Likumi

Koncentrēsies uz tiesnešu specializēšanu

Elīna Pankovska, 04.09.2018

Nauris Grigals, ZAB TGS Baltic zvērināts advokāts.

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tiesu specializācija ļautu tiesnešiem detalizētāk iedziļināties noteiktu kategoriju lietās, tomēr atsevišķas specializētās tiesas veidot nav plānots.

Noteikti ir jāturpina tiesnešu specializācija, ietverot arī tādas jomas, kuras pagaidām vēl ir pavisam jaunas un kurās trūkst prakses, norāda tieslietu jomas speciālisti. Arī Tieslietu ministrijā (TM) akcentē: tiesnešu specializācija ir praksē pierādīts instruments, kā nodrošināt augstāku tiesas procesu un nolēmumu efektivitāti, kā arī kvalitāti gadījumos, kad lietas izskatīšanai nepieciešamas īpašas zināšanas vai īpaša apmācība.

Speciālas piekritības tiesu veidošana var sadrumstalot esošo tiesu iekārtu. Jaunu, speciālu tiesu izveide noteikta veida lietu izskatīšanai, piemēram, darba strīdu, ģimenes lietu, komerclietu u.c. Latvijas apstākļos pieejamā budžeta un lietu skaita, pēc TM domām, vērtējama kritiski, jo atsevišķas tiesu iestādes izveide nav piemērotākais līdzeklis procesuāla rakstura problēmu risināšanai.

ZAB TGS Baltic zvērināts advokāts Nauris Grigals atgādina, ka līdz šim tiesu un tiesnešu specializācija tiesu darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai nav ļoti plaši izmantota. Latvijā ir tikai viena specializēta tiesa – administratīvā tiesa, neskaitot Satversmes tiesu, kas ir specifisks institūts. Plašāk tiek izmantota jau piesauktā tiesnešu specializācijas iespēja. «Tā kā pavisam nesen realizēta vispārējās jurisdikcijas tiesu strukturālā reforma, specializēto tiesu kā atsevišķas struktūras tiesu sistēmā izveide būtu sarežģīta, un tas arī nebūtu nepieciešams. Tai pašā laikā tiesnešu specializācija noteikti būtu jāturpina. Viens, vēl pilnībā neapgūts lauks, ir šaurāka tiesnešu specializācija vispār. Pirmās instances tiesas tiesnesis nereti vienlaikus skata visu kategoriju lietas (civillietas, krimināllietas, administratīvo pārkāpumu lietas). Tas neveicina ne efektivitāti, ne arī kvalitāti. Tiesnešu specializācija, iesākumā pa tiesību grupām (noteikts tiesnešu loks tiesā skata tikai civillietas vai tikai krimināllietas) un tālāk arī pa nozarēm (tiesnesis skata tikai, piemēram, ar mantojuma un ģimenes tiesībām saistītas lietas, un tml.), noteikti dotu ievērojamus uzlabojumus gan procesa kvalitātē, gan ātrumā,» viņš uzskata.

Visu rakstu Koncentrēsies uz tiesnešu specializēšanu lasiet otrdienas, 4.septembra laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru