rādītāju. Bija arī iespaidīgi neveiksminieki – slavenais rotaļlietu, tostarp Bārbijas lelles ražotājs Mattel zaudēja 47% vērtības.

Pat ASV obligācijas, kas parasti zaudē vērtību akciju tirgu izaugsmes laikā, 2017. gada laikā saglabāja savu tirdzniecības līmeni, 10 gadu obligācijām nodrošinot aptuveni 2.5% atdevi. Valūtu tirgos, ja ņem vērā, ka pāris procentu kustības ir valūtu tirgu ierasta parādība, faktiski nebija vērā ņemamas gada tendences. Vārdu sakot, pērnais bija mierīgs gads.

Parasti būtu jāpieņem, ka šādi tirgu rezultāti ir raksturīgi pieaugošas naudas masas apstākļos, piemēram, kvantitatīvās mīkstināšanas politikas laikā tirgi rādīja līdzīgas tendences. Taču pērn ASV Federālo Rezervju banka uzsāka tieši pretēju politiku, arī inflācija vairumā Rietumvalstu saglabājas ļoti zemā līmenī, kas neliecina par pārlieku lielu naudas apjomu ekonomikā. Fondu tirgus virza vispārējs optimisms par ekonomikas izaugsmi, optimisms par pieaugošu pieprasījumu un attiecīgi pieaugošu uzņēmumu peļņu. ASV nodokļu reforma jo vairāk iedrošina šo optimismu, taču redzēsim kā šī tendence attīstīsies šogad. Optimisms var būt par pamatu lieliem sasniegumiem, taču, kā mēs visi zinām, emocijas var būt arī mainīgas.

Domāju, ka šis gads kādu laiku turpināsies iepriekšējā gada liktajās sliedēs, taču diez vai saglabāsies tik zema tirgu volatilitāte. Jāņem vērā, ka pietiekami spēja tirgus korekcija var notikt faktiski jebkurā brīdī. No šodien paredzamiem politiskiem notikumiem, kas var ietekmēt finanšu tirgus, jāatzīmē Ziemeļkorejas potenciālā krīze, rudens Kongresa vēlēšanas ASV, kas var mainīt spēku samēru ASV politikā, sankciju politika attiecībā uz Krieviju un BREXIT sarunu gaita. No ekonomiskiem faktoriem jāmin arvien stingrāka Eiropas Centrālās bankas monetārā politika, ASV Federālo rezervju bankas likmju celšanas virziens un ciešākas monetārās politikas ieviešana. Un, protams, vienmēr pastāv to notikumu iespējamība, kurus mēs šodien nemaz nevaram paredzēt. Gada sākuma notikumu prognozes parasti atšķiras no gada beigu atskata analīzes.