Prasīs līdztiesību internetā 

Baltais nams liks nodrošināt vienlīdz kvalitatīvus interneta pakalpojumus ikvienam, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Didzis Meļķis, 12.11.2014

Par šādu iniciatīvu lasāms Baltā nama mājaslapā. «Vairāk par jebkuru citu mūsdienu izgudrojumu internets ir atraisījis tādas iespējas, ko vien pirms paaudzes mēs spējām knapi iedomāties,» saka prezidents Baraks Obama. Ar internetu saistīto izaugsmes un inovāciju vilni – jebkuram politiķim pēdējos gados tik nozīmīgos vārdus – viņš saista ar tīkla neitralitāti, ko vairums interneta pakalpojumu sniedzēju ir nodrošinājuši bez lietotāju šķirošanas komerciāli izdevīgajos un ne visai.

Bez šveicara

Plāns ir turpmāk tīkla neitralitāti ASV uzstādīt par obligātu prasību. Praktiski tas nozīmētu interneta pakalpojumu sniedzējiem pienākumu nodrošināt vienlīdz kvalitatīvu tiešsaisti kā korporācijām ar dārgiem kontraktiem, tā «brīvbiļetniekam» kādā privātā blogā. Tiktu aizliegts arī mākslīgi bremzēt interneta darbības ātrumu nekomerciālajiem klientiem. Baltais nams to tēlaini apraksta kā dzeramnaudu paģērošā šveicara noņemšanu no ieejas durvīm internetā.

ASV Federālā saziņas komisija (FSK) attiecīgi apsver jaunus noteikumus, kā nodrošināt konkurenci un lietotāju izvēles brīvību, jo «mēs nevaram tīkla neitralitātes principu uztvert kā pašsaprotamu». Paredzamais regulējums tiek pasniegts kā paša interneta industrijas interešu aizstāvība, lai globālais tīmeklis saglabātu un audzētu savu nozīmi kā «pasaules savienotājs».

Kvalitatīvs internets, ko var atļauties ikviens tā esošais un potenciālais lietotājs, Baltā nama retorikā tiek minēts gan saistībā ar inovācijām, gan demokrātiju kā brīvā tirgus ekonomikas nosacījumu. «Samazinot cenu jaunas idejas īstenošanai, jaunu politisko kustību sākšanai un dažādu kopienu satuvināšanai, [internets] ir bijis viens no svarīgākajiem demokratizētājiem, kādu vien pasaule ir pazinusi,» savas iniciatīvas prezentācijā sacīja B. Obama.

Demokrātu administrācijas rosība tūdaļ ir izraisījusi republikāņu nometnes kritiku. Teksasas pārstāvis Senātā Teds Kruss, kas mērķē arī uz ASV prezidenta kandidatūru 2016. gada vēlēšanās, nekavējās tīkla neitralitātes plānu nodēvēt par «Obamacare internetam», velkot paralēles ar ne visai veiksmīgi sākto un dažādu ķibeļu vajāto nacionālās veselības aprūpes reformu.

Visu rakstu Prasīs līdztiesību internetā lasiet 12. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums