SIA Otaņķu dzirnavnieks realizē divus projektus ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu un cer nākamgad 30 procentus no saražotā realizēt aiz Latvijas robežām.
Oktobrī noslēdzies projekts uzņēmuma ražotās produkcijas pievienotās vērtības paaugstināšanai. Tas ieguvis 80 tūkstošus latu Eiropas Savienības līdzfinansējuma, no pašu līdzekļiem ieguldot ap 100 tūkstošiem latu, stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Ričards Riepšs. Par šo naudu izremontēta noliktavas ēka, iegādāta jaudīgāka graudu malšanas iekārta un uzstādīti jauni autosvari. Jau izsludināts konkurss iekārtu piegādei un uzstādīšanai vēl viena projekta ietvaros. Par aptuveni 150 tūkstošiem latu paredzēts uzstādīt jaunas graudu uzglabāšanas tvertnes un jaunu miltu uzglabāšanas bunkuru. Iecerēts arī uz vietas ražotnē uzstādīt laboratorijas iekārtu nepārtrauktai kvalitātes kontrolei, jo līdz šim visi laboratorijas darbi bija jāveic Liepājā.
Iesoļo Lietuvā
«Mēs ne vien palielinājām jaudas un ieviesām mazumtirdzniecībai piemērotus fasējumus, bet arī ievērojami uzlabojām miltu kvalitāti. Klienti kļūst prasīgāki, jo miltu kvalitāte visvairāk ietekmē maizes kvalitāti, un maizes tirgū ir ļoti asa konkurence,» projekta ieguvumus uzskaita R. Riepšs. Otaņķu dzirnavnieka produkciju pērk ceptuves visā Kurzemē, fasētos miltus izplata arī Rimi un Maxima tīklos. Uzņēmums ražo rudzu miltus, miežu putraimus un grūbas. Tagad tas aktīvi lūkojas Lietuvas virzienā – Klaipēdā ir lieli maizes ražošanas uzņēmumi. «Lietuvā gan jākonkurē ar poļiem, kas piedāvā zemas cenas, taču ļoti nekvalitatīvus miltus,» stāsta uzņēmējs. Otra problēma ir PVN. Eksportētājam, kas Latvijā iepērk izejvielas, pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtība nozīmē iesaldētu naudu un sarežģītu birokrātiju. Lai izvairītos no šīm problēmām, nākas eksporta produktiem arī izejvielas iepirkt Lietuvā. «Zaudētāji ir Latvijas zemnieki,» atzīst R. Riepšs. Taču Lietuvas tirgus ir salīdzinoši liels un Otaņķiem tuvāk nekā Vidzeme vai Latgale. Eksports sākts ar nelieliem apjomiem, taču jau nākamgad varot cerēt, ka aptuveni 30 % no saražotā Otaņķu dzirnavnieks realizēs ārpus Latvijas.
Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.