Foto: Ieva Makare/LETA

Naftas cenas lejupslīde. Cik noturīgi? 

Oktobris naftas tirgū atnesa negaidītus pavērsienus. Kopš tā sākuma Brent jēlnaftas cena nogāzās par aptuveni 30% no 86 dolāriem līdz 59 dolāriem.

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis, 2018. gada 28. novembris plkst. 13:02

Vērtējot dinamiku, nevar nepamanīt investoru uzvedību, kas kopš septembra beigām ir mazinājuši neto garās pozīcijas par 40% jeb no 1.1 miljardiem barelu līdz 650 miljoniem barelu. Investori sāka zaudēt pārliecību šā gada aprīlī/maijā, kad kļuva skaidrs, ka gada otrajā pusē OPEC+ samazinās ieguves ierobežojumus. No tā laika garās spekulatīvās pozīcijas Brent un WTI naftai, sasniedzot augstāko punktu 1.4 miljardi barelu, sāka mazināties.

Globālais finanšu tirgus, ko atspoguļo S&P500 indekss, saglabāja augšupeju līdz pat oktobra sākumam, kad investori strauji mainīja pozīciju. Tas izpaudās gan S&P500 indeksa, gan Brent cenas lejupslīdē. Naftas tirgus nosacījumi tikmēr piedzīvoja izmaiņas - tie kļuva mazāk strikti - vairāk piegādes (ASV, Krievija, Lībija), brīvākas Irānas sankcijas nekā gaidīts un mazliet vājākas globālā pieprasījuma perspektīvas. Turklāt Džamala Hašogi nogalināšana nostādīja Saūda Arābiju īpašā situācijā pret Trampu, kurš aicināja palielināt ražošanas apjomus un samazināt cenas. Var pieņemt, ka SA varētu būt centusies izpatikt un atbalstīt prezidentu kongresa priekšvēlēšanu situācijā, tādejādi mēģinot piegludināt iespējamās nepatikšanas. Taču tikpat nozīmīgs iemesls cenu korekcijai varētu būt bijusi investoru skatījuma maiņa, kas lika strauji izpārdot aktīvus.

6. decembrī OPEC un desmit sadarbības valstis Vīnē diskutēs par situāciju naftas tirgū. Līdz šim grupai ir izdevies samazināt pasaules naftas krājumus līdz «normālam» līmenim. Un noteikti, ka visām OPEC+ valstīm ir viens kopīgs mērķis: izvairīties no globālo naftas krājumu pieaugšanas. To naftas ražotāji necieš, jo spiež pārdot naftu spot tirgū ar atlaidi. Tādēļ grupas ražotāji darīs visu, lai 2019. gadā ražošanu ierobežotu. Piemēram, Saūda Arābija oktobrī saražoja 10.7 miljonus barelu, kas ir rekordlīmenis, kas nozīmē, ka ieguves samazināšana ir iespējama.

Šobrīd tirgus uzvedība vairāk atbilst situācijai, it kā OPEC+ piegādes ierobežojumi nākamgad nesekos, tirgū valdīs piedāvājuma pārpalikums un krājumi augs, bet spot tirgū nafta tirgosies ar atlaidi. Šāds scenārijs nozīmētu, ka naftas cenai jādodas līdz līmenim, kur tā slāpē slānekļa naftas ieguvi ASV un stimulē globālo pieprasījumu.

No 2017. gada sākuma līdz 2018. gada decembrim ASV naftas un ogļūdeņražu šķidrumu ieguve būs augusi par 4.2 miljoniem barelu. Savukārt globālais pieprasījums ir palielinājies tikai par 3 miljoniem barelu. Tajā pašā laika posmā par vairāk nekā 2,1 miljons barelu ir mazinājusies piegāde no citiem avotiem (Meksika, Ķīna, Venecuēla, Azerbaidžānā, Angola, Irāna) ekonomisku un ģeopolitisku, kā arī investīciju trūkuma dēļ. Savukārt investīcijas naftas un gāzes ieguves industrijā četru gadu laikā no 2014. līdz 2017. gadam ir samazinājušās par 50%. Šī ietekme jau ir daļēji jūtama. Tomēr parasti tas ir 5 gadu cikls, kad ieguldījumu samazinājums sāk izpausties ražošanas kritumā. Neskatoties uz pašreizējo cenu un valdošo noskaņojumu, SEB banka sagaida, ka naftas cenas vidējā termiņā atgūsies. Lielāka skaidrība par nosacījumiem būs pēc OPEC+ tikšanās decembra sākumā. Cenas var arī turpināt slīdēt lejup. Taču zemas cenas var ieviest kārtējās korekcijas – ierobežot investīcijas un veicināt pieprasījumu, kas agrāk vai vēlāk liks tām doties augstākos līmeņos.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2018. gada 22. novembris plkst. 14:57

Līdz brīdim, kad Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības (ES), ir palicis mazāk...

2018. gada 21. novembris plkst. 9:10

Akciju tirgi mēdz būt priekšvēstneši cikla maiņām ekonomikā. Taču daudz biežāk straujš akciju...

2018. gada 16. novembris plkst. 14:40

Šā gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, nodarbināto skaits Latvijā pieauga...

2018. gada 15. novembris plkst. 18:16

Turpinoties straujai ekonomikas izaugsmei, turpina augt pieprasījums pēc darbiniekiem, savukārt darbaspēka...

2018. gada 15. novembris plkst. 11:29

Pēc pievienošanās Eiropas Monetārajai savienībai Latvijas nauda ir eiro. Mēs neesam Eiropas Centrālās...

2018. gada 14. novembris plkst. 11:36

Degvielas kvalitātes novērtēšanā nav izceļami daži rādītāji – ir jāanalizē visi Eiropas...

2018. gada 12. novembris plkst. 16:16

Latvija kopš neatkarības atjaunošanas ir daudz sasniegusi. Piemēram, ja deviņdesmito gadu vidū...

2018. gada 12. novembris plkst. 14:34

Pēc studijām Lielbritānijā esmu atteicies no piedāvājuma veidot karjeru ārvalstīs, bet atgriezies...

2018. gada 09. novembris plkst. 11:32

Lai Latvijas pensiju sistēma nesabruktu zem demogrāfiskā spiediena, kritiski svarīgs ir 2. pensiju...

2018. gada 08. novembris plkst. 13:17

Atkal sinoptiķi ir ieminējušies par sniega iespējamību tuvākajās nedēļās un atkal aktuāls...