Mobilo sakaru pakalpojumu cenas atkal var sarukt 

No 2017. gada 15. jūnija stājas spēkā jauna viesabonēšanas sistēma – viesabonē kā mājās princips – ceļo uz ārzemēm un maksā par zvaniem, īsziņām un datu pārraidi par tādām pašām cenām, kā pašmāju mobilo sakaru operators piemēro iekšzemes tarifiem, atgādina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Žanete Hāka, 03.05.2017
1/3

Foto: Ieva Lūka/LETA

tas nozīmē, ka operatori vairs nevarēs no lietotājiem iekasēt papildu maksu par viesabonēšanas pakalpojuma sniegšanu. Vienlaikus operatoriem saglabāsies pienākums maksāt vairumtirdzniecības maksu citas valsts operatoram. Lai arī vairumtirdzniecības tarifi šobrīd jau ir ievērojami samazināti, šādas papildu izmaksas joprojām var būt diezgan ievērojamas.Lielākā daļa operatoru šobrīd piedāvā tarifu plānus, kuros iekļautā maksa par datu pārraidi ir mazāka par 7,70 EUR/GB.

Tas nozīmē, ka pietiekami bieži var veidoties situācijas, ka Latvijas operatora izmaksas periodā, kad lietotājs atrodas ārpus Latvijas, pārsniegs ieņēmumus, kurus operators gūst no lietotāja.Vienlaikus kā labs signāls ir Eiropas līmenī pieņemtais lēmums pakāpeniski samazināt vairumtirdzniecības maksu par datu pārraides izmantošanu viesabonēšanā. Paredzēts, ka vairumtirdzniecības maksa turpinās pakāpeniski samazināties, 2022. gada 1. janvārī sasniedzot 2,5 EUR/GB. Šāda vairumtirdzniecības tarifu samazināšana sekmētu arī iekšzemes tarifu samazināšanos.

2017. gada 15. jūnijā maksimālā vairumtirdzniecības maksa balss zvaniem samazināsies no 0,05 EUR/min uz 0,032 EUR/min, kas atsevišķos gadījumos var būt vairākas reizes augstāka, nekā iekšzemes mazumtirdzniecības cena par zvana minūti. Īsziņām piemērotie griesti samazināsies no 0,02 EUR uz 0,01 EUR par īsziņu.Lai arī no 1. jūnija mobilo sakaru operatori plāno saviem klientiem piedāvāt tarifu plānus par augstāku maksu kā līdz šim, Latvijas lietotājiem tiek piedāvāti augstas kvalitātes elektronisko sakaru pakalpojumi par salīdzinoši zemākām cenām, nekā citās Eiropas valstīs. Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem Latvijas mobilo sakaru lietotājs 2014. gadā vidēji par rēķinu samaksājis 3,70 EUR mēnesī, kamēr, piemēram, Īrijā – 23,80 EUR mēnesī. Latvijas lietotājiem arī pēc 1.jūnija būs pieejami pakalpojumi par vienām no zemākajām cenām Eiropā.

Jāņem vērā, ka viesabonēšanas maksas atcelšana galalietotājiem relatīvi lielāku iespaidu atstāj uz to valstu operatoriem, kur vēsturiski ir bijuši zemāki tarifi, piemēram, Latvijā un citās Baltijas valstīs.«Latvija ierindojas starp tām Eiropas Savienības valstīm, kurās mobilo sakaru operatori piemērojuši vienus no vēsturiski zemākajiem tarifu plāniem, radot izaicinājumu mobilo sakaru tirgū saglabāt maksu par sniegto pakalpojumu esošajā līmenī. Regulators aicina izvērtēt sava operatora piedāvātos tarifu plānus ar iespēju izvēlēties sev piemērotāko bez viesabonēšanas pakalpojuma iekļaušanas tarifu plānā,» norāda SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktora vietnieks A. Dombrovskis.

Jaunākais izdevums