Ekonomika

BT 1 Covid-19 ierobežojumu dēļ šogad prognozē apgrozījuma kritumu par 55%

LETA, 21.05.2020

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Covid-19 pandēmijas radīto ierobežojumu dēļ izstāžu rīkotājsabiedrība "BT 1" šogad prognozē apgrozījuma kritumu par 55%, atzina "BT 1" valdes priekšsēdētājs Viesturs Tīle.

"Pēc 12.martā izsludinātās ārkārtējās situācijas valstī esam apturējuši mūsu saimniecisko darbību, bet tieši marts un aprīlis ir izstāžu biznesa visaktīvākais periods gadā, kas atstāj vislielāko ietekmi gan uz "BT 1", gan saistītajiem uzņēmumiem, gan mūsu klientiem un viņu ieguldījumiem," sacīja Tīle.

Viņš piebilda, ka martā dīkstāves pabalstus saņēma 30 uzņēmuma darbinieku, bet aprīlī - 42. Gandrīz visiem darbiniekiem bija maksimālā pabalsta summa. Patlaban "BT 1" nodarbina 59 darbiniekus, neviens nav atlaists.

Tāpat Tīle minēja, ka ik gadu "BT 1" rīkotās izstādes ģenerē ekonomisko ietekmi uz tautsaimniecību vairāk nekā 120 miljonu eiro apmērā. "Pārceļot tikai trīs izstādes, "BT 1" zaudējumi veidoja 1,6 miljonus eiro, nemaz nerunājot par atceltajām izstādēm," viņš pauda.

"BT 1" valdes priekšsēdētājs informēja, ka maija sākumā uzņēmums lūdza Ekonomikas ministriju izstāžu rīkošanas drošības regulējumu Covid-19 dēļ pielīdzināt tirdzniecības centriem, jo pēc būtības "BT 1" iznomā ekspozīcijas vietas komersantiem un organizē apmeklētāju plūsmu izstāžu centrā.

"Uz to mūs iedrošināja gan citu valstu pieredze, gan elementāra loģika, gan arī Veselības ministrijas galvenā speciālista epidemioloģijā Uga Dumpja medijos paustais, ka izstādēs cilvēku plūsma ir regulējama līdzīgi kā lielveikalā. To apliecina arī "BT 1" 25 gadu pieredze izstāžu rīkošanā un cilvēku plūsmu organizēšanā. Diemžēl rosinājums izstāžu darbību pielīdzināt lielveikalu regulējumam atbalstu nav guvis. Ekonomikas ministrijas ieskatā ir jāizstrādā vadlīnijas biznesa attīstības izstāžu drošības prasībām, kas jau tiek veidotas," skaidroja Tīle.

Vienlaikus viņš norādīja - lai nodrošinātu ne tikai uzņēmējdarbību veicinošas, bet arī šajos apstākļos drošas izstādes, "BT 1" izstrādājis nopietnus drošības pasākumus.

Tīle atzīmēja, ka izstāžu formāts ļauj dalībniekiem un apmeklētājiem ievērot nepieciešamo distancēšanās attālumu. Cilvēku blīvumu izstādēs var uzturēt zemākā līmenī nekā cita veida lielos pasākumos vairāku iemeslu dēļ - izstādes notiek vairāku dienu garumā, izstādes telpa ir daudz lielāka nekā cita veida pasākumos, cilvēku plūsmas tiek kontrolētas un ir vadāmas, distancēšanās un sanitārie pasākumi - ieviesti.

"Mēs varam nodrošināt apmeklētāju plūsmas kontroli, lai izstāžu centra hallēs vienlaicīgi atrodas ne vairāk kā viens cilvēks uz četriem kvadrātmetriem. Izanalizējām izstāžu industrijas starptautiskās asociācijas UFI globālās vadlīnijas izstāžu atsākšanai, kur arī ir uzsvērts, ka biznesa izstādes var tikt pārvaldītas un ekspluatētas līdzīgi lielveikaliem un citām mazumtirdzniecības vietām, kas turpina veiksmīgi un droši darboties visā Covid-19 krīzes laikā. Piemēram, izstāžu lielvalsts Vācija ir atsaukusies izstāžu rīkotāju aicinājumiem un jau plāno izstāžu rīkošanu, izdalot izstāžu nozari no masu pasākumu nozares, un Covid -19 izaicinājumu kontekstā šobrīd precizē drošības regulējumu," klāstīja Tīle.

Tāpat Tīle norādīja, ka "BT 1" sagaida speciāli izstrādātu drošības regulējumu biznesa izstāžu norisei, kuru ievērojot, pēc ārkārtējās situācijas beigām varētu turpināt izstāžu organizēšanu.

Tīle arī pauda cerību, ka regulējums tiks pieņemts tuvākajā laikā un 12.-14.jūnijā uzņēmums varēs turpināt būvniecības izstādi "Māja I 2020", kas kopš 12.marta ir "iesaldēta" Izstāžu centrā Ķīpsalā. Lai atbalstītu izstādes "Dārzs un dzīvesstils" dalībniekus šobrīd "BT 1" plāno tirdziņu "Dārzam un dzīvesstilam" āra teritorijā pie Ķīpsalas halles, kuru varēs apmeklēt bez maksas.

Izstāde Māja I nevar turpināties 

Ņemot vērā Latvijā izsludināto ārkārtas situāciju, no 2020. gada 13. marta būvniecības...

Viņš arī uzsvēra - lai saglabātu izstāžu nozari Latvijā, ir nepieciešams nopietns atbalsts uzreiz pēc ārkārtējā stāvokļa beigām, norādot, ka "BT 1" eksporta apmērs ir aptuveni 25%, kas šogad jau ir nozīmīgi cietis saistībā ar ārvalstu uzņēmumu dalības atteikumiem globālās pārvietošanās un transporta apgrūtinājumu dēļ. "BT 1" eksporta apmērs gadā ir apmēram 1,25 miljoni eiro, bet, pēc šī brīža aplēsēm, šogad eksportā kritums būs par 750 000 eiro.

""BT 1" eksporta apjoms ir milzīgs atbalsts ekonomikai, jo tieši ārvalstu biznesa klientu un ārvalstu izstāžu dalībnieku klātbūtne izstādēs ir sadarbību un eksportu veicinošs apstāklis, kuru ir būtiski atjaunot. Lai atjaunotos gan mūsu uzņēmumu grupa, gan mūsu klientu eksporta apmēri, jānodrošina izstāžu biznesa izdzīvošana - nepieciešamas valsts dotācijas Latvijā notiekošo izstāžu atbalstam," minēja Tīle.

"BT 1" vadītājs pauda cerību, ka valdība uzņēmējdarbības veicināšanai līdzfinansēs Latvijas uzņēmumu dalību Latvijā notiekošajās starptautiskajās izstādēs vismaz līdz 2022.gada beigām.

"Vēl noteikti vajadzētu izveidot speciālu Latvijā notiekošo starptautisko izstāžu atbalsta programmu, kas ietvertu īpašus atbalsta mehānismus izstāžu ārvalstu dalībnieku un ārvalstu profesionālo apmeklētāju piesaistei un pasākumu rīkošanai. Nesaņemot valsts atbalstu un atļauju atsākt izstāžu darbību, Latvija var zaudēt starptautiskās izstādes un to sniegtās iespējas ekonomikas attīstībai. Tāpat Latvija un mēs riskējam zaudēt savas izstāžu līdera pozīcijas reģionā, jo, piemēram, Lietuvas izstāžu un kongresu centrs "Litexpo" ir valsts akciju sabiedrība, par ko rūpējas valsts," skaidroja Tīle.

"BT 1" 2018.gadā strādāja ar 4,738 miljonu eiro apgrozījumu un guva 228 718 eiro peļņu, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma finanšu dati par 2019.gadu vēl nav publiskoti.

Uzņēmums reģistrēts 1994.gadā, un tā pamatkapitāls ir 57 198 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Tīle (80%), Andris Blomnieks (10,15%) un Gatis Zūlis (9,85%).

Komentāri

Pievienot komentāru