Vidējais latvietis – sieviete, kura, dodoties ārā no mājas, ir aizmirsusi uz galda savu mobilo telefonu – tāds priekšstats var rasties, mēģinot sazvanīties ar vidējā latvieša titulu ieguvušo Ilzi Vanagu.
Viņa pati sevi dēvē par blondu mājsaimnieci ar nešpetnu raksturu un intervijā LD saka – latvietis ir izdzīvotājs, cilvēks, kuram jebkuros apstākļos ir jāspēj dzīvot un, vēlams, arī izdzīvot. Tam seko piebilde – vispār jau mēs esam visai ķecerīgi cilvēki, kam patīk izlikties par baltiem un pūkainiem. Sīvā konkurencē ar diviem vīriem tieši Ilze kļuva par «vidējo» LD sadarbībā ar reklāmas aģentūru DDB pirms Latvijas 93. gadadienas rīkotajā konkursā. Iespējams, ka iznākums kādam var šķist negaidīts: lai gan vislielāko atbalstu balsošanā guva mākslinieks Toms Lūsis, LD bija vajadzīgs tieši vidējais – tas, kurš arī fināla balsojumā iegūs vidējo, nevis pirmo vietu.
Pēc Ilzes domām, patriotisms ir cenšanās darīt kaut ko savas valsts labā, kaut vai sakopjot savu sētu un audzinot savus bērnus, ieguldot viņos ar domu, ka viņi taču šeit dzīvos. «Ja jau esmu šeit, tad laikam jau esmu Latvijas patriote,» viņa saka, uzsverot, ka mūsdienās nav nekādu problēmu sapakot čemodānus un aizlaist uz to pašu Īriju, kas sanāk lētāk, nekā aizbraukt no Rīgas uz Ventspili. «Ventspilī gan darbu neatradīsiet, bet Īrijā, visticamāk, atradīsiet,» Ilze saka. Taču savus bērnus viņa audzina par latviešiem: «Mans mērķis ir – lai mani bērni dzīvo pilnvērtīgu dzīvi savā valstī, nevis aizbrauc citur un kļūst par īriem vai angļiem.»
Par ko parasti vedas sarunas, sēžot pie kafijas tases vai pusdienu galda, tiekoties ar kādu laiciņu neredzētiem radiniekiem vai draugiem?
Kā jau parasti – par politiku, par notikumiem, kas ir bijuši tepat uz vietas un citur pasaulē. Protams, katru reizi ir «jāapmazgā» kāda dvēsele – šobrīd topā laikam jau ir (Rīgas mērs Nils) Ušakovs. Par to, kas tiek apspriests presē, parasti arī tiek runāts šādās sarunās. Sakot precīzāk – prese mums parasti pasniedz tās tēmas, par kurām ir vērts runāt. Presei ir pietiekami liels spēks, lai šos procesus ietekmētu – prese var kādu pacelt un var arī nogremdēt.
Pašai kādreiz ir bijusi doma mesties iekšā politikā?
Jā, ir bijusi. Bet laikam jau šī doma vēl nav tik ļoti nostabilizējusies.
Negribas riskēt, bail iedomāties, kā lamās kaimiņi gadījumā, ja tiešām sanāks strādāt Saeimā?
Nu, tā kaimiņu lamāšanās... Tas jau ir normāli – tāpat viņi mani lamā. Ja es kļūtu par politiķi, šī lamāšana vismaz būtu par tēmu, būtu, par ko lamāt. Šobrīd, manuprāt, ir izveidojusies situācija, kad visu nosaka pazīšanās un tamlīdzīgas lietas. Lai reāli ietu iekšā politikā un mēģinātu kaut ko ietekmēt, ir jābūt ar nopietnu «aizmuguri». Tāpat vienkārši doties tajā visā iekšā kā meitenei no tautas – protams, tas ir prezentabli, bet jautājums ir par to, vai pareizi.
Visu interviju ar vidējo latvieti Ilzi Vanagu lasiet jaunākajā biznesa žurnālā LD!