Gernots Raiters: mēs garantējam drošu iespēju parūpēties par savu nākotnes labklājību 

Tuvākajos piecos gados Latvijas dzīvības apdrošināšanas tirgus strauji attīstīsies, prognozē koncerna Grazer Wechelseitige Versicherung AG (Grawe) direktoru padomes priekšsēdētāja vietnieks Gernots Raiters (Dr. Gernot Reiter). G.Raiters piekrita nelielai sarunai par sasniegto un nākotnes plāniem tieši Latvijas tirgū neilgi pirms koncerna Grawe 190.gadu jubilejas pasākuma Rīgā.

, 2018. gada 19. jūlijs plkst. 0:03

Koncerns Grawe Latvijas dzīvības apdrošināšanas tirgū darbu sāka 2005. gadā, par savu produktu pārdošanas starpnieku izvēloties vietējo uzņēmumu Eurolife Latvia SIA. Kā vērtējat līdzšinējos sasniegumus?

2005. gadā koncerna vadības līmenī pieņēmām lēmumu sākt darbību Latvijā, taču šo mērķi nācās visai pamatīgi argumentēt korporācijas īpašniekiem, kuri uzdeva ļoti konkrētu jautājumu – kādas biznesa iespējas vispār ir Latvijā, un kāpēc mēs par to esam tik pārliecināti? Jo tobrīd Latvijā dzīvības apdrošināšanas tirgus nebija īpaši aktīvs. Taču uzņēmuma menedžmenta arguments, aizstāvot savu plānu, bija tieši saistīts ar šo faktoru, jo mēs Latvijas dzīvības apdrošināšanas tirgū tobrīd saskatījām lielu izaugsmes potenciālu. Pasaules tendences liecina, ka tuvākajā nākotnē samazināsies valsts pienesums iedzīvotāju ilgtermiņa finansiālās labklājības nodrošināšanā, taču mēs – cilvēki – par laimi, dzīvojam ilgāk, tāpēc vecumdienu nodrošināšana ar uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas instrumentiem šobrīd ir īpaši nozīmīga. Un mūsu 13 aizvadītie darbības gadi Latvijā ir pierādījuši, ka mūsu toreizējās prognozes bija absolūti precīzas. Pat vēl vairāk – sasniegtais pārsniedz sākotnējās cerības.

Kas tieši no plānotā ir sasniegts, bet ko nav izdevies sasniegt?

Mūsu koncerna Grawe sadarbība ar vietējo partneri Eurolife Latvia SIA pārsniedza cerēto. Gan Latvijā, gan Lietuvā šajā laikā Eurolife ir būtiski attīstījies. Un cik veiksmīgi attīstīsies mūsu produktu pārdevējs – šajā gadījumā Eurolife – mēs nevarējām toreiz pilnīgi droši noprognozēt. Tas, ko Grawe no sevis var piedāvāt, ir augsta līmeņa serviss klientiem un procesu administrēšana, jo mums šajā jomā ir 190 gadu pieredze. Tas, kas ne tik veiksmīgi attīstījās – sākotnēji bijām plānojuši savu produktu pārdošanā sadarboties ar vietējām bankām, tomēr šis virziens neattīstījās.

Vai nebija intereses no banku puses?

Redziet, tieši tāpat kā cilvēku savstarpējās attiecībās, arī biznesā ir divas puses. Un mūsu ieceru virzienā nevienai no pusēm iespējamās sadarbības nosacījumi tobrīd nebija pietiekami interesanti. Taču tas nenozīmē, ka mēs kādā brīdī nemēģināsim vēlreiz uzsākt sarunas ar bankām par iespējamu sadarbību. Taču pagaidām šis jautājums nav aktuāls.

Vai ir atšķirība starp klientiem Latvijā un Lietuvā un citām Eiropas valstīm attiecībā uz interesi iegādāties jūsu apdrošināšanas produktus?

Gan Latvijas, gan citu Eiropas valstu tirgiem kopīgs ir tas, ka ir grūti pārdot apdrošināšanas produktu klientam, ja līguma termiņš ir 25 gadi. Tāpēc ļoti lielu darbu ir jāiegulda mūsu apdrošināšanas produktu pārdevējiem - viņiem jāpiemīt ļoti lielam talantam pārliecināt cilvēkus par šī produkta nepieciešamību, sagaidāmajiem ieguvumiem. Un šis ir raksturīgi visām valstīm. Tāpēc arī mēs savus produktus nevaram realizēt ar attālinātās pārdošanas, piemēram, interneta, starpniecību. Tas vienkārši nedos gandrīz nekādu rezultātu, jo klientam ir nepieciešama individuāla saruna, būtībā konsultācija, kā visdrošāk un izdevīgāk investēt savus brīvos līdzekļus, lai tie nākotnē nestu viņam peļņu un finansiālo stabilitāti. Taču tieši Latvijas tirgū pozitīva iezīme ir – ja klients ir pieņēmis lēmumu turpmākos 20-25 gadus maksāt apdrošināšanas prēmijas, viņi arī paliek uzticīgi Grawe produktiem, proti, Latvijas tirgū apdrošināšanas līgumu pārtraukšana pirms termiņa ir daudz retāka kā citās valstīs. Mūsuprāt, tam ir divi iemesli. Pirmkārt, tas liecina par Eurolife darbinieku augsto profesionalitāti, izskaidrojot klientiem piedāvātā produkta ieguvumus. Bet otrs iemesls ir valsts ekonomikas attīstība, jo cilvēkiem ir pietiekami augsti ienākumi, kas ļauj atlicināt noteiktu naudas summu no ikmēneša ienākumiem, lai veiktu regulāras apdrošināšanas prēmiju iemaksas.

Atšķirībā no vairuma Eiropas valstu, Latvijas iedzīvotāji pēdējo 25 gadu laikā ir pieredzējuši daudz vairāk dažādu finanšu krīžu ar ienākumu krišanos. Un tomēr – jums izdodas cilvēkus pārliecināt piekrist uz tik ilgu termiņu noslēgt šādus līgumus?

Manuprāt, tā ir apziņa, ka ir svarīgi arī personīgi rūpēties gan par savām vecumdienām, gan arī nodrošinājumu savai ģimenei, neizslēdzot iespējamību, ka ar pašu var notikt kāda nelaime. Protams, tas ir atkarīgs arī no sabiedrības mentalitātes.

Kādi ir jūsu plāni Latvijā nākamajos trijos līdz piecos gados?

Mēs jūtam, ka visā Eiropā ir sagaidāms ekonomikas uzplaukuma turpinājums, par ko liecina arī mūsu apdrošināšanas produktu pārdošanas apjomu pieaugums pēdējo gadu laikā. Prognozējam, ka Latvijas tirgū pieaugs ne tikai Grawe darbības rezultāti, bet pieaugs dzīvības apdrošināšanas nozare kopumā. Tāpēc sagaidām, ka noslēgto jauno apdrošināšanas līgumu skaits nākotnē viennozīmīgi pieaugs. Turklāt tuvākajos gados mēs uzsāksim izmaksāt pirmās summas par pirmajiem apdrošināšanas līgumiem, kas savulaik tika noslēgti uz 15 gadu termiņu, un kuriem tieši šobrīd beidzas termiņš. Tuvākajos 3-5 gados šādas izmaksas notiks par lielu skaitu līgumu, un šie mūsu klienti katrs personīgi pārliecināsies, ka mēs patiešām pildām savus pirms 15 gadiem dotos solījumus, jo viņi saņems reālu naudu savos norēķinu kontos. Manuprāt, tas būs pats labākais apliecinājums tam, ka klienti ir pamatoti uzticējuši mums savu naudu. Tajā pašā laikā mēs arī rēķināmies ar lieliem izdevumiem šajā periodā tieši Latvijā. Taču turpinot par jūsu minētajiem 3-5 gadiem - tas gan nav saistīts ar Latviju vai tās valdību, bet gan Eiropas Centrālo banku (ECB) – mēs patiešām vēlētos, lai tiktu mainīta līdzšinējā ECB politika, uzturot ļoti zemas noguldījumu procentu likmes. Saprotams, ka pasaules finanšu krīzes laikā tas bija instruments, lai stabilizētu un stimulētu Eiropas ekonomiku. Taču šobrīd aizvien spēkā esošās ļoti zemās likmes nekādā veidā nedod labumu Eiropas iedzīvotājiem, tāpēc būtu īstais laiks paaugstināt šīs likmes, jo te ir runa par gan Latvijas, gan visas Eiropas iedzīvotāju labklājības nodrošināšanu ilgtermiņā, taču ilgtermiņa ieguldījumu sistēmas nevarēs pastāvēt, ja tās faktiski strādās ar zaudējumiem.

Ja nav noslēpums, kur jūs investējat klientu naudu?

Mēs viennozīmīgi šo naudu neinvestējam bitcoin virtuālajā valūtā. Mūsu prioritāte ir kapitālieguldījumu drošība. Šodien mēs svinam Grawe dibināšanas 190.jubileju, un mūsu dibinātājs šo uzņēmumu radīja kā solidāra riska uzņemšanās organizāciju, nevis kā spekulāciju instrumentu. Tāpēc visus šos 190 gadus klientu naudu ieguldām finanšu instrumentos ar visaugstāko drošības un stabilitātes rādītāju. Proti, šos līdzekļus investējam trijos virzienos. Pirmais virziens ir Eiropas valstu ilgtermiņa valsts obligācijas. Patlaban gan šis virziens savā ziņā ir liels izaicinājums, jo pašreizējās valstu obligāciju procentu likmes ne īpaši motivē investēt šajos vērtspapīros. Taču liela daļa naudas valstu obligācijās tika ieguldīta pirms ilgāka laika ar termiņu 30-40 gadi ar attiecīgi gana pievilcīgām procentu likmēm, līdz ar to šobrīd mēs pietiekami veiksmīgi nopelnām no šiem ieguldījumiem. Otrs virziens - gan salīdzinoši neliels - ir investīcijas dažādu uzņēmumu akcijās. Savukārt trešais virziens ir saistīts ar vienu no Grawe korporācijas biznesa virzieniem – mēs lielu daļu klientu naudas ieguldām nekustamajā īpašumā. Grawe īpašumā šobrīd ir nekustamais īpašums aptuveni 800 tūkstošu kvadrātmetru platībā, kas tiek ļoti veiksmīgi izīrēts, un kurā dzīvo kopumā 30-35 tūkstoši cilvēku. Līdz ar to arī Latvijas klientu mums uzticētā nauda ļoti veiksmīgi tiek investēta nekustamajā īpašumā Austrijā.

Kāds ir klienta peļņas procents no dzīvības apdrošināšanas?

Tie ir 2,75% gadā. Ja klients vēlētos pats, piemēram, investēt šobrīd valsts obligācijās, viņa gada peļņa šobrīd būtu tikai 0,2%. Ar to gribu uzsvērt – ieguldījums ilgtermiņa uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā ir šobrīd viens no drošākajiem un izdevīgākajiem veidiem, kā katrām personīgi parūpēties par savu un savas ģimenes labklājību nākotnē.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

Egļu un priežu skujas var kļūt par vienu no Latvijas bioekonomikas stūrakmeņiem,...

Ēdināšanas biznesa veiksme tikai desmit procentu apmērā atkarīga no garšīgas kotletes, uzskata...

Jau tuvāko gadu laikā Andrejsala var kļūt par dinamiskāko attīstības vietu, jo...

No šīs sadaļas
2018. gada 08. augusts plkst. 0:05

Vai vēlaties pienācīgi un kvalitatīvi aprīkot plašas un modernas noliktavas, kurās ir...

2018. gada 15. jūlijs plkst. 0:03

Mūsdienās internetā iespējams nopirkt gandrīz visu, taču pirms pirkuma veikšanas nepieciešams...

2018. gada 14. jūlijs plkst. 0:03

Izskatot kredītu piedāvājumus, vienmēr redzam brīdinājumu par apdomīgu aizņemšanos, taču,...

2018. gada 30. jūnijs plkst. 0:03

Jau atkal pēkšņi izdevumi? Pietrūkst naudas svarīgiem tēriņiem? Ne katram cilvēkam ir...

2018. gada 15. jūnijs plkst. 0:03

Neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir apveltīts ar plašu iztēli un spēj...

2018. gada 12. jūnijs plkst. 0:03

Uzņēmumiem, kuri vēlas palielināt ražošanas un pārdošanas apjomus, ir jāveic investīcijas,...

2018. gada 06. jūnijs plkst. 18:03

Ja jums liekas, ka ir labi, tad, iespējams, tā arī ir, bet...

2018. gada 05. jūnijs plkst. 10:03

MyTaxi, Moia, e-mobilitāte, autonomās mašīnas – runājot par digitalizāciju, mobilitāte ir sektors,...

2018. gada 02. jūnijs plkst. 0:05

Neatkarīgi no tā, vai vēlaties atstāt labu pirmo iespaidu vai radīt patīkamu...

2018. gada 30. maijs plkst. 0:05

Aktīvajā Hanzas laikā, 15. un 16.gadsimtā, Valmiera bija izdevīga tikšanās vieta, jo...