Rīgā noteiks labākos Eiropas sociālos novatorus

Autors: Anda Asere
2017. gada 12. septembris plkst. 13:55

Piecpadsmit finālisti no desmit valstīm nākmanedēļ Rīgā prezentēs savus projektus Eiropas Investīciju bankas institūta Social Innovation Tournament konkursa finālā, kurā tiks noskaidrotas labākās inovatīvās iniciatīvas, kas cīnās pret sociālo izstumtību.

Konkurss aptver plašu tēmu spektru – sākot no izglītības, veselības aprūpes un jaunu darba vietu izveidi, līdz pat inovatīvām tehnoloģijām, procesiem un sistēmām. 2017. gada tēma ir novecošana.

«Šī konkursa finālā Latvija nav pārstāvēta. Lai gan sākotnējo vairāk kā 300 pieteikumu vidū bija arī Latvijas idejas un komandas, tomēr sīvajā konkurencē tās tālāk netika. Tas gan ir saprotams, jo sociālās inovācijas jēdziens vēl Latvijā nav plaši pazīstams, un arī sociālās uzņēmējdarbības nozare tikai attīstās. Lai gan daudziem projektiem un iniciatīvām ir liels sociālo problēmu risināšanas potenciāls, ne vienmēr to autori savas idejas saista ar sociālās inovācijas konceptu, kā rezultātā Latvijas idejas nenokļūst starptautiskajā sociālo inovāciju apritē. Ceru, ka nākamajos gados būsim drosmīgāki un pārliecinātāki par saviem spēkiem, jo mums ir, ko parādīt pasaulei,» saka Madara Ūlande, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore.

Šāda mēroga sociālajām inovācijām veltīts pasākums Latvijā notiek pirmo reizi, un viņa uzskata, ka tas ir nozīmīgi, ka Eiropas Investīciju bankas institūts ir izvēlējies Rīgu kā Social Innovation Tournament fināla norises vietu. «Šī gada fināla dalībnieki lieliski parāda, ka risinājumi dažādām sociālām problēmām var būt arī ar uzņēmējdarbības un biznesa potenciālu, un arī privātais sektors, tai skaitā startup un tehnoloģiju kompānijas, var sniegt ļoti vērtīgu un finansiāli veiksmīgu pienesumu pozitīvu pārmaiņu sabiedrībā radīšanā,» saka M. Ūlande.

M. Ūlande vērtē, ka sociālās inovācijas šobrīd Eiropā ir ļoti «karsts» temats. Daudzas valstis piešķir milzīgus resursus dažādām sociālo inovāciju programmām, turklāt tās cieši sasaistot ar uzņēmējdarbības un biznesa principiem. Viņa uzskata, ka mūsdienu sociālos izaicinājumus vairs nevar atrisināt ar vecajām metodēm, un tādēļ ir būtiski, ka jauni, ilgtspējīgi risinājumi nāk tieši no biznesa pasaules. Sociālā uzņēmējdarbība ir viens no ietvariem, kādā sociālās inovācijas var veiksmīgi attīstīties, tādēļ arī Latvijā ir būtiski sakārtot sociālās uzņēmējdarbības tiesisko un valsts atbalsta vidi, lai sociālo problēmu risināšanā var veiksmīgi iesaistīties ar uzņēmēji.