Citas ziņas

Dienas tēma: Lai nepamostos pie sasistas siles – laiks atjēgties

Sanita Igaune, Māris Ķirsons, Raivis Bahšteins, 26.01.2015

Juris Biķis

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Turpmākajos gados Latvijā izaicinājumu netrūks – ja šobrīd nerisināsim jautājumus, kas saistīti ar globalizāciju, izglītību, urbanizāciju un cilvēku darba gaitām uz ārvalstīm, aina rādās visai drūma, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Pēc 30 gadiem Latvija būs ļoti integrēta Eiropas Savienības (ES) sistēmās, procesos. Būtiski būs pieaugusi tehnoloģiju loma, būs augstāka automatizācija, DB intervijā sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidents, ilggadējais a/s Latvijas finieris un Latvijas Kokrūpniecības federācijas vadītājs Juris Biķis. Savukārt daudzi no jautājumiem, par kuriem šodien notiek asas diskusijas, būs pagātnē. Piemēram, strīds par lauksaimniecības un meža zemēm, kur ainavu bojā «peldošās» lauksaimniecības zemes un pašlaik realitātē ir mežaudze. Zeme kā ražošanas līdzeklis tiks maksimāli izmantota. «Būtiski pieaugs cilvēku mobilitāte, respektīvi, ļaudis dzīvos vienā vietā, bet darbā dosies uz reģiona centru. Nevaru prognozēt migrācijas procesus un līdz ar to arī iedzīvotāju skaitu Latvijā. Pašā Eiropā ir pretrunas migrācijas dēļ – Lielbritānija vēlas apturēt ne tikai trešo valstu, bet pat ES cilvēku došanos uz šo valsti, savukārt citas aiz humāniem apsvērumiem vēlas turpināt imigrantu uzņemšanu,» turpināja J. Biķis. Eiropā daudzās valstīs ir vērojama depopulācija un šo iedzīvotāju nevēlēšanās strādāt vienkāršus darbus, piemēram, sētnieka, oficianta, šofera un celtnieka, kuros labprāt strādā imigranti.

Latvija lielākā mērā būs pārorientējusies uz ekonomisko sadarbību ar ES valstīm un Ziemeļvalstu reģionu. RailBaltica nodrošinās kravu tranzīta plūsmas jaunā virzienā. Zināšanu ietilpīgo pakalpojumu eksports nodrošinās noturīgu pieprasījumu pēc darbaspēka ar padziļinātām informāciju tehnoloģiju zināšanām, DB Latvijas nākotnes ainu prognozēja telekomunikāciju uzņēmuma Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs. Mobilo sakaru jomā jau piecus gadus būs ieviests piektās paaudzes jeb 5G standarts, nodrošinot datu pārraides ātrumu simtos megabitu sekundē. Latvijas iedzīvotāju skaits būs kļuvis mazāks par 10%, taču valsts politika būs atbalstoša viesstrādniekiem no tuvākajām kaimiņvalstīm, īpaši informāciju tehnoloģiju jomas speciālistiem, atzīmēja V. Vancovičs. Savukārt robotu tehnoloģijās Latvija būs viens no pasaules kompetences centriem.

Plašāk lasiet rakstā Lai nepamostos pie sasistas siles – laiks atjēgties pirmdienas, 26. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru