Ierobežojot likmes, finansējums kļūs nepieejams

2018. gada 11. jūlijs plkst. 11:11
Autors: Elīza Grīnberga - speciāli DB
Dalies ar šo rakstu

Nepārdomāti lēmumi aizvērs durvis patēriņa kredītiem gan banku, gan nebanku aizdevēju sektorā

Nebanku kreditēšanas nozarei iepriekšējos gados piemērota strikta likumdošana, tādēļ vēl papildu ierobežojumi izkropļos tirgu un daļai iedzīvotāju finansējums kļūs nepieejams gan nebanku, gan banku sektorā, kā arī pastāv iespējamība, ka attīstīsies nelegālais tirgus.

Priekšvēlēšanu laiks

Latvijas Reģionu apvienība nesen rosinājusi grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), kas liek ierobežot patēriņa kredītu kopējās izmaksas līdz 0,07% dienā, un šie grozījumi patlaban pieņemti Saeimā 1. lasījumā. Tas nozīmē, ka gan bankas, gan nebanku aizdevēji varēs izsniegt aizdevumus, kuru gada kopējā likme nepārsniedz 25%. Ja šie grozījumi likumā tiks pieņemti, legālais nebanku aizdevēju sektors var izzust, atzīst tirgus dalībnieki. Aizdevēji vērtē, ka tas ir absurds priekšlikums, kas izteikts, lai vairotu partijas popularitāti priekšvēlēšanu laikā, tādēļ atbildīgajām institūcijām šobrīd nevajadzētu pārsteigties ar lēmumu pieņemšanu, bet uzklausīt tirgus dalībnieku viedokli un veikt padziļinātu analīzi par šādu grozījumu ietekmi uz tirgu.

«Grozījumi PTAL ir pārsteidzīgi un sagatavoti, neņemot vērā nozares un atbildīgo iestāžu viedokļus, tie iesniegti Saeimā, apejot ierasto likumdošanas kārtību un pieņemti 1. lasījumā nākamajā dienā pēc to iesniegšanas. Mūsu ieskatā, šāds likumdošanas process tiesiskā valstī nav pieņemams,» uzsver SIA Aizdevums.lv valdes priekšsēdētājs Raivis Ruskulis. Pēc viņa domām, valsts ir tiesīga ierobežot brīvo tirgu, tomēr ierobežojumiem jābūt pamatotiem un samērīgiem. Politiķu izvirzītos mērķus tiek plānots sasniegt ar pārmērīgiem līdzekļiem, kas nesniegs cerēto rezultātu, gluži pretēji, pasliktināsies Latvijas uzņēmējdarbības vides paredzamības un drošuma rādītāji, kas neapšaubāmi ir slikts signāls ārvalstu investoriem, atzīst kompānijas vadītājs.

Turklāt dati liecina, ka pēdējo gadu laikā kavētāju īpatsvars nebanku aizdevēju portfelī sarūk un maksātspēju kompānijas analizē, izvērtējot aizvien plašāku informāciju par aizņēmēju. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) statistika rāda, ka bez kavējuma kopējā nebanku aizdevēju kredītportfelī 2017. gada 31. decembrī jau bija 87,17%, patēriņa kredīti bez kavējuma šajā laikā bija 84,97%, bet distances kredītu portfelī bez kavējuma – 77,58% kredītu. Tāpat vidējās svērtās aizņēmuma likmes patēriņa kredītiem ar atmaksu vienā maksājumā un termiņu līdz 14 dienām kopš 2015. gada ir samazinājušās aptuveni četras reizes, bet distances kredītu ar atmaksu viena maksājumā un termiņu līdz 14 dienām vidējās svērtās aizdevuma likmes 2017. gadā pakāpeniski dila, gadu noslēdzot 92,81% līmenī, stāsta 4finance Latvia izpilddirektors Gvido Endlers.

Visu rakstu Ierobežojot likmes, finansējums kļūs nepieejams lasiet 11. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu