Politika

Tramps draud Irākai ar sankcijām, ja ASV karaspēks tiks izraidīts

Lelde Petrāne, 06.01.2020

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

ASV prezidents Donalds Tramps draudējis ar bargām sankcijām pret Irāku pēc tam, kad tās parlaments aicināja ASV karaspēku pamest valsti, ziņo BBC.

"Mums tur ir ļoti dārga gaisa spēku bāze. Tās uzbūvēšana prasīja miljardiem dolāru. Mēs nekur nebrauksim, ja vien viņi mums to neatmaksās," viņš sacījis žurnālistiem.

Kā vēstīts, Irānas Revolucionārās gvardes vienības "Kudsas spēki" komandieris ģenerālis Kasems Soleimani, kurš pagājušās nedēļas piektdienā gāja bojā raķešu uzbrukumā Bagdādes lidostai, tika nogalināts pēc ASV prezidenta Donalda Trampa norādījuma. Starp nogalinātajiem ir arī Irākas militārā grupējuma "Hashed al Shaabi" vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss. Irāna solījusi atriebties par K. Soleimani nogalināšanu, savukārt ASV akcentē, ka nogalinājušas teroristu. K. Soleimani pēctecis solījis izraidīt ASV no Tuvajiem Austrumiem.

Savukārt D. Tramps pavēstījis, ka, ja Irāka nedraudzīgā veidā lūgs ASV spēkiem pamest valsti, "mēs viņiem piemērosim tādas sankcijas, kādas viņi nekad agrāk nav redzējuši".

Šobrīd Irākā atrodas aptuveni 5 tūkstoši ASV karavīru.

Toties Irāna ir paziņojusi, ka tā vairs neievēros ierobežojumus, kas noteikti ar 2015. gada kodolvienošanos, saskaņā ar kuru tā piekrita ierobežot savas darbības kodolieroču jomā un atļaut piekļuvi starptautiskajiem inspektoriem apmaiņā pret ekonomisko sankciju atcelšanu.

Cik drīz Irāna varētu izstrādāt atombumbu?

Pirms 2015. gada jūlija saskaņā ar tā laika Baltā nama datiem Irānai bija pietiekami resursu, lai radītu astoņas līdz desmit atombumbas. ASV eksperti toreiz lēsa, ka, ja Irāna būtu nolēmusi pasteigties ar atombumbas izgatavošanu, tai būtu nepieciešami divi līdz trīs mēneši.

Tagad tiek lēsts, ka maksimālais laiks ir aptuveni gads, minimālais - pāris mēneši.