Otrdien, 25. septembrī ASV dolāra vērtība attiecībā latu ir samazinājusies vēl par 0,002 Ls un tagad viens ASV dolārs maksā 0,498 Ls. Šajā gadījumā ieguvēji ir tie, kuriem ir aizņēmumi dolāros, savukārt zaudētāji - Latvijas eksportētāji, Db.lv informē Hansabankas ekonomists Jurijs Māsāns.
"Dolāra kursa kritumam var minēt 2 iemeslus. Pirmais ir tas, ka pagājušās nedēļas sākumā ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) samazinājusi dolāra bāzes procentlikmi par 50 b.p. līdz 4.75%, lai apturētu riskanto kredītu krīzes daudz plašāku negatīvu ietekmi uz privāto patēriņu un ASV ekonomiku kopumā. Rezultātā dolārs zaudēja savu ienesīgumu un finanšu kapitāls sāka plūst no ASV uz Eiropu, kur procentu likmes palika nemainīgas. Tādā situācijā, kad vairākums grib pārdot USD un pirkt EUR, loģiski, ka USD vērtība samazinās, bet EUR vērtība pieaug. Turklāt, tiek prognozēts arī turpmākais dolāra bāzes procentu likmes samazinājums, tāpēc var prognozēt, ka dolārs kļūs vēl lētāks," saka J. Māsāns
"Otrais iemesls ir ne visai labas ziņas par ASV ekonomiku kopumā: samazinājušies mazumtirdzniecības pieauguma tempi, samazinājās darba vietu skaits, strauji pieaug resursu izmaksas," uzskata J. Māsāns.
"Latviju USD vērtības kritums var ietekmēt netieši. Jo, samazinoties dolāra vērtībai pret eiro, automātiski samazinās arī dolāra vērtība pret latu. Šajā situācijā iegūst tie, kuriem ir aizņēmumi dolāros, jo, pirmkārt, samazinās procentu likmes, otrkārt, pats dolārs kļūst lētāks. Varētu vēl piebilst, ka lētais dolārs arī nedaudz samazina inflācijas spiedienu, jo, piemēram, degviela tiek iepirkta par dolāriem, tātad degvielas cenas nepieaug tik strauji, kā tas būtu stiprā USD gadījumā," saka J. Māsāns
"Savukārt zaudē eksportētāji, jo dārgs lats (vai dārgs eiro) nozīmē eksportējamās produkcijas sadārdzināšanos, salīdzinot ar dolāra zonā saražoto. Tādējādi Latvijas eksporta preces (un arī Eiropas preces) kļūst mazāk konkurētspējīgas.
Protams, ka šis fakts rada satraukumu Eiropas valstu vidū. Piemēram, Francijas prezidents N. Sarkozī ir vairākkārt kritizējis Eiropas Centrālās Bankas politiku par eirozonas kūtru ekonomisko attīstību pārlieku stipra eiro dēļ, kas ievērojami kaitē Franču eksportam, samazinot Francijas preču konkurētspēju," uzskata J. Māsāns.