FOTO: Sveces kaldina ceļu uz neatkarīgu dzīvi 

Dienas laikā biedrības «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi» dienas aprūpes centrā izgatavo dažus desmitus sveču

Anda Asere, 25.11.2019
1/36

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Biedrība «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi» sniedz dienas aprūpes centra pakalpojumu pilngadību sasniegušiem cilvēkiem ar smagiem attīstības traucējumiem. Jau četrus gadus centrā ir sveču darbnīca, kas ir dienas aprūpes centrā integrēta nodarbinātības aktivitāte. «Sveču gatavošana ir ļoti piemērota centra apmeklētājiem, jo šo aktivitāti var sadalīt nelielos posmos, līdz ar to ir iespējams piemeklēt katram cilvēkam darbiņu, kuru viņš spēj veikt. Sveču gatavošanā mēs izmantojam īpašu tehnoloģiju, kas ietver arī terapeitisku efektu,» saka Inga Šķestere, biedrības «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi» valdes priekšsēdētāja.

Viņas skatījumā sveču darbnīca ir lieliska aktivitāte cilvēkiem ar smagiem kustību traucējumiem, jo to iespējams sadalīt dažādos posmos, lai ikviens spētu darboties savu iespēju robežās. Apmeklējot darbnīcas, jaunieši piedalās dažādos sveču tapšanas procesos – lauž parafīna plāksnes, pilda sveču formas utt. «Jaunieši darba procesā strādā, lai sniegtu patīkamas emocijas sveču saņēmējiem. Katrs jaunietis rada unikālas sveces, kas sniedz mīlestību, neviltotu prieku un lepnumu par paveikto,» teic I. Šķestere.

Viņa priecājas, ja cilvēki nāk uz centru iegādāties sveces. Pircējiem tā ir iespēja sastapt jauniešus, kuri tās gatavo. Centrs piedalās dažos tirdziņos, bet ne pārāk bieži. «Mūs parasti uzaicina un tad mēs atsaucamies. Mēs priecātos par iespējām realizēt sveces, piemēram, kādu biznesa konferenču ietvaros. Līdz šim tādu piedāvājumu mums nav bijis,» norāda I. Šķestere.

Blakus produkts

I. Šķestere uzsver, ka sveču darbnīca nav ražotne un sveces ir blakus produkts darbam, ar ko cilvēki centrā nodarbojas. Vienlaikus viņa norāda, ka sveces tiek gatavotas no kvalitatīviem un profesionāliem materiāliem, līdz ar to tas ir kvalitatīvs produkts ar ilgu degšanas laiku un roku darbs ar lielu pievienoto vērtību. «Mēs ļoti lepojamies, ka cilvēki, kuri parasti tiek uzskatīti kā aprūpējami, var radīt skaistu un kvalitatīvu produktu, tā dodot arī savu ieguldījumu sabiedrībā. Taču jāņem vērā, ka darba process ir lēns un apjoms, kuru dienas laikā saražojam ir neliels – daži desmiti sveču,» stāsta I. Šķestere. Darbnīcā darbojas faktiski visi cilvēki, kuri apmeklē dienas aprūpes centru – 18 jaunieši. «Šis ir mūsu biedrības veidots pakalpojums ar mūsu koncepciju, kuru finansē Rīgas pašvaldība,» viņa skaidro.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Grupu mājas izveidei

Lielākā daļa ienākumu no sveču realizācijas tiek novirzīta materiālu iegādei, lai varētu nodrošināt darba procesu. Atlikusī daļa tiek krāta grupu mājas izveidei jauniešiem un pieaugušiem cilvēkiem ar smagiem attīstības traucējumiem. «Mēs apzināmies, ka ar sveču tirgošanu nesakrāsim tik daudz naudas, tomēr mums ir ļoti svarīgi, ka paši darām visu, kas ir mūsu spēkos, lai izveidotu mūsdienīgu mājokļa pakalpojumu. Protams, mums ir nepieciešams lūgt arī atbalstu ar ziedojumiem,» saka I. Šķestere.

Stāstot par grupu māju, viņa teic, ka Rīgā plānotas četras mājas, kur katrā dzīvo četri cilvēki – kopā 16. Mājas būs savienotas, bet katram iemītniekam būs sava privātā dzīvojamā telpa ar savu vannas istabu. Papildus būs koplietošanas telpas – vieta, kur gatavot ēst un arī telpa kopīgām aktivitātēm. «Mājā būs personāls, kurš sniegs iemītniekiem nepieciešamo atbalstu, jo neviens no tās iemītniekiem nevar dzīvot bez atbalsta un palīdzības ikdienas aktivitātēs. Grupu māja ir mājokļa pakalpojums, bet dienas laikā iemītnieki būs nodarbināti dienas centrā vai darbnīcā,» atklāj I. Šķestere.

Jauniešu grupu mājas izveide ir būtiska, jo plānots, ka tur varēs dzīvot personas, kas sasniegušas 18 gadu vecumu, kurām ir grūtības dzīvot patstāvīgi, tāpēc nepieciešams liels atbalsts. «Tā varam sniegt iespēju cilvēkiem ar invaliditāti dzīvot neatkarīgu dzīvi un palīdzēt veiksmīgi iekļauties sabiedrībā,» skaidro I. Šķestere.

Nebūt izolētiem

Biedrība «Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi» ir dibināta 2009. gadā un apvieno cilvēkus ar invaliditāti, viņu ģimenes locekļus, sociālo pakalpojumu sniedzējus, speciālistus un cilvēkus, kuriem ir svarīga iekļaujoša sabiedrība.

Veidojot biedrību, tās mērķis bija sniegt iespēju jauniešiem ar smagiem kustību traucējumiem veiksmīgi integrēties sabiedrībā, nevis tikt izolētiem kādā aprūpes iestādē. Biedrības aktivitātes vērstas, lai radītu saikni ar sabiedrību. Jauniešiem ar smagām invaliditātes problēmām biedrība sniedz iespēju radoši izpausties un justies vajadzīgiem. Ikdienā jaunieši dzīvo ģimenēs un nav izolēti no sabiedrības. «Vecāki nekļūst jaunāki un nogurst. Tas ir tikai normāli, ja cilvēkam ir iespējama sava neatkarīga dzīve, neskatoties uz to, ka ir ļoti smagi attīstības traucējumi. Tie jau nenosaka cilvēka būtību. Cilvēks, pirmkārt, ir vienkārši cilvēks!» tā I. Šķestere.

Sveču darbnīca nav vienīgā centra aktivitāte cilvēkiem, kuri to apmeklē, taču kā nodarbinātības un darba prasmju apguves aktivitāte tā ir vienīgā, jo cilvēkiem ir ļoti smagi traucējumi un līdz ar to ir jāatrod tāda nodarbinātības aktivitāte, kurā viņi varētu iesaistīties. «Mēs daudz strādājam ar ikdienas prasmju apguvi, ar kognitīviem uzdevumiem, piemēram, sīkās motorikas un uzmanības treniņiem, dažādiem šķirošanas uzdevumiem, darbu pēc parauga. Tāpat uzmanību pievēršama fiziskām aktivitātēm,» saka I. Šķestere.

Tevi varētu interesēt

Sociālā uzņēmuma izveide Liepājas Neredzīgo biedrībai (LNB) dotu iespēju nodarbināt vēl lielāku...

Mūsdienās ir tikai normāli domāt, kāda ir uzņēmuma un indivīda radītā sociālā...

Līdz 7. oktobrim tie, kam ir ideja par sociāla uzņēmuma veidošanu, vai arī...

Labdarības veikali palīdz ne vien cilvēkiem ar ierobežotiem ienākumiem, tie arī saudzē...

Pirms gada tika pieņemts Sociālā uzņēmuma likums, kas definē šo jomu un...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Šonedēļ rubrikā "Kā top?" portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā uzņēmumā "Sveet Memory"...

Igaunijas lielākās salas Sāremā galvenie apskates objekti - Kāli meteorīta krāteris apriņķa...

“Es šuju ādu jau trīsdesmit gadus. Tagad ir pienācis tas brīdis, kad...

Sociālā uzņēmuma izveide Liepājas Neredzīgo biedrībai (LNB) dotu iespēju nodarbināt vēl lielāku...

Ziemassvētku tirdziņi Rīgā jau trešo gadu atzīti par ekonomiski izdevīgākajiem Eiropā, liecina...

Rīgā norisinājies inovāciju konkursa «EIT Jumpstarter» fināls, kurā apbalvoja labākos Eiropas...

SIA Upstreak izstrādātā spēle Oligarhi ir populārās spēles Mafija mazāk vardarbīga versija...

Ēdamkafijas tāfelīšu «Coffee Pixels» ražotājs SIA «Solid Coffee» saņēmis 200 tūkstošus...

Strādājot individuāli, var sasniegt konkrētus rezultātus, taču daudz vairāk ir iespējams panākt,...

Iegūstot dažādus datus no viedtālruņa, aizdevumu salīdzināšanas risinājums Jeff App palīdz...