Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu līdz 21%, kompensācijai – atceļot samazinātās PVN likmes jau ar 2013. gadu, uzskata par utopisku.
Tik skarbs ir bijušais Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors, nodokļu konsultants Dr. oec. Kārlis Ketners. Līdzīgu viedokli pauž arī vairāki citi aptaujātie uzņēmēji, kaut arī uzskata, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšana būtu apsveicama.
Vairāki aptaujātie nodokļu eksperti uzskata, ka Latvija tik krasu reformu viena gada laikā diez vai varēs īstenot, bet gan pieļauj pakāpenisku risinājumu, kad iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme ik gadu sarūk par 1% punktu un līdz 21% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmei nonāk divu līdz trīs gadu laikā. Ir arī viedoklis, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu varētu palielināt līdz iztikas minimuma slieksnim – 180 Ls mēnesī, tādējādi radot spilvenu vismazāk atalgotajiem cilvēkiem. «Lai arī ideja pirmajā brīdī šķiet atbalstāma, tomēr būtu jāsaprot par cik lielu summu reālais darbinieks ik mēnesi saņems lielāku algu – par 8 Ls, 12 Ls vai 16 Ls un par cik viņam pieaugs izdevumi uz samazināto PVN likmju atcelšanas rēķina – par 4 Ls vai 20 Ls mēnesī. Ja faktiskās izmaksas cilvēkam pieaug, tad iecerētā reforma ir bezjēdzīga, jo tā būtībā pie lielākas uz rokas saņemamās summas automātiski paredz daudz lielākus izdevumus par saņemto labumu,» skarbs vērtējums ir bijušajam Mazo un vidējo uzņēmumu sadarbības padomes priekšsēdētājam Andrim Lasmanim. Viņaprāt, visiem vajag mazāku darbaspēka nodokļu slogu – bez citu nodokļu sloga papildu pieauguma. «Mainot saskaitāmos vietām summa jau nemainās, darbības imitācija un nekas vairāk,» tā iecerētās reformas lietderību vērtē A. Lasmanis.