Viedoklis: Lielbritānija šajā situācija nebūs uzvarētāja 

Šobrīd medijos aktīvi tiek apspriests jautājums, vai Lielbritānijas referenduma rezultāts ir Eiropas Savienības (ES) beigu sākums? Vai britu lēmums iezīmē politiskās un ekonomiskās krīzes sākumu? Tā kā Lielbritānijā dzīvo un strādā vislielākais skaits no Latvijas emigrējušo iedzīvotāju, aptuveni 100 tūkstoši, Latviju, protams, satrauc jautājums, kā mainīsies mūsu valstspiederīgo dzīve šajā valstī? Kā Brexit ietekmēs darba iespējas Lielbritānijā, tur esošo latviešu uzņēmumu darbu u.tml. Bažas tiek paustas arī par turpmākajām eksporta iespējām uz Lielbritāniju, tāpēc gribētos mazliet ieskicēt, kāpēc uztraukumam tomēr nav pamata.

Biznesa augstskolas Turība docētāja Zane Driņķe, 04.7.2016

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Panikai nav pamata

Šobrīd lielākā panika sakņojas tajā, ka ES vienkārši nebija gatava šādam referenduma rezultātam, jo visas provizoriskās aptaujas liecināja, ka to iedzīvotāju īpatsvars, kuri ir pret ES pamešanu, ir lielāks. Bet balsojums ir tāds, kāds ir – taču, jāņem vērā, ka jautājums ir vairāk politisks, nekā ekonomisks. Tuvāko divu gadu laikā būtiskas izmaiņas nebūs jūtamas, pirmkārt, jau britiem jānostabilizē savs politiskais kurss. Šobrīd nav pat īstas skaidrības, kurš būs gatavs stāties pie valsts vadības.

Jāgaida, ko nesīs valūtas kursa svārstības

Nenoliedzami, pavisam bez sekām šī situācija nebūs – samazināsies to mūsu valsts piederīgo ienākumi, kuri strādā Lielbritānijā, attiecīgi samazināsies arī tā naudas masa, kas caur viņu atbalstu tuviniekiem atplūst uz Latviju. Jau kopš 2010. gada ārvalstīs strādājošo uz Latviju sūtītās summas stabili veido ap 2,5% no iekšzemes kopprodukta. Konkrētus samazinājuma apmērus šobrīd būtu pāragri saukt, jo būs jāņem vērā arī valūtas kursa svārstības. Tuvojoties referenduma iznākumam, finanšu tirgos jau bija jūtamas negatīvas svārstības, īpaši Lielbritānijas mārciņas valūtas kursa izmaiņās, kas sākumā uzlidoja līdz gada maksimumam un tad noslīdēja līdz zemākajam līmenim pēdējo 20 gadu laikā.

Eksporta apjomi nav tik vērienīgi, lai satrauktos

Arī pievēršoties Latvijas eksportam uz Lielbritāniju, jāsaka, ka nākotnes scenārijs nav tik dramatisks, kā dažviet tiek pasniegts. Pirmkārt un galvenokārt, jāņem vērā, ka eksports uz Lielbritāniju veido tikai 5,12% no kopējā Latvijas eksporta apjoma. Galvenās Latvijas eksporta preces uz Lielbritāniju koksne un tās izstrādājumi, mašīnas un mehānismi un elektriskās iekārtas. Šie dati liecina, ka minēto eksporta apjomu ir iespējams novirzīt uz kādu citu ES valsti.

Vai briti būs uzvarētāji – tas vēl ir jautājums

To, kādas būs Latvijas tirdzniecības attiecības ar Lielbritāniju, rādīs Lielbritānijas un ES pārstāvju sarunu rezultāts. Šobrīd vērojams piesardzīgu pārmaiņu periods, taču Lielbritānijas referenduma rezultātu drīzāk jāuzlūko, kā signālu mainīt ES politiku, nevis kā traģēdiju. Latvija vēlas, lai pēc sarunām ar Lielbritāniju par izstāšanos no Eiropas Savienības Latvijas pilsoņiem Lielbritānijā statuss nemainītos. Tāpat  Latvija ir ieinteresēta saglabāt maksimāli ciešas ekonomiskās un politiskās saites ar Lielbritāniju. To, cik lielā mērā mūsu vēlmes piepildīsies, protams, rādīs sarunu rezultāti, domājams, jau tuvākajā laikā. Ir aplami uzskatīt, ka Lielbritānija šobrīd paveikusi varoņdarbu – uzdrošinos izteikt apgalvojumu, ka ilgtermiņā pierādīsies, ka briti no šīs situācijas neizies kā uzvarētāji – Lielbritānijai būs jāpārslēdz virkne muitas un tirdzniecības līgumu, kas laika un finanšu resursus. Tuvākos pāris gadus briti dzīvos pārmaiņu vadības ietekmē, kas arī prasa resursus, un nav nekādu garantiju par to, kāds būs šādas vadības rezultāts.

Vairāk jāsatraucas ar ES valstu ārējiem parādiem

Nedomāju, ka ir pamats satraukumam par iespējamo domino efektu citās ES dalībvalstīs. Patiesībā, vairāk būtu jādomā par to, kā risināt vairāku ES dalībvalstu samilzušos ārējos parādus. Nepietiekama uzmanība šim problēmjautājumam nākotnē var radīt daudz smagākas sekas, kā satraukums par Brexit ietekmi uz ekonomiku. Analizējot datus par ES dalībvalstu ārējiem parādiem, jāsecina, ka rekordistei Grieķijai strauji tuvojas arī Itālija, Portugāle, daudz neatpaliek arī Kipra, Īrija un Beļģija. Statistikas dati gan liecina, ka Latvija šajā aspektā ne tuvu nav sliktākajā situācijā, taču arī mums vairāk jāpiedomā pie tā, kā veidot investoriem saistošu vidi un priekšstatu par Latviju.

Liels solis pareizajā virzienā ir Latvijas pievienošanās OECD valstu pulkam, taču arī šeit ir būtiski prast veidot veiksmīgu ārējo komunikāciju, uzsverot, ka Latvijā joprojām ir daudz brīvas lauksaimniecības zemes un salīdzinoši stabila investīciju vide.

Tevi varētu interesēt

No nākamā mēneša Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos...

Lielbritānijas referendums izvērtās par ļaunu joku pašiem tā organizētājiem....

Finanšu tirgu kritums, ko izraisījis Lielbritānijas vēlētāju lēmums izstāties no Eiropas...

Ir teiciens, ka investoriem nepatīk neskaidrība, bet viņi vienkārši necieš pārsteigumus...

Brexit radītais satraukums biržās sāk pierimt, tomēr slikti ekonomikas un kompāniju peļņas...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Gada laikā «pazūd» tūkstošiem nodarbināto – Valsts ieņēmumu dienesta...

Gada laikā «pazūd» tūkstošiem nodarbināto – Valsts ieņēmumu dienesta...

Politiskās ētikas slieksnis tagad ir no gumijas, bet atbildība sabiedrības priekšā ieslēdzas...

Valdes loceklim ir jāvada uzņēmums kā krietnam un rūpīgam saimniekam, kas sevī...

Lielbritānijas referendums izvērtās par ļaunu joku pašiem tā organizētājiem....

Brexit radītais satraukums biržās sāk pierimt, tomēr slikti ekonomikas un kompāniju peļņas...

Referenduma rezultāti sacēla vētru, kas no pasaules akciju tirgiem vienā dienā aizslaucīja...

Lielbritānija Eiropas Savienības budžetā ik gadu iemaksāja 10 miljardus eiro. Lielbritānijai izstājoties...

Pēc izstāšanās referenduma Eiropas elitēm ir jāsavaldās un gramatikas testā «sodīt...

Pēc izstāšanās referenduma Eiropas elitēm ir jāsavaldās un gramatikas testā «sodīt...