Valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu — šī frāze nav abstrakts Db izdomājums, bet gan precīzs Latvijas Republikas Satversmes 111. pants.
Diemžēl pēdējā laika notikumi mūsu valstī liecina par ko citu — cilvēkam uz operāciju galda tiek paziņots, ka iecerētā endoprotezēšana viņam tomēr netiks veikta, jo nav naudas, rehabilitāciju valsts neapmaksā, bet, pat nokļūstot ārstniecības iestādē kā akūtam pacientam, kam ir dzīvības briesmas, jārēķinās, ka tikai palātā tiks prasīti 12 lati dienā (nu gluži kā viesnīcā). Savukārt medicīnas personāls tiek vienkārši izmests uz ielas, bet atlikušajiem strādājošajiem piedraudēts — ja tiks iztērēts par kādu tableti vairāk, nekā paredzēts noteiktā laika periodā, par to nāksies piemaksāt no savas kabatas. Šajā kontekstā uzreiz rodas vairāki būtiski jautājumi…
Pirmkārt, vai nebūtu pienācis laiks vēl vienu reizi mainīt konstitūciju, izņemot no tās minēto 111. pantu, tādējādi mēģinot izvairīties no situācijas, kad tūkstošiem šīs valsts iedzīvotāju dodas uz Satversmes tiesu ar prasību nodrošināt viņiem to, ko paredz pamatlikums.
Otrkārt, vai tiešām, realizējot šādu politiku it kā taupības vārdā, valsts amapersonas nebaidās no tā, ka pēc gada, diviem vai trīs būs nepieciešami ļoti lieli līdzekļi gan tāpēc, lai vismaz kaut kādā mērā atjaunotu sabiedrības veselību, gan arī tāpēc, lai atvilinātu uz ārvalstīm aizbraukušos mediķus? Tiesa, veselības ministre Baiba Rozentāle (TP) ir pieprasījusi vairākus desmitus miljonus latu vismaz neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai, taču tas vairāk gan atgādina histērisku mēģinājumu paspodrināt savas partijas spalvas, ņemot vērā, ka viņai nav ne mazāko ideju, no kurienes šo naudiņu varētu paņemt. Citiem vārdiem sakot, to visu redzot, rodas iespaids, ka valdība ir izdomājusi, kā stimulēt vismaz nekustamā īpašuma tirgu, radot iespēju jauna pakalpojuma piedāvājumam — pārdodam zemi kapa vietu ierīkošanai (tiem, kam nav naudas, lai ārstētos).
Ne mazāk optimistiska situācija ir arī citā jomā, par ko būtu jārūpējas valstij — izglītība. Sporta un mūzikas skolas tiek uzkrautas uz vecāku pleciem, bet izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS) to vien dara, kā atkārto — skolas ir pašvaldību ziņā, un es tur neko daudz nezinu. Tā kā arī pašvaldību (maz)turībai ir dažāds līmenis, nebūs brīnums, ja tuvākajā laikā uz skolu varēs doties vien tie, kuriem vecāki līdzi spēs dot noteiktu naudas summu. Pret visu minēto varētu pat pārāk neiebilst, ja vien… Šeit rodas trešais jautājums — interesanti, par ko gan mēs maksājam valstij gana lielas summas nodokļu veidā, ja par katru tās sniegto pakalpojumu «jāpiķo» atsevišķi?! Tāpat taču skaidrs, ka medicīna te ir par maksu, izglītība tūlīt tāda būs, bet pensionāri nopelnīto saņem tikai daļēji. Vēl tikai atliek sagaidīt, ka policijas darbinieki uz izsaukumu brauks tikai tad, ja cietušais apņemsies segt degvielas izdevumus.