Palielinot nākamgad PVN pamatlikmi līdz šobrīd iecerētajiem 22%, reālie iedzīvotāju reālie izdevumi palielinātos. Pie šāda secinājuma ir nonākuši ekonomikas eksperti, un viņu aplēses atšķiras tikai attiecībā uz summu, par kuru šie ienākumi varētu sarukt.
Par to, ka PVN varētu tikt palielināts, gan politiķu un dažādu valsts amatpersonu, gan arī ekspertu līmenī ir ticis runāts jau ilgāku laiku, un tādējādi tas šobrīd nesagādā pārsteigumus. Toties ļoti nepatīkamu pārsteigumu rada fakts, ka šobrīd, runājot par PVN celšanu, netiek runāts par pārējo kontekstu, kādā šī ideja tika apspriesta. Proti, runa vienmēr ir bijusi par to, ka ir ceļami patēriņa, bet samazināmi - darbaspēka nodokļi, tādējādi sabalansējot kopējo nodokļu slogu. Tiesa, ko nozīmē šāda sabalansēšana valdības izpratnē, bija iespējams novērot novembra sākumā notikušajā DB rīkotajā konferencē Biznesa prognozes 2011. Tajā Finanšu un Ekonomikas ministrijas pārstāvji skaidri norādīja, ka sabalansēšana ir tad, kad patēriņa nodokļu likmes tiek celtas, bet darbaspēka nodokļu likmes netiek samazinātas… Protams, dīvaina matemātika, bet tā nu to izprot valdībā.
Ņemot vērā, ka realitātē runa ir par pašu vienkāršāko valsts budžeta konsolidācijas veidu - aklu nodokļu sloga palielināšanu, jautājums šobrīd ir par to, kā uz šādu soli reaģēs patērētāji un bizness. Patērētāju reakcija būs gauži vienkārša - pirkumu saraksts, ejot uz veikalu, kļūs mazāks. Toties nav izslēgts, ka daļa naudas tiks atdota par precēm, kuru tirgotāji no nodokļu samaksas veiksmīgi izvairās. Tādējādi par patēriņa palielināšanos nākamgad, visticmāk, varam aizmirst.
Savukārt biznesa reakcija var izrādīties vēl nepatīkamāka. Kāds mazais uzņēmējs, uzzinot, kādas nodokļu politikas izmaiņas nākamgad gaidāmas, skaidri pateica - man ir vainu jālec Daugavā, vai arī jāpievienojas tiem, kas jau šobrīd dod priekšroku darbībai pelēkajā zonā. Citiem vārdiem sakot, jau šobrīd faktiski ir skaidrs, ka vēl vairāk uzņēmēju izšķirsies par tādu darbības veidu, kas ļautu vismaz daļu nodokļu nemaksāt.
Nedrīkst aizmirst vēl kādu būtisku aspektu. Šaubu nav, ka šādas politikas rezultātā iedzīvotāju labklājības līmenis pieaugt nevar, bet patēriņa cenas gan. Tādējādi tas, ko atsevišķi valdības ministri sauc par ekonomikas izaugsmi, reālajā dzīvē var izrādīties stagflācija. Līdz šim samazinājās petērētāju ienākumi, un mazākas kļuva arī cenas, bet pastāv risks, ka turpmāk, cenas augs, savukārt ienākumi labākajā gadījumā stāvēs uz vietas.
Protams, var apsveikt premjeru Valdi Dombrovski (JL) par izdošanos - panākt, ka aizdevēji ļauj nākamā gada budžetu konsolidēt par 280 milj. Ls sākotnēji plānoto 400 milj. Ls vietā. Tomēr vismaz pagaidām tā vien izskatās, ka tā paša Dombrovska valdība ir gatava nākamgad nobremzēt šogad sasniegto. Tā vietā, lai šo samazinājumu vērstu par labu tautsaimiecības atveseļošanai, tiek plānots to atkal bremzēt, pieņemot ekonomiski nepamatotus lēmumus attiecībā uz nodokļu celšanu.