Aprīlī Ķīna, Krievija un Brazīlija ir samazinājušas dolāru daļu savās zelta un valūtas rezervēs, kas investētas ASV valsts parādzīmēs (US Treasuries).
Tās trīs no četrām tā dēvētajām BRIC valstīm (saīsin. no Brazilia, Russia, India, China), kas tiek uzskatītas par galvenajiem pasaules ekonomikas pieauguma centriem un kurās dzīvo vairāk nekā puse no pasaules iedzīvotājiem.
Ķīna, kura ieņem pirmo vietu ieguldījumu ziņā ASV valsts parādzīmēs, pirmo reizi kopš pērnā gada maija samazinājusi ieguldījumus tajos par 4.4 mljrd. dolātu — līdz 763.5 mljrd. USD. Krievija (sestā vieta pēc investīcijām Amerikas parādzīmēs) aprīlī samazināja investīcijas US Treasuries par 1.4 mljrd. dolāru — līdz 137 mljrd. USD. Brazīlija (septītā vieta) samazināja šos ieguldījumus par 600 milj. dolāru — līdz 126 mljrd. USD. Par to liecina ASV Valsts kases dati.
Eksperti norāda, ka pašlaik daudz tiek runāts par to, ka BRIC centrālās bankas diversificē savas rezerves un mazina dolāru aktīvus, turklāt ASV dolāra kursa pazemināšanos ilgtermiņa perspektīvā noteiks tieši šis iemesls, vēstī aģentūra Interfax. Piemēram, pagājušajā nedēļā Krievija un Brazīlija paziņoja par plāniem iegādāties SVF obligācijas par 10 mljrd. dolāru katra, Ķīna arī izteica vēlmi pirkt tās par summu 50 mljrd. dolāru. Šiem plāniem var pievienoties arī Indija.
Cita starpā eksperti pagaidām nedramatizē situāciju. «BRIC valstis nevar aiziet no US Treasuries tirgus, ņemot vērā, ka alternatīvu instrumentu ar reitingu AAA, nemaz nav daudz,» aģentūra Bloomberg citē ING Groep NV Ņujorkā attīstības tirgu stratēģijas nodaļas vadītāju Deividu Špīgeli. Goldman Sachs Group Ņujorkā ekonomists Alberto Ramoss domā, ka BRIC valstu plāni daļu zelta un valūtas rezervju ieguldīt SVF obligācijās vairāk ir signāls to ietekmes palielināšanai pasaules finanšu sistēmā nekā dolāra norietam.