Tirdzniecība un pakalpojumi

Tabakas izstrādājumus pagaidām zem letes slēpt nevajadzēs

Elīna Pankovska, 14.04.2016

Avots: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti tomēr nolēmuši izslēgt no tabakas izstrādājumu aprites likumprojekta iepriekš atbalstīto normu, kas paredzēja no 2018.gada vidus atteikties no tabakas izstrādājumu publiskas izvietošanas veikalos. Tas nozīmē, ka mazumtirdzniecības vietās būtu redzama vien cenu lapa ar pieejamajiem produktiem.

Tomēr minētā ideja nav atmesta pa visam. «Ņēmām vērā juristu atzinumu, ka šāds jaunievedums ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, jo direktīvas izpratnē tie uzskatāmi par tehniskajiem noteikumiem. Normas pieņemšanas gadījumā Latvijai draudētu pārkāpuma procedūra, tādēļ bez saskaņošanas Eiropas Komisijā virzīt šādu normu nebūtu prātīgi. Vienlaikus komisijas deputātu vidū ir liels atbalsts šādai kārtībai, tādēļ pie tā drīzumā noteikti atgriezīsimies, izstrādājot un virzot Saeimā atsevišķu likumprojektu,» skaidro komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

DB jau rakstīja, ka pēc ekspertu domām, ieviešot tabakas izstrādājumu legālo tirgošanu «zem letes», neizdosies samazināt smēķētāju skaitu. Drīzāk tiek prognozēts, ka efekts no šādas normas ieviešanas dzīvē būs vairāk negatīvs un zaudētāji varētu būt mazie veikali. Tāpat varētu pieaugt arī kontrabandas apjomi, norāda Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Aplēses liecina, ka vienas tirdzniecības vietas pielāgošana jaunajām prasībām izmaksātu, sākot no 700 eiro. Tirgotāji norāda, ka 43% no 4,2 tūkst. mazumtirdzniecības punktu, kas Latvijā tirgo tabakas izstrādājumus, gada laikā pat neietirgo šos 700 eiro. Savukārt VM norādījusi, ka specializēto vietu ierīkošanai varētu būt nepieciešami tikai aptuveni 300 Lielbritānijas mārciņu. Nozares pārstāvji uzskata, ka mazumtirgotājiem ir tiesības izvēlēties savām vajadzībām atbilstošu aprīkojumu, kas ir ērts un drošs lietošanai, nevis pašu lētāko risinājumu, piemēram, kartona kastes zem letes.

Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis uzsver, ka šādi ierobežojumi nemaz nav paredzēti Eiropas Komisijas Tabakas izstrādājumu direktīvā, kuras pārņemšanas dēļ likums vispār tika izstrādāts. Arī Latvijas Tirgotāju apvienības prezidents Henriks Danusēvičs norāda, ka «vietējie Latvijas tirgotāji jau tā ir uz izmiršanas robežas. Tāpēc gan pats priekšlikums, gan veids, kādā tas tiika iemānīts likumā, liek aizdomāties par vēršanos galvenokārt pret vietējiem Latvijas tirgotājiem».

Jāmin, ka jaunais likumprojekts paredz ieviest vairākus jaunus smēķēšanas ierobežojumus. Piemēram, pilnīgs smēķēšanas aizliegums attieksies arī uz sabiedrisko transportlīdzekļu, taksometru un pasažierus pārvadājošu kuģu saloniem, kabīnēm un kajītēm. Tālsatiksmes vilcienos un kuģos varēs būt atsevišķi vagoni vai kajītes, kas paredzētas smēķētājiem.

Jaunais Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likums, pārņemot Eiropas Savienības tabakas direktīvu, cita starpā paredz ievest jaunas prasības cigarešu iepakojumam. Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā šī gada 20. maijā.

Komentāri

Pievienot komentāru