Investors: Dolāram tirgus priekšroka 

Augstākām likmēm agrāk vai vēlāk vajadzētu spēlēt par labu dolāram, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 13.10.2015

Foto: REUTERS/SCANPIX

Pēdējo nedēļu laikā tirgus dalībnieki daudz sprieduši par to, ka ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) dolāra likmju palielināšana tomēr varētu būt vēlāka, nekā pirms tam uzskatīts. Valdot šādam fonam, sarukusi ASV dolāra vērtība, un arī prognozes par šīs valūtas cenas pieaugumu nākotnē kļuvušas mazāk pārliecinošas. Neskatoties uz to, vidēji tirgus dalībnieki tāpat nākotnē gaida spēcīgāka ASV dolāra laikus. Tiesa gan, piemēram, eiro cenas kritums šajā valūtā tiek prognozēts krietni lēzenāks.

Reuters oktobrī veiktās 66 dažādu pasaules finanšu iestāžu aptaujas rezultāti liecina, ka šobrīd tiek sagaidīts, ka kopējās valūtas vērtība pēc viena mēneša atradīsies pie 1,12 ASV dolāru atzīmes. Savukārt pēc trīs un 12 mēnešiem eiro cena tiek prognozēta attiecīgi pie 1,09 ASV dolāru un 1,05 ASV dolāru atzīmes.

Lielākā daļa tirgus dalībnieku joprojām kā galveno apstākli, kādēļ eiro/dolāra attiecība vidējā termiņā tomēr atradīsies zemāk, min pasaules ietekmīgāko centrālo banku monetārās politikas atšķirības.

Atšķirības paliks

Pašlaik sācis izskatīties, ka ASV FRS tikai nākamā gada sākumā paaugstinās dolāra procentlikmes. Tiesa gan, tas (likmju paaugstināšana) joprojām notiks ievērojami agrāk, nekā līdzīgas darbības varētu veikt Eiropas Centrālā banka (ECB). Turklāt pašlaik ir daudz spekulāciju par to, ka ECB pat varētu palielināt savas aktīvu uzpirkšanas programmas apjomu. Šobrīd ECB apsolījusi ik mēnesi vismaz līdz nākamā gada septembrim uzpirkt vērtspapīrus 60 miljardu eiro vērtībā, un ir visai ticams, ka eiro likmju celšana nav ierakstīta ne visa nākamā, ne aiznākamā gada scenārijā.

«Pagājušajā nedēļā publicēja iepriekšējās FRS sapulces protokolu, kurā bija redzams, ka nemaz tik tuvu, kā tika runāts pēdējo nedēļu laikā, dolārs likmju paaugstināšanai lēmēji nav. Mazinoties pārliecībai par drīzu dolāra likmju kāpumu, vinnē eiro. ASV dolāra procentu likmju jautājums tuvākajās nedēļās turpinās atstāt būtiskāko ietekmi uz eiro un dolāra attiecībām, protams, ja fonā nebūs kas ārkārtējs,» norāda arī SEB bankas Finanšu tirgus pakalpojumu vadītājs Andris Lāriņš.

Visu rakstu Dolāram tirgus priekšroka lasiet 13. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums