Investors: Klimata izmaiņas novērtēt grūti 

Klimata pārmaiņas dažus var ievainot vairāk; var rasties arī iespējas.

Jānis Šķupelis, 30.1.2019

Foto: pixabay.com

Pēdējā laikā populāri spriest par globālajām klimata pārmaiņām un to, kā tās jau ietekmē un turpinās ietekmēt mūsu dzīvi nākotnē. Daudz tiek teikts, ka tas potenciāli mainīs arī uzņēmējdarbību, un dažas kompānijas klimata pārbīdes ietekmēs vairāk. Vēl nupat notikušajā pasaules vareno sapulcē Davosā lielāko risku topa augšgalā tika izcelta tieši ekstremālu laika apstākļu un dabas katastrofu iespējamība. Tāpat gandrīz tikpat aktuāla problēma tiek saskatīta tajā, ja pasaule nespēs piemēroties globālajām klimata pārmaiņām, ko var sarežģīt arī mazāk siltas starptautiskās attiecības.

Šobrīd pastāv pieņēmums, ka notiekošie procesi novedīs pie tā, ka nākotnē gaidāmas, piemēram, biežākas un stiprākas vētras, un arī globālie investori uzdod arvien vairāk jautājumu, kas saistīti ar uzņēmumu/to ieguldījumu ievainojamību attiecībā pret šādiem faktoriem. Daudzas kompānijas tas ietekmē negatīvi, bet nebūt nav izslēgts, ka tas arī rada pieprasījumu pēc atsevišķiem produktiem un pakalpojumiem (nopostītais galu galā ir jāuzbūvē atpakaļ). Ja par īstermiņa akciju cenu izmaiņām, tad bieži vien dažādas dabas katastrofas vienu no negatīvākajām ietekmēm mēdz atstāt uz apdrošinātājiem. Pēc pagājušā gada ASV vētrām investori steidzās iegādāties, piemēram, Home Depot un būvniecības materiālu uzņēmuma Lowe’s akcijas.

Pēdējā laikā arī arvien vairāk lielo uzņēmumu, informējot par savu peļņu, piebilst, ka dabas uzvedībai un klimata izmaiņām var būt jūtama ietekme uz to finanšu sniegumu gan īstermiņā, gan ilgākā termiņā. Turklāt ietekme mūsu arvien globalizētākajā pasaulē var būt arī nosacīti pastarpināta. Iespējams, kāds klimata izaicinājums vai dabas katastrofa arī nenoposta vai netraucē kāda konkrētā uzņēmuma ražotni. Tiesa gan, kaut kur problēmas var būt, piemēram, ar vajadzīgo detaļu vai izejvielu piegādātājiem, kas tad attiecīgi traucē vai sadārdzina procesu arī pirmajam uzņēmumam.

Interesanti, ka finanšu ziņu portāls Barrons, sadarbojoties ar izpētes uzņēmumu Four Twenty Seven, apkopojis topu, kurā tiek izceltas tās ASV Standard & Poor’s 500 indeksa aprēķinā iekļautās kompānijas, kurām klimata pārmaiņu riski ir vislielākie, un tās, kurām tie ir vismazākie. Galvenokārt šoreiz pētīs, kur atrodas kompānijas infrastruktūra, no kā arī izdarīti attiecīgie secinājumi par risku. Tāpat aprēķinā tika iekļauti uzņēmuma ar klimata izmaiņām saistītie gala tirgus un piegāžu riski. «Mēs stabili virzāmies «jaunā normālā» virzienā, kur miljardu dolāru dabas katastrofas ir regulāra parādība.

Visu rakstu Klimata izmaiņas novērtēt grūti lasiet 30. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!