Bankas

Finanšu sektoru atdod ārvalstniekiem

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 11.05.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pēdējā laikā Ministru prezidents sektora virzību apspriež tikai ar četrām «izredzētajām» bankām, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Latvijas finanšu sektors šobrīd piedzīvo pārmaiņas un ir skaidrs, ka nākotnes veiksmīgai attīstībai ir nepieciešama skaidra vīzija, kuras izveidē un īstenošanā piedalītos pēc iespējas lielāks skaits nozares dalībnieku – banku, finanšu tehnoloģiju kompāniju, nefinanšu nozares pārstāvji un citi. Tieši tādēļ izbrīnu rada fakts, ka Ministru prezidents pēdējā laikā sektora virzību apspriež tikai ar četrām «izredzētajām» bankām, turklāt, ārvalstu īpašniekiem piederošām, neskatoties, ka finanšu sektoru veido daudz vairāk dalībnieku, kuriem arī ir vērā ņemami priekšlikumi, kā attīstīt mūsu valsts finanšu sektoru. Tādējādi, veidojot plānu par valsts finanšu sektora attīstību, tiek ņemtas vērā ārvalstu banku akcionāru intereses.

Aprīļa beigās premjers Māris Kučinskis parakstīja rīkojumu par sadarbības grupas izveidi, lai veicinātu sadarbību finanšu sektora pārveides procesā, atjaunotu Latvijas finanšu sektora starptautisko reputāciju, kā arī novērtētu pārmaiņu procesa ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi. Sadarbības grupu vadīs M. Kučinskis, un iekļauti pārstāvji no četrām lielākajām bankām – SEB Bankas, Citadele Bankas, Luminor Bank un Swedbank grupas, kā arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, Finanšu ministrijas pārstāvji un LKA vadītāja Sanda Liepiņa. Šāda izvēle tiek pamatota ar faktu, ka tās kopumā apkalpo ap 90% Latvijas rezidentu, taču jāuzsver, ka kopumā Latvijā strādā 16 bankas (ABLV Bank ieskaitot) un vēl daudzi citi finanšu un nebanku sektora uzņēmumi, kuri darbojas gan vietējā tirgū, gan ārvalstu tirgos, un kuri labprāt piedalītos plāna sagatavošanā.

DB vēlējās sīkāk uzzināt, kāds ir šo banku pienesums konkrētajā padomē un kāds plāns, bet divas bankas neatbildēja vispār un divas sniedza nekonkrētas un formālas atbildes.

«Protams, minētajām četrām bankām ir svarīgāka loma lēmumu pieņemšanā par Latvijas banku sektora nākotni,» piekrīt AS Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons, piebilstot, ka nav korekti ignorēt pārējo banku viedokli - šīm četrām bankām ir samērā līdzīgs biznesa modelis, bet bez tā banku sektorā jau šobrīd pastāv arī citi biznesa modeļi ar labām attīstības perspektīvām (uz privāta kapitāla pārvaldīšanu specializētas bankas, uz finanšu tehnoloģijām fokusētas bankas), ir bankas kas strauji maina savu biznesa modeli. «Tāpēc ja gribām tiešām runāt par Latvijas banku sektora nākotni, tad bankām ārpus minētā «četrinieka» arī kaut kādā veidā jābūt pārstāvētām šajās diskusijās un lēmumu pieņemšanā,» uzskata R. Idelsons.

Visu rakstu Finanšu sektora nākotni lems tikai daži lasiet piektdienas, 11.maija laikrakstā Dienas Bizness!