Valsts uzraudzība mežos paliks bez virsmežniecībām, piektdien informē laikraksts Dienas bizness.
To paredz Valsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektora Jāņa Kinnas iesniegtais VMD strukturālās optimizācijas modelis. Vai tas tiks īstenots dzīvē, ir atkarīgs no zemkopības ministra Jāņa Dūklava lēmuma. Zemkopības ministrijā iesniegtais optimizācijas plāns paredz virsmežniecību uzdevumu sadali starp mežniecībām un VMD centrālo administrāciju, bet mežniecību skaitu samazināt no pašreiz esošajām 77 līdz 35-50, savukārt nelielās mežniecības, kas atrodas novadu administratīvajos centros vai iedzīvotājiem izdevīgās vietās, plānots pārveidot par mežniecību struktūrā esošiem klientu apkalpošanas punktiem, kopskaitā 22-27, šajos punktos darbinieki tiks pilnvaroti pieņemt konkrētus lēmumus.
J. Kinna atzīst, ka, precizējot mežniecību robežas, iespējams izlīdzināt amatpersonu noslogojumu. «Analizējot Meža valsts reģistra informāciju par pieņemto lēmumu apjomu, konstatēts, ka 90% no kopējiem VMD pieņemtajiem lēmumiem tiek pieņemti pirmajā līmenī, t. i., mežniecībās, nepilnos 10% gadījumos - otrajā - virsmežniecību līmenī ir nonākuši vien atsevišķi sarežģītāki jautājumi,» zina teikt J. Kinna. Viņaprāt, šis ir vienīgais saprātīgais lēmumu pieņemšanas līmeņu samazinājums.
«Tehnoloģiju ērā ir jābūt e-pakalpojumiem arī VMD, tāpēc ir vajadzīgas izmaiņas normatīvajos aktos, turklāt jāpārtrauc funkciju dublēšana starp dažādām iestādēm,» uzsver viens no lielākajiem mežu īpašniekiem Latvijā Edgars Dupužs un aicina iepazīties ar Igaunijas piemēru. Viņš norāda, ka nezina J. Kinnas iesniegto modeli, taču optimizācija VMD nedrīkst palielināt mežu īpašnieku tēriņu pieaugumu. «Domāju, ka katram kokam nav vajadzīgs savs mežsargs, turklāt vajadzētu pavērtēt iespējas VMD apvienot ar Dabas aizsardzības pārvaldi,» tā E. Dupužs. Savukārt J. Dūklavam adresētā vēstulē, kuru parakstījuši 276 mežu īpašnieki, pausta kategoriska nostāja pret mežniecību integrēšanu virsmežniecībās.