Citas ziņas

FOTO: Latvijas dizaina bagātais mantojums no 1918. līdz 2018. gadam

Lana Jūra, speciāli DB, 16.11.2018

Mākslinieces Aleksandras Beļcovas veidotais šķīvis «Adieu vertu» (1928) - porcelāns, virsglazūras apgleznojums, zeltījums, izgatavots porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcā Baltars« (1924 -1930)

Foto autors Ritvars Skuja, DMDM kolekcija

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijai šodien ir, ar ko lepoties industriālā dizaina jomā – saka zinātāji un pozitīvi domājošie. Nē, Latvijas dizains joprojām ir bērna autiņos – teic skeptiķi. Un kā vieniem, tā otriem ir taisnība.

Pirmās neatkarības laikā uzplaukušās pasaules līmeņa produktu dizaina tradīcijas nobremzēja pusgadsimtu ilgs okupācijas režīms ar bezkvalitātes ražošanu, cenzūru, informatīvo izolētību un atbilstošas izglītības trūkumu. Šie rēgi savienojumā ar resursu trūkumu joprojām klīst apkārt, un jaunajiem Latvijas uzņēmumiem sevis un dizaina apliecināšanā viss jāsāk no baltas lapas.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Lai gan neesam industrijas lielvalsts, ja apkopotu mūsu rūpnieciskā dizaina objektus 100 gadu garumā, sanāktu krāšņa un iespaidīga grāmata. Visos vēstures posmos dizains ir bijis dzīvs un attīstījies. Latvijai ir daudz augstvērtīgu stāstu, ko rādīt pasaulei.

Bez pretenzijām uz aptverošu industrijas apskatu, DB atver un ieskicē dažas lappuses no Latvijas dizaina bagātā mantojuma grāmatas laika posmā no 1918. līdz 2018. gadam.

Šoreiz uz afišas tie stāsti un produkti, kas «nāca pretī un uzrunāja» – ar koncepciju, tehnoloģiju, valodu, risinājumu, inovāciju u.c. Stāsti, kas ar lielāku vai mazāku jaudu stāstīti un sadzirdēti ārpus lokālā konteksta.

Visu rakstu Mūsu stāsti lasiet piektdienas, 16.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!