Spēles noteikumi ļauj strauji augt 

Jaunu koksnes piegāžu ķēžu sertifikācijā pēc PEFC nosacījumiem Latvija pērn ieņēmusi trešo vietu pasaulē aiz Japānas un Baltkrievijas.

Māris Ķirsons, 29.01.2019

Jānis Apsītis

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

To rāda Meža sertifikācijas sistēmu novērtēšanas programmas jeb PEFC (Programme for the Endorsement of Forest) dati. Tie liecina, ka pērn šajā sistēmā Japānā papildus sertificētas 168 piegāžu ķēdes, kam seko Baltkrievija, un vienlaikus par pārsteigumu ir uzskatāma nelielas valsts Latvijas trešā vieta. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka koksnes piegāžu ķēžu sertifikācijai pēc PEFC ir nozīme, ja attiecīgajā valstī ir pietiekami lielas mežu platības, kurās mežsaimniecība jau tiek veikta atbilstoši PEFC nosacījumiem.

Pēc PEFC informācijas, 2018. gadā šīs sistēmas sertifikāciju kā ilgtspējīgas mežsaimniecības apliecinājumu papildinājuši ASV un Kanādas mežu īpašnieki ar 9 milj. ha, kam ar 4,2 milj. ha seko Zviedrijas un nedaudz vairāk nekā 4 milj. ha - Krievijas meža zemju apsaimniekotāji. Pēc PEFC sistēmas Latvijā ir sertificēti aptuveni 1,7 milj. ha mežu un 75 koksnes piegāžu ķēdes, liecina organizācijas dati.

Aug pieprasījums

Minētie dati liecinot par vairākām tendencēm, proti, ka tirgū aizvien pieaug pieprasījums pēc sertificētiem produktiem. Proti, daudziem klientiem galvenais ir pārliecība, ka koks ir nācis no videi draudzīgi apsaimniekota meža. Latvijas normatīvi prasa īstenot ilgtspējīgu mežsaimniecību, mežu īpašnieki brīvprātīgi var izvēlēties un pievienoties kādai sertifikācijas sistēmai, kas rada papildu izmaksas. Ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas pamatā ir trīs pretēji vērstu interešu jomu – vides, sociālās un ekonomiskās – konsensuss, kurā neviena no minētajām nedominē un vienlaikus arī nediskriminē pārējās. Populārākās sertifikācijas shēmas ir vairākas – ISO, PEFC un FSC (Forest Stewardship Council).

Sertifikācija tiek veikta atbilstoši sertifikācijas sistēmas apstiprinātam standartam, novērtējumu veic neatkarīgi auditori. Lai nodrošinātu mežu apsaimniekošanas sertifikātu darbības uzraudzību, tiek veikti ikgadēji auditi.

Uzvaras gājiens

«Tas ir loģisks rezultāts, jo ir principiāla atšķirība starp PEFC, kas ir radīts Eiropā un atbilst Rietumu kultūrai un civilizācijai, un FSC, kas radies lietus mežu (Āfrikā, Dienvidamerikā un Dienvidaustrumu Āzijā) aizsardzībai ar citu izpratni, kultūru un attieksmi,» situāciju vērtē Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācijas prezidents, SIA Kurekss valdes priekšsēdētājs Jānis Apsītis. Viņš atgādina, ka visā Eiropā (Vācijā, Austrijā, Skandināvijā un Baltijā) mežu stādīšanā, kopšanā ir gadsimtiem ilgas tradīcijas, turklāt ir laba mežu pārvaldības sistēma, mežu īpašnieki un kokrūpnieki ir likumpaklausīgi.

Visu rakstu Spēles noteikumi ļauj strauji augt lasiet 29. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums