Nekustamais īpašums

Biroju nomas tirgus pagaidām ir stagnējošs

LETA, 26.01.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Biroju telpu nomas tirgū 2017.gada ceturtajā ceturksnī pieprasījums joprojām pārsniedza piedāvājumu, šī tendence bija vērojama visa gada garumā, tāpēc kopējā aktivitāte šajā segmentā bija salīdzinoši zema, teikts nekustamo īpašumu kompānijas «Ober Haus» komercplatību tirgus pārskatā.

Daudzi potenciālie nomnieki joprojām nevar atrast telpas atbilstoši savām prasībām un tāpēc bieži vien lēmums jāatliek vai nākas samazināt prasības, norāda «Ober Haus». Kopējais brīvo telpu īpatsvars A un B klases ēkās 2017.gadā samazinājies un pietuvojies 4% rādītājam un daži iznomātāji jau ir nedaudz paaugstinājuši nomas maksas 0,5 eiro līdz viena eiro robežās vai plāno to darīt.

«Ober Haus» norāda, ka aizvadītā gada notikums bija jaunas biroju ēkas «Place Eleven» Sporta ielā 11 nodošana ekspluatācijā un līdz ar to brīdi bija iznomāti jau 90% tās telpu. Pārskatā norādīts, ka A un B klases biroju ēku segmentā situācija varētu nedaudz mainīties tikai līdz ar jauno biroju ēku nodošanai ekspluatācijā - tuvākie noslēgumam projekti ir biroju ēka Jaunajā Teikā un Z torņi Pārdaugavā.

Nomas maksas pagājušā gada nogalē ir saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī - A klases biroju segmentā vidēji tās ir robežās no 11 eiro līdz 16 eiro par vienu kvadrātmetru mēnesī, augstākā nomas maksa par A klases birojiem ir 17 eiro par vienu kvadrātmetru. Savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no astoņiem eiro līdz 12 eiro par kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas A un B klases biroju centros ir robežās no 1,5 eiro līdz 5,5 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Lielo apsaimniekošanas maksu svārstību diapazonu «Ober Haus» skaidro ar to, ka ēkās, kurās apsaimniekošanas maksas ir zemas, apsaimniekošanu veic paši īpašnieki un daļu kopējo izdevumu iekļauj arī nomas maksā. Savukārt augstākas apsaimniekošanas maksas ir tajās ēkās, kurās apsaimniekošanas izmaksas pilnībā nodalītas no nomas maksas un tajās tiek iekļauti arī komunālie maksājumi un citas izmaksas saistībā ar nekustamo īpašumu.

Saglabājies pieprasījums pēc vidējiem B klases birojiem plātībā no 100 līdz 250 kvadrātmetriem pilsētas centrā vai tā tuvumā, arvien biežāk kā alternatīva aktīvajam centram tiek izvēlēti rajoni, kuri ir ērti sasniedzami ar privāto un sabiedrisko transportu, kā, piemēram, Teika, Purvciems un VEF rajons. Piemērs tam ir informācijas tehnoloģiju uzņēmuma «Accenture» un Norvēģijas bankas «DNB Bank ASA» klientu servisa centra izvēle par labu biroja ēkai «Teodors», kura būs daļa no Jaunās Teikas projekta.

Joprojām ir pastiprināta interese par birojiem A klases biroju ēkās, bet tāpat kā iepriekšējos ceturkšņos piedāvājums ir ierobežots. Turpmākajos gados, pateicoties attīstītāju aktivitātei, situācija varētu uzlaboties, prognozē «Ober Haus». Piemēram, decembra sākumā ir izņemta un stājusies spēkā Rīgas pilsētas būvvaldes izdotā būvatļauja nekustamo īpašumu attīstītājam «Kapitel» «Skanstes biznesa centra» pirmās kārta būvniecībai.