EK prezentē plānu, kā samazināt ASV dolāra milzīgo dominanci pasaules ekonomikā

2018. gada 05. decembris plkst. 17:12
Autors: LETA
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisija (EK) trešdien prezentēja plānu, kura nolūks ir samazināt ASV dolāra milzīgo dominanci pasaules ekonomikā un stiprināt eiro lomu, jo sevišķi enerģētikas darījumos.

Eiropas valstis aizvien vairāk ir neapmierinātas ar dolāra kā rezerves valūtas dominanci, kas sniedz ASV nesalīdzināmu diplomātisko un ekonomisko varu globalizētajā pasaulē.

«Pašreizējā nenoteiktību kontekstā, ņemot vērā tirdzniecības konfliktus un ASV noteiktās eksteritoriālās sankcijas, tirgus dalībnieki lūkojas pēc alternatīvas,» preses konferencē Briselē norādīja Eiropas Savienības (ES) komisārs Pjērs Moskovisī, kurš atbild par ekonomikas un finanšu, nodokļu un muitas lietām.

Nesenākais piemērs, kas sagādājis problēmas ES, ir saistīts ar Irānu, jo starptautiski uzņēmumi, kas vēlas veikt tirdzniecību ar šo valsti vai tajā investēt, neskatoties uz ASV sankcijām, tiek pakļauti iespējai, ka tiem var tikt būtiski apgrūtināti norēķini dolāros.

Eiropas vienotajai valūtai «vajadzētu atspoguļot eirozonas politisko, ekonomisko un finanšu spēku,» uzsvēra EK viceprezidents Valdis Dombrovskis.

EK iecerējusi konsultēties ar tirgus dalībniekiem, jo sevišķi saistībā ar naftas, gāzes un citu izejmateriālu importu, kur dominē dolārs.

Nākamā gada vasarā EK ziņos par konsultāciju rezultātiem un izpētīs iespējas palielināt eiro nozīmību.

Arī aviācijas nozarē, kur lidaparāti ierasti tiek pārdoti par dolāriem, pat ja tos ražojis Eiropas uzņēmums «Airbus», Brisele vēlētos sākt konsultācijas, lai noskaidrotu iespējamos pasākumus eiro lomas veicināšanai.

Jau ziņots, ka EK prezidents Žans Klods Junkers septembrī ikgadējā runā par stāvokli ES uzsvēra, ka jāpanāk, lai eiro būtu lielāka loma starptautiskajos norēķinos.

Dalies ar šo rakstu