ExpressCredit: Ja pieņems likuma grozījumus, vērsim ciet filiāles reģionos un būsim spiesti atlaist darbiniekus 

Parlamenta vēlēšanu nedēļā Saeimas deputāti galīgajā lasījumā plāno pieņemt nebanku kreditēšanas jomu ierobežojošos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Pēc to stāšanās spēkā nozares uzņēmēji būs spiesti aizvērt daļu filiāļu visā Latvijā. Tas nozīmē, ka cilvēki reģionos zaudēs ne tikai daudzviet tik grūti atrodamo darbu, bet arī iespēju aizņemties nelielas naudas summas, prognozē SIA «ExpressCredit» valdes priekšsēdētājs Agris Evertovskis.

Db.lv, 01.10.2018

Foto: pixabay

«Sliktākajā gadījumā būsim spiesti aizvērt līdz pat 15 lombardu filiālēm visā Latvijā. Īpaši sāpīgi to izjutīs Vidzemē un Latgalē dzīvojošie cilvēki, jo tādās pilsētās kā Viļāni esam ne tikai darbadevējs, kas maksā galvaspilsētas līmeņa atalgojumu, bet arī vienīgā iespēja aizņemties mazas summas uz īsu laiku. Šis finanšu pakalpojums īpaši svarīgs ir tiem cilvēkiem, kuriem ir regulāri, bet salīdzinoši zemi ienākumi, tādēļ ir nepieciešama nauda kaut vai malkas un zāļu iegādei,» norāda A. Evertovskis.

Viņš norāda, ka tad, ja deputāti atstās spēkā partijas «Latvijas Reģionu apvienība» piedāvātos un deputāta Edvarda Smiltēna iniciētos likuma grozījumus, uzņēmums būs spiests aizvērt filiāles reģionos, kur tas ir vienīgā vieta, kur cilvēki var vērsties pēc finanšu palīdzības: Viļānos, Kandavā, Aizputē, Iecavā, Ādažos un Ķekavā. Šajās pilsētās dzīvo vairāk nekā 68 tūkstoši cilvēku, tajā skaitā 12 tūkstoši pensionāru, kuri tiks pilnībā atrauti no jebkādas finanšu sistēmas, norāda uzņēmums.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

«Aizvērsim filiāles arī lielākās pilsētās, kur neesam vienīgie finanšu pakalpojumu sniedzēji, piemēram, Preiļos, Līvānos, Alūksnē un Valkā. Atliek cerēt, ka šeit paliks vismaz kāds vietējais lombardiņš, ja noturēsies. Ja deputāti nobalsos par Latvijas Bankas piedāvāto variantu, kādas piecas filiāles reģionos izdosies izglābt. Būsim spiesti to darīt, jo, lai gan ierobežojumi neattiecas uz lombarda pakalpojumiem, tomēr cenu griesti patēriņa aizdevumiem padarīs filiāles nerentablas,» skaidro A. Evertovskis

Saskaņā ar SIA «ExpresCredit» apkopoto informāciju pēdējo divu gadu laikā uzņēmumā 15 160 Latvijas iedzīvotāju ir aizņēmušies summas ne vairāk kā 100 eiro, bet 15 638 iedzīvotāju - no 101 līdz 200 eiro . Līdz ar izmaiņām likumdošanā, nebanku kreditētājiem šādas summas aizdot būs neiespējami un neizdevīgi. Tāpat nebūs pieejami aizdevumi uz īsāku termiņu nekā četri mēneši. Tas nozīmē, ka vairāk kā 25 000 SIA «ExpressCredit» klientu nāksies aizņemties lielāku summu nekā viņiem vajag un uz garāku termiņu nekā viņiem vajag.

Kā prognozē uzņēmuma vadītājs, aptuveni 1000 strādājošiem klientiem SIA «ExpressCredit» nevarēs neko izsniegt, jo viņu kredītreitings būs pārāk zems, lai kvalificētos.

«Iespējams, priekšvēlēšanu emociju gaisotnē politiķi nav pamanījuši, vai nav vēlējušies pamanīt to, ka atņemot cilvēkiem iespēju aizņemties mazas summas uz īsu laika periodu, papildu slogs var gulties uz pašvaldību budžetiem, jo iedzīvotāji, kuriem pietrūks naudas ikdienas vajadzībām, varēs vērsties tikai un vienīgi pie vietvaras, jo privātie finanšu pakalpojumu nodrošinātāji īstermiņa kredītus vairāk izsniegt nevarēs,» zina teikt SIA «ExpressCredit» vadītājs.

Agris Evertovskis arī norāda, ka viena no tām sabiedrības grupām, kas visvairāk izjutīs likuma izmaiņu negatīvās sekas, būs mazo pensiju (līdz 300 eiro) saņēmēji, kas ir 47% no visiem mūsu valsts senioriem.

«Mūsu pieredze rāda, ka šie cilvēki lielākoties mazās summas aizņemas zāļu iegādei vai komunālo rēķinu nomaksai. Tagad vienīgais salmiņš krīzes situācijā būs cerība, ka atbalstu sniegs pašvaldība, taču ir skaidrs, ka ne visiem šāda finansiālā palīdzība pienāksies un tiks nodrošināta. Tas nozīmē, ka nabadzības līmenis visā valstī, jo īpaši reģionos, būtiski palielināsies,» tā SIA «ExpressCredit» vadītājs.

Tevi varētu interesēt

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien atbalstīja...

Nākamnedēļ, 25.septembrī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas...

Nākamnedēļ, 25.septembrī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas...

Nebanku kreditēšanas nozares darbības aktuālie dati, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības...

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija lūdz Tautsaimniecības komisiju apturēt grozījumu...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

AS «mogo» mainīts valdes sastāvs, liecina kompānijas paziņojums Nasdaq Riga....

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) apturējis SIA «Baltic Finance Fund» izsniegtās...

AS Frigate izveidojusi 100% meitas sabiedrību Lietuvā - Frigate Pay UAB, liecina...

Nākamnedēļ Saeimas sēdē nonāks grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL),...

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien atbalstīja...

Mainīts AS mogo padomes sastāvs, liecina kompānijas paziņojums Nasdaq Riga....

Nākamnedēļ, 25.septembrī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas...

Nākamnedēļ, 25.septembrī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas...

Nebanku kreditēšanas nozares darbības aktuālie dati, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības...

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija lūdz Tautsaimniecības komisiju apturēt grozījumu...