Valsts iepirkumos turpmāk būtiska nozīme var būt pretendenta samaksātā socnodokļa lielumam. Šādu uzņēmēju priekšlikumu negodīgas konkurences mazināšanai, tādējādi no valsts un pašvaldību pasūtījumu siles atbīdot lētāko cenu solītājus, kuri savu konkurētspēju nodrošina ar aplokšņu algām, atbalsta arī finanšu ministrs Einars Repše.
«Tas ir absurds, kad valsts un pašvaldību iepirkumos uzvar tie, kuri prasa vismazāko samaksu, bet nevienu valstī neinteresē, cik daudz uz vienu strādājošo uzvarētājs samaksā socnodoklī,» uzsver mežizstrādes un koksnes transportēšanas SIA Krauzers valdes priekšsēdētājs Andis Araks. Viņaprāt, pašreizējos apstākļos, kad tirgū daudzās jomās valda pārspīlēta konkurence, konkurētspējīgāki (var prasīt mazāku samaksu) ir tieši tie, kuri oficiāli maksā minimālo algu, bet pārējo daļu aploksnē, tādējādi tieši uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa (likme 23 %) un socnodokļa (likme 33 %) rēķina panākot savu augstāko konkurētspēju.
Pēc A. Araka teiktā, tas nenozīmē, ka visi zemāku cenu solītāji ir blēži vai nodokļu nemaksātāji, jo ir loģiski, ka zemāku cenu var piedāvāt tie, kuri ir atmaksājuši kredītus, piemēram, par iegādāto tehniku, bet ar lieliem kredītiem apgrūtinātam uzņēmumam to būs daudz grūtāk izdarīt, ja vien tāpēc tam nav augstāka darba ražība. «Situācijas var būt visdažādākās, taču nav pieļaujams, ka valsts tieši valsts iepirkumos atbalsta — slēdz līgumus ar tiem, kuri legāli maksā daudz zemāku socnodokli, tādējādi aiz «borta» atstājot valsts un pašvaldību maku daudz apzinīgāk pildošos,» tā A. Araks.