Latviešiem IT nozares pasaulē «izsisties» palīdz igauņi 

Latvija pašlaik neparedz līdzekļus informācijas tehnoloģiju (IT) nozares pārstāvniecības atvēršanai Silīcija ielejā un plāno izmantot igauņu pieredzi, pievienojoties Igaunijas biznesa inkubatora Tehnopol organizētajam braucienam, kas IT nozares uzņēmumu pārstāvjus vedīs pie potenciālajiem investoriem.

Gunta Kursiša, 11.5.2012

Foto: SXC

«Patlaban Latvijas Ārējās ekonomiskās pārstāvinecības atvēršana ASV netiek plānota – šobrīd līdzekļi šādai aktivitātei no Latvijas puses nav paredzēti,» Db.lv norādīja Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāve Elita Rubesa-Vorovko. Par vienas nozares pārstāvniecības atvēršanu, piemēram, IT nozares biroja atvēršanu Silīcija ielejā, lēmums jāpieņem kontekstā ar kopējo Latvijas Ārējās ekonomisko pārstāvniecību tīkla lietderību, ņemot vērā arī finansiālās iespējas, viņa skaidroja. «Lai nodrošinātu atbalstu Latvijas uzņēmumiem ASV Silīcija ielejā, Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Igaunijas Tehnopol Startup inkubatoru un Wiseguys akseleratoru organizē tirdzniecības misiju uz Silīcija ieleju,» stāstīja E. Rubesa-Vorovko.

19. maijā uz Silīcija ieleju aptuveni desmit dienu ilgā tirdzniecības misijā kopumā dosies 15 cilvēki no astoņiem uzņēmumiem, no kuriem divi uzņēmumi – SIA imedia (mailigen.com) un SIA Web Projects (getgamers.eu)  – būs no Latvijas. Pārējie būs Igaunijas uzņēmumi. Misijas laikā tiks apmeklēti vairāki nozīmīgi IT uzņēmumi, zinātniskās iestādes, Plug&Play inkubators, tiks apmeklētas konferences un notiks tikšanās ar investoriem. Db.lv stāstīja E. Rubesa-Voravko.

Draugiem.lv pārstāvis Jānis Palkavnieks pauda viedokli, ka Latvijā netrūkst speciālstu IT nozarē, tomēr valsts «attieksme» nav apmierinoša: «Pietiek pukstēt par igauņiem, kas mums ir soli priekšā, viņi tur ir tikai tāpēc, ka valstij šī nozare ir prioritāte. Latvijā netrūkst speciālistu, spējīgu uzņēmēju un ideju, trūkst valsts attieksmes.» Viņš pauda, ka uzņēmums ir gatavs pievienot savu artavu šādas pārstāvniecības veidošanā. «Vienalga, vai pārstāvniecību veidotu LABACA vai cita organizācija, vai tā būtu valsts pārstāvniecība, svarīgi, lai mēs tur būtu,» pārstāvniecības veidošanas nozīmi uzsvēra J. Palkavnieks.

Jau iepriekš vēstīts, ka Latvian-American Business Association of California (LABACA) nodrošinātā  biroja biznesa inkubatorā Silīcija ielejā Plug&Play pastāvēšanas laikos lielāku interesi izrādījuši iesācējuzņēmumi. Arī patlaban LIAA apzināto ieienteresēto uzņēmumu sarakstā lielākoties atrodami mazāk zināmi «vārdi», un daļa no tiem iepriekš izskanējusi start-up pasākumu, piemēram Garage48 kontekstā. Patlaban LIAA apzinājusi 14 ieienteresētus uzņēmumus no Latvijas, kas labprāt izmantotu Latvijas pārstāvniecības Silīcija ielejā atbalstu. Apzinātie uzņēmumi ir Buzzpodium.lv, MightyFingers.com, Sunyride.com, Reach.ly, Hygen, Freibos.com, Games Lab, I-Media, e-Tag, KBZ Loyality. Idea apps, MolPort Ltd., Trainigbook.com un Getgames.eu.

Kalfornijā patlaban bez valsts pārstāvniecības palīdzības jau tiek virzīti Latvijā gana populārā portāla Draugiem.lv projekti. ASV patlaban atrodas portāla līdzdibinātājs Lauris Liberts, un, kā Db.lv stāstīja Draugiem.lv pārstāvis J. Palkavnieks, daži projekti Kalifornijā ir guvuši atsaucību.

Viņš stāstīja, ka Draugiem.lv «biroja» jeb izlūklaboratorijas uzdevums šobrīd nav pelnīt, bet gan pētīt un krāt zināšanas. Tomēr, piemēram, projekts Sportsnaps.com – sporta pasākumu fotogrāfiju pārdošanas vietne – ātri ieguvusi lietotāju popularitāti un to izmantoja daudzi lieli sporta pasākum, un tajā pievienoto bilžu skaits bija mērāms tūkstošos, tomēr projekts nebija finansiāli izdevīgs. «It kā viss kārtībā, bet pirkumu skaits, tātad eventuālā peļņa bija pārāk niecīgs un šis projekts ir aizvērts. Līdzīgs liktenis piemeklējis virkni citu projektu,» stāstīja Draugiem.lv pārstāvis.

Vienlaikus viņš norādīja, ka peļņa nav vienīgais kritērijs pēc kā uzņēmumi vērtē projektus Kalifornijā. «Piemēram, Friendlybracelets.com nepelna tūkstošus, bet spēj pats sevi uzturēt un acīmredzami ir perspektīvs, turklāt unikāls mazais biznesiņš turpina darboties jau vairāk kā gadu,» stāstīja J. Palkavnieks.  

Jau vēstīts, ka Latvijas uzņēmumiem sava pārstāvniecība Silīcija ielejā Kalifornijā darbojās 2011. gadā, kad biroju Silīcija ielejas biznesa inkubatorā Plug and Play Tech Center (Plug&Play) nodrošināja Latvijas un ASV informācijjas tehnoloģiju asociācija Latvian-American Business Association of California (LABACA). Nepilnu gadu pēc biroja darbības LABACA lēma, ka neturpinās tā uzturēšanu, norādot, ka pārstāvniecības pastāvēšanas laikā no Latvijas IT nozares uzņēmumiem ar stabilu naudas plūsmu netika izrādīta vērā ņemama interese par darbības sākšanu Silīcija ielejā vai ASV, tomēr nozares pārstāvji uzskata, ka šādai pārstāvniecībai Silīcija ielejā tomēr būtu jābūt.