Būve

Būvprojekti paslīd iepirkumu procedūrās

Lāsma Vaivare, 20.01.2015

Bijušajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas, bet tagad Saeimas ēkā Jēkaba ielā 6/8 nekādi Latvijas prezidentūras ES padomē pasākumi nevar notikt, lai gan sākotnēji tā bija plānots. Šobrīd noris nama rekonstrukcija, par ko konkursā uzvarēja SIA Velve.

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Garām palaistas iespējas, riski zaudēt ES atbalstu, valsts naudas pārdalīšana – neveiksmīgu iepirkumu dēļ aizkavēta vai vispār nav sākta virkne nozīmīgu projektu, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

34% no visām sūdzībām, ko pērn saņēmis Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB), saistītas ar būvniecības nozari – būvdarbu veikšanu, būvuzraudzību, projektēšanu. 2013. gadā statistika rādīja to pašu. Lauvas tiesu no visām sūdzībām veido uzņēmumu neapmierinātība ar būvdarbu konkursu nolikumiem un rezultātiem – pērn saņemtas 210 šādas sūdzības, par dažām vairāk nekā 2013.gadā. Vienlaikus jāņem vērā – lai gan būvniecības konkursu skaits pērn kopumā bijis lielāks nekā 2013. gadā, to iepirkumu, kurus var pārsūdzēt IUB, bijis nedaudz mazāk. No tā var secināt, ka uzņēmumu cīņa par lielajiem būvniecības konkursiem kļuvusi mazliet sīvāka.

Ne visas sūdzības gan tiek izskatītas, daļu iesniedzēji atsauc paši, secināms no IUB mājaslapā pieejamās informācijas. Neoficiālās sarunās pasūtītāji atzinuši, ka nereti tas varētu būt saistīts ar konkursu dalībnieku vēlmi iegūt mazliet vairāk laika piedāvājumu sagatavošanai. IUB direktores vietniece, Juridiskā departamenta direktore Evija Mugina tam īsti nepiekrīt – tāpēc vien, ka iesniegta sūdzība, pasūtītājam nav jāpagarina procedūra. Bieži redzams, ka sūdzība tiek atsaukta, jo pasūtītājs pats novērš pretendentu konstatētās nepilnības nolikumā, pārskata lēmumus, stāsta E. Mugina. Protams, pilnībā nevar izslēgt arī negatīvus piemērus.

IUB apkopotā informācija liecina, ka pērn izskatīta 141 no 210 iesniegtajām sūdzībām par būvdarbiem, kā arī 17 no 22 pretenzijām par būvuzraudzības un 19 no 23 pretenzijām par projektēšanas konkursiem. Starpība iesniegto un izskatīto sūdzību skaitā skaidrojama gan ar to atsaukšanu, gan IUB beigtu lietvedību, gan faktu, ka daļa decembrī saņemto iebildumu vēl nav izskatīti. Jānorāda arī, ka virkni sūdzību IUB neatzīst par pamatotām vai pietiekami nozīmīgām, lai tās ietekmētu iepirkuma rezultātu.

Iespējams, rekordists

Par vienu no neveiksmīgākajiem pērnā gada būvniecības nozares iepirkumiem varētu uzskatīt konkursu par Siguldas sporta kompleksa projektēšanu un būvniecību, kurā rezultātu joprojām nav.

Visu rakstu Būvprojekti paslīd iepirkumu procedūrās lasiet 20. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru