Skaidrai naudai sava vieta biznesa pasaulē 

Pēdējos gados daudz apspriesta digitalizācija, kurai komplektā nāk dažādu maksājumu veikšana ar interneta palīdzību. Bieži vien tādējādi spriests, ka nemaz tik tālu varētu nebūt situācija, kad notiek atteikšanās no skaidras naudas.

Jānis Šķupelis, 06.2.2020

Foto: imago images/Joko/Scanpix/LETA

Tas arī nozīmējis, ka visai labi klājies tādām finanšu nozares kompānijām, kurām ir ļoti spēcīgas pozīcijas šādā pārskaitījumu tirgū, piemēram, "PayPal Holdings", "Mastercard" un "Visa". Rezultātā "PayPal Holdings" akcijas cena ASV biržā gada laikā palēkusies par 30%, "Visa" – par 44% un "Mastercard" – pat par 53%. Tāpat sevišķi jaunieši, darbojoties ar naudu, gatavi izmantot dažādas jaunas aplikācijas.

"20200206-1231-paypalartboard-1-4x1.png"

Ne viss gan šajā ziņā ir tik viennozīmīgi. Piemēram, "The Wall Street Journal" raksta – kur ir revolūcija, tur ir arī kontrrevolūcija. Proti, pietiekami daudzi cilvēki noraizējušies par blaknēm situācijai, kad zūd iespēja norēķināties ar skaidru naudu. Vēl tiek izcelts, ka šāda situācija vēl vairāk dzīvi sarežģītu cilvēkiem ar zemākiem ienākumiem, kuri skaidru naudu mēdz izmantot vairāk. Tas turklāt var arī traucēt pietiekami daudzu biznesu darbībai.

Interesanti, ka vēl šā gada sākumā pasaules finanšu centrs - Ņujorka - aizliedza veikalu un restorānu praksi nepieņemt skaidru naudu. Līdzīgi lēmumi bijuši arī ASV Filadelfijā un Sanfrancisko. Tāpat tiek ziņots, ka Apvienotajā Karaliste, aktualizējoties bažām par bankomātu nepieejamību, audzis spiediens palielināt to skaitu reģionos.

Patiesībā vairāku ar skaidras naudas biznesu saistītu uzņēmumu akcijām pēdējā laikā klājies visai labi. Piemēram, bankomātu ražotāju "Cardtronics" un "Diebold Nixdorf" (kompānijas ražotie bankomāti darbojas vairāk nekā 100 pasaules valstīs (arī Latvijā)) akciju vērtības gada laikā palēkušās par 65% un 143%. Tāpat labi klājies "Western Union" akcijai (kompānija palīdz pārskaitīt skaidru naudu), kuras cena 12 mēnešos palēkusies par 54% un aizsardzības uzņēmuma "Brink’s" vērtspapīriem, kuru vērtība augusi par 19%. Pieejamā informācija liecina, ka "Western Union" noslēdzis sadarbību ar "Amazon.com", lai klienti par pirkumiem pie tā var norēķināties ar skaidru naudu.

"20200206-1232-nixdorfartboard-1-4x2.png"

"WSJ" aptaujātie eksperti izceļ - neskatoties uz visu digitalizāciju, kompānijām, kuru bizness saistīts ar skaidru naudu, joprojām biznesa pasaulē esot sava vieta, un daudzi investori šādus uzņēmumus – gluži kā tādu grimstošu kuģi, iespējams, pametuši pāragri.

Turklāt digitālās naudas popularitātes pieaugums ne vienmēr notiek uz fiziskas skaidras naudas rēķina. Tās masa joprojām turpina augt. Proti, tikai divās pasaules valstīs – Krievijā un Zviedrijā – laika posmā no 2007. gada līdz 2016. gadam skaidras naudas apmērs apgrozībā sarucis un karšu maksājumi auguši, liecina Starptautiskās Norēķinu bankas dati. Visās pārējās valstīs, par kurām vispār pieejami dati, esot audzis gan pieprasījums pēc skaidras naudas, gan karšu maksājumiem. Piemēram, arī ASV Federālo rezervju pārstāvji pagājušā gada nogalē teica: "Fizisku ASV dolāru atrašanās apgrozībā turpina augt, jo pēc tiem ir liels pieprasījums."

Droši vien sagaidāms, ka digitālo maksājumu bizness būs krietni straujākas izaugsmes lauciņš. Tiesa gan, aug arī skaidras naudas bizness. Turklāt, ja runā par akciju tirgu, tad daudzu šādu uzņēmumu vērtspapīri uzskatāmi par nosacīti lētākiem, ja salīdzina ar digitālo biznesu novērtējumiem.

"Dienas Bizness" pētījums par skaidru naudu Latvijā lasāms 4. februāra izdevumā.

Tevi varētu interesēt

Jau kādu laiku Rietumvalstīs var runāt par negatīvu likmju laikmetu. Tas nozīme,...

Banku klientiem Latvijā aizvien patīk veikt skaidras naudas darījumus bankomātos – gan iemaksu,...

Ņujorkas pilsētas dome nolēmusi aizliegt uzņēmumiem pilsētā kā samaksas līdzekli pieņemt tikai...

Jau šobrīd neskaidra nauda tiek apgrozīta vairāk nekā skaidra un darījumu īpatsvars turpina pieaugt....

Latvijas uzņēmēji pagaidām piesardzīgi raugās uz atteikšanos no mazā nomināla (1 un...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Pasaules ēšanas paradumiem "globalizējoties", visi pamatā grib ēst vienas un tās pašas labās...

Gads Baltijas biržās iesākās ar rekordiem, bet janvārī kopumā uzņēmumu vērtība pieauga...

Jau pirms divām nedēļām, kad elektroauto ražotāja "Tesla" tirgus vērtība pārsniedza 100...

Koronavīrusa izplatīšanā ar jaunu sparu likusi bažīties par pasaules tautsaimniecības veikumu,...

Pasaules biržās otrdien pieauga akciju cenas, mazinoties bažām par Ķīnas koronavīrusa uzliesmojuma...

Jau kādu laiku Rietumvalstīs var runāt par negatīvu likmju laikmetu. Tas nozīme,...

Biržu indeksi ASV un Eiropā pirmdien pieauga pēc piektdienas krituma, bet naftas...

Pēdējā laikā milzīga uzmanība pievērsta klimata pārmaiņu jautājumam. Arī nupat notikušajā...

Šobrīd atliek vien spekulēt, cik liela būs koronavīrusa ietekme uz Ķīnas un...

Tā saucamā "Janvāra barometra" hipotēze paredz to, ka gada pirmais mēnesis ir...